Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45817998
Wiadomości
Jan Peszek czytał wiersze krotoszynian (fot.)

4 września 2011 r. na parterze budynku muzeum, przy Galerii KOK Refektarz odbyło się spotkanie – wieczór poetycki. Powodem było wydanie książki poetyckiej Nowa Kwadryga autorstwa 4 osób wywodzących się z Krotoszyna oraz książki Okno z widokiem na smutek Pawła Płócienniczaka.

Niespełna sto osób zebrało się w ten wyjątkowy wieczór by posłuchać historii powstawania książek oraz samej ich zawartości. Wieczór dzięki Krotoszyńskiemu Ośrodkowi  Kultury uświetnił swoją obecnością znakomity aktor Jan Peszek, który czytał wiersze krotoszynian.

Ukazała się książka dość osobliwa. To zbiór wierszy czterech autorów związanych z Krotoszynem. Jak pisze we wstępie redaktor Nowej Kwadrygi, Paweł Płócienniczak, poetów tego tomu naprawdę łączy tylko jedno - wszyscy urodzili się właśnie tutaj.
Dodajmy, że w latach 50. ubiegłego wieku, są więc sobie pokoleniowo bliscy, i że wszyscy wykonują zawody humanistyczne. Na tym lista podobieństw się zamyka.
Trzech z nich mieszka i pracuje w Krotoszynie, przy czym dwóch związanych jest z Rzeczą Krotoszyńską, gdzie publikują lub pełnią funkcje redakcyjne.

Włodzimierz Kałek, jako jedyny, osiedlił się na stałe w Poznaniu. Rodzinne miasto, do którego ciągle przyjeżdża, jest dla niego czymś ważnym i drogim ponad wszystko. Znajduje się za bramą wspomnień. Swoją część książki nazwał Inspiracje, bo tworząc wiersze odwołuje się do klasyków. I to nie tylko tych, których wymienia w tytułach wierszy. W wielu utworach słychać nuty Gałczyńskiego czy Broniewskiego. Kałek pisze też o miłości, choć Miłosz powiedział kiedyś, że to nie najlepszy temat na wiersze. Ale czyni to z wdziękiem człowieka, który zapewne wie, co znaczy kochać.

Najbardziej namacalna krotoszyńskość bije z utworów Płócienniczaka i Juliusza Poczty. Wzmacniają ją słowa głęboko osadzone w miejscowej mitologii: Brzozowy Lasek, bar Zagłoba, Błonie, Hajmat, nazwy ulic. Są dobrze rozpoznawalne nawet wtedy, gdy odnoszą się do miejsce, których już nie ma. Jednocześnie oswajają czytelnika. Można powiedzieć, że Poczta najbardziej z całej czwórki nie umie uciec wspomnieniom i czuje się stopiony z tutejszością. Swój rozdział nazwał: Orły nad apteką, a wierszem, który dobrze przybliża jego świat jest ten o Chrystusie, który zatrzymał się na Farnej.

Paweł Płócienniczak swoją część nazwał: Pomiędzy brukiem a chmurami. I zaznaczył tym samym zakres zainteresowań, których drugim biegunem są odniesienia do motywów literackich czy historycznych. Dość wyraźną formę przyjmuje to w wierszu Po śmierci Czesława Miłosza. Choć miejscowym czytelnikom najbardziej z pewnością wpadną w uszy słowa: Ja jestem synem tego miasta / Spóźnionym wnukiem tej ulicy / To tutaj wstało moje słońce / I tu zaćmiły się księżyce (wiersz Z tego miasta).

Książkę zamyka Kalendarium Janusza Urbaniaka, wiersze z lat 70. i 80., stanowiące fragment przygotowywanej przez niego książki poetyckiej Pierwsze zło. Pokazują zmaganie się z trudnymi wyborami, przełamanie i nowy koloryt życia. Pierwsze utwory cyklu powstawały we Wrocławiu, późniejsze są już krotoszyńskie; przedziela je wiersz Pragnienie. Atmosferę senności małego miasteczka dobrze przywodzą słowa z utworu Deszcz i nostalgia, zamykającego cykl: smutno w małym miasteczku / po ostatnim pogrzebie / przyszedł deszcz i nostalgia / nie ma przy mnie kobiety / uskrzydlonej kochanki.

Na prezentacji książek pojawili się sponsorzy wydania książek: Gabriela i Grzegorz Kośmidrowie z Krotoszyna oraz lekarz Włodzimierz Dwornik - krotoszynianin z pochodzenia, mieszkający w Lesznie. Poza tym obecni byli: wydawca książki z poznańskiego wydawnictwa Rythmos, Jerzy Wilgocki – także krotoszynianin z pochodzenia, poseł Maciej Orzechowski, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Krotoszynie Jerzy Janicki oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Krzysztof Kaczmarek. Wieczór miał również muzyczną oprawę a zapewnił ją duet PROSTE SŁOWA czyli Anna Skrzypczak i Stanisław Szelągowski. Duet przedstawił swój recital piosenek lirycznych i doskonale wpisał się w nastrój wieczoru. Organizatorem wieczoru poetyckiego był Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz sami autorzy a patronatem medialnym wydarzenie objęła Rzecz Krotoszyńska.

(skryba)  (macka)

Paweł Władysław Płócienniczak, Włodzimierz Kałek, Juliusz Poczta, Janusz Urbaniak, Nowa Kwadryga, Rhytmos, Poznań-Krotoszyn 2011, ss. 98.


fot. Maciej Karolewski

Kliknij na zdjęcie aby uruchomić fotogalerię


 
 

ikona daty09-09-2011, 17:12 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń5986
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt