Biblioteka-aktualności

Dodane przez: admin on Styczeń, 10 2017

BAJKOWO W NASZEJ SZKOLE…

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci, z którymi dzieci spotykają się już od najmłodszych lat. Bajkowe postaci odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę, często bawią i uczą, przekazując prawdy życiowe. Dlatego też w poniedziałek w bibliotece szkolnej spotkały się postaci z różnych bajek. Uczniowie klas I-II szkoły podstawowej oraz przedszkolacy przebrali się za postacie ze swych ulubionych bajek. Nie zabrakło w tym bajkowym spotkaniu: Elzy, Biedronki, Śnieżki, Czerwonego Kapturka… Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do odwiedzania biblioteki, rozmawiały z nimi o ich zainteresowaniach czytelniczych. Następnie specjalnie powołana w tym dniu bajkowa komisja wybrała Króla i Królową Bajkowych Postaci. Królewskie tytuły zdobyli Merida Waleczna oraz Bob Budowniczy. Wszyscy uczestnicy  otrzymali cukierki. Po spotkaniu w benickiej szkole panie bibliotekarki wyruszyły na specjalne zaproszenie do przedszkola w Wielowsi, by wziąć udział w balu bajkowych postaci. Niezwykłe spotkanie przygotowała pani Natalia Organista, która przywdziała w tym dniu królewskie szaty. Na maluszki czekały bajkowe konkursy, tańce, zagadki oraz iście bajkowy tort, który wszyscy zajadali ze smakiem. Ten dzień upłynął wszystkim w cudownej  atmosferze… 

Galeria zdjęć…

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania …

  1. września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, ma zatem wieloletnią tradycję. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej.

            Szkolna biblioteka oraz Filia nr 6  włączyły się tradycyjnie w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Pierwszego października do biblioteki zostali zaproszeni przedszkolacy oraz uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami. Spotkanie stało się okazją do popularyzacji nowości czytelniczych. Dzieci usłyszały o przygodach Neli – małej reporterki.  Panie bibliotekarki zabrały ze sobą książeczki i wyruszyły również do przedszkolaków w Wielowsi, by maluchy mogły uczestniczyć w obchodach tego święta. Na koniec spotkania odczytano najmłodszym powszechnie znany wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Uczniom z klas IV-VIII oraz gimnazjalistom zaprezentowano teksty z Antologii Niepodległości, które Para Prezydencka, Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zaproponowała do czytania w związku z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice z aktywu bibliotecznego oraz nauczyciele odczytali podczas zajęć fragmenty Pana Tadeusza Adam Mickiewicz – koncert Jankiela, tekst poetycki Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida oraz rozdział Pod Arsenałem z powieści Aleksandra Kamińskiego  Kamienie na szaniec. Uczciliśmy w naszej szkole tę ważną rocznicę książkowo i literacko.

Dzień Głośnego Czytania dla najmłodszych  upłynął w miłej i radosnej atmosferze, dla starszych uczniów w atmosferze powagi i duchu patriotyzmu. Jesteśmy przekonani, że ta akcja zachęci uczniów oraz  ich rodziców do częstego wspólnego czytania.

Galeria zdjęć…

„Noc Bibliotek” w Benicach …

8 czerwca w Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II w Benicach obfitował w wiele działań promujących czytanie i biblioteki. W tym dniu biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach zjednoczyły siły i czekały na czytelników z mnóstwem atrakcji. O godzinie 10.00 uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W godzinach wieczornych zaś uczniowie klasy V, VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych przystąpili z wielkim entuzjazmem do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” organizowanej przez CEO. W akcji wzięły udział 1874 biblioteki! W związku ze  100-leciem Niepodległej tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Uczniowie zaopatrzeni w materace, śpiwory i dobre humory przybyli na „nocne” spotkanie z książką. Podczas tej wyjątkowej nocy czekały na nich liczne czytelnicze atrakcje. Jedną z nich była gra terenowa związana z literaturą, zwłaszcza literaturą polską. Na uczniów czekała także mobilna biblioteka – wózek z pobliskiego marketu wyposażony w nowości czytelnicze. Uczniowie, jeżdżąc wózkiem, promowali książki oraz rozdawali kolorowe karteczki z cytatami z literatury polskiej. Nasz wózek wzbudził zainteresowanie, stał się środkiem do dialogu z czytelnikiem. Tej wyjątkowej nocy – na specjalne zaproszenie – do naszej szkoły przybyła emerytowana bibliotekarka pani Krystyna Kordus, która opowiedziała uczniom, jakie książki czytała młodzież przed wielu laty i jak dawniej funkcjonowała biblioteka. Podkreślała także znaczenie książki we współczesnym świecie. Głos zabrali również uczniowie, którzy wypowiadali się na temat swoich zainteresowań czytelniczych. Podczas spotkania uczniowie otrzymali materiały promocyjno-edukacyjne programu – naklejki oraz zakładki. Rozstrzygnięto również konkurs czytelniczy „Czytanie bez granic”. Kolejną atrakcją dla uczniów okazało się zapisywanie kolorowymi flamastrami na koszulkach cytatów zaczerpniętych z kart literatury. Akcja nad ranem dobiegła końca. Z pewnością uczniowie naszej szkoły śnili tej nocy o książkach, które jeszcze na nich czekają. Jesteśmy przekonani, że nasze czytelnicze pomysły sprawią, że uczniowie z przyjemnością będą przekraczać progi bibliotek …

Galeria zdjęć…

 

Pokazaliśmy, że czytamy!

8 czerwca  o godzinie 10.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II uczestniczyli –  kolejny już raz- w ogólnopolskiej akcji  „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.  Akcja miała przede wszystkim na celu zwrócenie uwagi na spadek czytelnictwa, popularyzowanie czytania książek wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych,  promocję bibliotek oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.  Akcję pobicia  rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu przygotowały biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach. Już od samego rana panie bibliotekarki  miały ręce pełne pracy – wypożyczały uczniom oraz nauczycielom  różnorodne książki. Specjalnie na ten dzień przygotowano mobilną bibliotekę – wypożyczono wózek z pobliskiego marketu, który wypełniono po brzegi nowościami czytelniczymi. Uczniowie, jeżdżąc wózkiem po szkole, zachęcali wszystkich do odwiedzenia biblioteki oraz do czytania książek. O wyznaczonej godzinie wszyscy zebrali się na boisku przed muralem  patrona – Jana Pawła II, by przeczytać wybrane fragmenty książek. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej niezwykłej akcji masowego publicznego czytania. Mamy nadzieję, że rekord Polski z roku 2017 zostanie pobity!

Galeria zdjęć…

 

Tydzień bibliotek

W dniach 8-15 maja 2018 r. obchodzimy ,,Tydzień Bibliotek’’ – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczna edycja ,,Tygodnia Bibliotek 2018’’ odbywa się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach wraz z biblioteką szkolną włączyły się w tegoroczne obchody, proponując swoim czytelnikom udział w  ciekawej akcji ,,Gimnazjaliści czytają młodszym’’. Biblioteki ogłosiły również konkurs fotograficzny po hasłem ,,Czytanie bez granic’’.

Tekst i zdjęcia : Beata Kordus – Tysiak

 

 

 

Uczniowie klasy pierwszej w szeregach czytelników …

„Ja uśmiechem                                                                                                               

Swej okładki wciąż Cię witam i zapraszam,                                                                                     

 Byś otworzył mnie i czytał…”

Dnia 18 stycznia pierwszoklasiści wstąpili w szeregi czytelników biblioteki. Uczniowie klasy VI przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek niezwykłą część artystyczną. Na scenie pojawiły się bajkowe postaci – Czerwony kapturek, Samochwała, wiedźma, motyl … Nie zabrakło wierszy i piosenek o książkach. Następnie uczniowie obejrzeli scenkę promującą czytelnictwo pt. „Rodzina przy obiedzie”, która ukazywała dwie rodziny – Andrzejewskich i Matysiaków. Uczniowie, wsłuchując się w rozmowy członków rodziny, bez trudu rozpoznali rodzinę, w której wszyscy czytają książki oraz rodzinę, w której książki niestety nie stanowią żadnej wartości. Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie uczniów z regulaminami biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz  prośbami książki. Dzieci śpiewająco odpowiedziały na pytania dotyczące biblioteki. Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu przyszedł czas na pasowanie na czytelnika. Czarodziejski Klucz otworzył uczniom niezwykły świat książek. Każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę i słodki upominek. Na ręce uczniów  panie bibliotekarki złożyły „List do Rodziców Rodzice”, który zawierał zalety czytania książek. Wszystkim nowym czytelnikom życzymy niezwykłych przygód z książką …

Pasowanie przygotowała biblioteka szkolna oraz  Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Krotoszynie.

Galeria zdjęć…

 

Kubuś Puchatek w naszej szkole …

18 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka”.  Data ta nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia w 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne – twórca  najsłynniejszego  na świecie misia. Brytyjski autor spisał przygody Kubusia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera, którego zabawka, pluszowy miś Winnie, stał się pierwowzorem najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia. Książki o Kubusiu przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy, co świadczy o jego niezwykłej popularności. W tym dniu do szkolnej biblioteki przybyli  najmłodsi uczniowie oraz mieszkańcy Stumilowego Lasu. Panie bibliotekarki przygotowały wystawę książek o Kubusiu, przedstawiły jego historię oraz przeczytały kilka najciekawszych fragmentów o radości, miłości i przyjaźni. Na koniec uczniowie wypożyczyli książki o tym niezwykłym bohaterze,  otrzymali kolorowanki z podobizną ukochanego misia oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie ze swymi  pluszakami.

Galeria zdjęć…

 

„Nakręcamy się na czytanie …”

Już od września uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią nakręcali się na czytanie. Tym razem wybór padł na książkę pt. „Poppintrokowie” Joanny Olech. Uczniowie z zapałem wzięli się za realizację projektu. Wyznaczyli cele, ustalili harmonogram działań oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań. Uczniowie zaznajomili się w domu z książką, czytając zbiór zabawnych opowiadań, zaznaczali najciekawsze – ich zdaniem – fragmenty. Niektórzy uczniowie czytali książkę wspólnie z rodzicami, pokazując im, co czytają ich dzieci. Następnie, podczas spotkania uczniowie w grupach dyskutowali na temat zaznaczonych fragmentów. Okazało się, że niektórym spodobały się te same fragmenty. Podczas kolejnego spotkania uczniowie ustalili, jak będzie wyglądało uwieńczenie projektu. W dniu 13 grudnia 2017r. uczniowie zaciemnili klasę, zbudowali namioty z koców i ulokowali się na materacach. Zaopatrzeni w latarki  z zaciekawieniem i w świątecznym nastroju czytali opowiadania z dreszczykiem Joanny Olech. Bez wątpienia każdy poczuł dreszczyk emocji. Wszyscy czuli się bohaterami magicznych wydarzeń. Gdyby nie czas, który płynął nieubłaganie, zapewne uczniowie pozostaliby na zawsze w tym świecie pełnym osób obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami, zaskakujących zbiegów okoliczności i zdarzeń trudnych do wyjaśnienia w racjonalny sposób. Na szczęście każdy, kto zafascynował się książką Joanny Olech, zawsze może do niej wrócić. Ona i wiele innych książek czeka na czytelników w bibliotece szkolnej…

Galeria zdjęć…

 

„Co czytali nasi rodzice, gdy chodzili do szkoły, a co my czytamy?”

Klasa VII – wych. Renata Gut

Celem projektu była:

  • integracja środowisk rodzinnych wokół książki jako lektury z dzieciństwa;
  • wprowadzanie uczniów w świat literatury, która łączy pokolenia;
  • propagowanie czytelnictwa

Projekt zrealizowano w grudniu  2017 r.  Jego uczestnikami  byli uczniowie klasy VII SP i ich rodzice. Uczestnicy projektu przygotowali  karty z ilustracjami i krótkim opisem książek, stanowiących ulubioną lekturę ze szkolnych lat. Pierwsi prezentowali się uczniowie, którzy wykonali cosplay postaci następujących pozycji literackich; Harry Potter, Kajko i Kokosz oraz Opowieści z Narni – Lew, czarownica i stara szafa. Następnie rodzice opowiadali historie opiewające o życiu bohaterów swoich ukochanych książek z dzieciństwa. Malowali słowem krajobrazy towarzyszące wydarzeniom, a także rozbudzali młodzieńczą ciekawość wśród uczniów, szkicując najciekawsze plot twisty z wspomnianych dzieł. Robili to jednak nadzwyczaj umiejętnie, tak aby rozżarzony płomień zainteresowania lekturami nie przygasłstłamszony przez niechciane „spoilery”, a jedynie wzrastał w siłę, dzięki odpowiednio urwanym wątkom  zachęcającym do sięgnięcia po książkę. Nie zabrakło tutaj takich pozycji jak: „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”, „Król Maciuś Pierwszy” . Projekt okazał się ciekawą propozycją, obejmującą środowiska rodzinne. Książka natomiast stała się przedmiotem międzypokoleniowego dialogu.

Galeria zdjęć…

 

„Witamy Was w Hogwarcie – Szkole  Magii i Czarodziejstwa …”

Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią…

Uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem pani Joanny Kamińskiej – Leydy  z wielkim zaangażowaniem realizowali projekt czytelniczy w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Miał o na celu propagowanie czytelnictwa oraz kształcenie nawyku czytania.

Uczniowie uznali serię powieści o Harrym Potterze za godną uwagi i  na jej podstawie opracowali projekt. W ramach projektu wspólnie wybrali najciekawsze fragmenty książek, przygotowali kostiumy, rekwizyty oraz scenografię, przydzielili role, przygotowali „Potterowski taniec”.

Uwieńczenie projektu odbyło się dnia 22 listopada 2017r., w dniu, kiedy w naszej szkole odbywała się dyskoteka andrzejkowa. Tego popołudnia na uczniów naszej szkoły drzwi najsłynniejszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa – Hogwartu stały otworem. Świece, nietoperze, miotły, muzyka tworzyły niezwykły klimat. Uczniowie  przebrani za Harrego, Hermionę, Rona, Draco, Lorda Valdemorta i innych bohaterów witali przybyłych gości. Potem przyszedł czas  na najciekawsze fragmenty powieści „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.  Zebrani usłyszeli również cytaty o miłości, przyjaźni, życiu, cierpieniu czy prawdzie       i zaufaniu. Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany na tę okoliczność taniec do piosenki Eda Scheerana. Wzięła w nim również udział przebrana za czarownicę wychowawczyni, która przybyła na spotkanie na latającej miotle.

Bez wątpienia spotkanie wszystkich uczniów w szkockim zamku można uznać za udane – uczniowie oraz rodzice doskonale się bawili, a co najważniejsze, wielu z nich ogarnęła potteromania związana z czytaniem książek, zatem cel projektu został zrealizowany…

Galeria zdjęć…

 

Książka naszym przyjacielem…

Dnia 13 listopada uczniowie klasy III SP wystąpili w przedstawieniu, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Spektakl został przygotowany na podstawie książki „Tru” Barbary Kosmowskiej.Opowiadał o przygodach zajączka, który wraz z mamą, bratem i siostrą musiał emigrować do Koniczyn Dolnych. Zaproszeni uczniowie klasy II SP wraz z przedstawicielami rodziców w uwadze wsłuchiwali się w przedstawianą przez uczniów historię, aby na końcu wziąć udział w quizie, dotyczącym historii króliczka. Wszyscy bez problemu poradzili sobie z eliminacją zwierząt, które nie występowały w bajce, wskazaniem bohaterów oraz odpowiedziami na szczegółowe pytania odnoszące się do wspomnianych przygód zajączka. Występ trzecioklasistów został nagrodzony gromkimi brawami, a widzowie zapewnili, że z chęcią sięgną po książkę B. Kosmowskiej, która uczy, że mimo, iż nie zawsze mamy rzeczy materialne, takie jak inni, możemy mieć w sobie coś znacznie bardziej wartościowego, czego nie można kupić: umysł,  uzdolnienia wynalazcy czy przyjacielskie serce.

Galeria zdjęć…

 

„O Julku – niezłym ziółku …”

 We wrześniu i październiku  klasa II – pod kierunkiem pani Beaty Brodziak,  w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zrealizowała projekt czytelniczy pt. „Rany Julek …”.Miał o na celu propagowanie czytelnictwa oraz kształcenie nawyku czytania. Uczniowie wspólnie z wychowawczynią uznali książkę pt.  „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek za jedną z najciekawszych i na jej podstawie realizowali projekt. Na początku wychowawczyni zapoznała rodziców i uczniów z celami projektu, umieściła  informację o projekcie na sztaludze bibliotecznej. Zachęcała rodziców do „Wtorkowych spotkań z książką”, podczas których wspólnie czytano fragmenty opowieści o Julku – niezłym ziółku. W ramach projektu wychowawczyni zapoznała uczniów z krótką historią życia Juliana Tuwima ubarwioną fotografiami. Dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie zapoznały się z innymi utworami Tuwima. Poprzez wspólne czytanie uczniowie dowiedzieli się o wielu pasjach Tuwima, dzięki którym został poetą i to takim poetą, „że choćby przyszło tysiąc pisarzy i każdy tysiąc strof by wysmażył, i każdy nie wiem, jak się nadymał, nikt nie dogoni Julka Tuwima.” Poznali wiele niezwykłych historii z jego życia przeplatanych wierszami i żartami. Książka o Julku okazała się ciekawa zarówno dla uczniów, jak i rodziców, wszyscy zgodnie zapewniali, że jeszcze wrócą do lektury tej opowieści, która bawi i uczy jednocześnie …

Galeria zdjęć…

 

 „Rozterki czwartoklasisty…”

Uczniowie klasy czwartej, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, sięgnęli po dwie, nieznane dotąd, książki.

Pierwszą pozycją była Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Spotkanie z lekturą rozpoczęliśmy 29.09.2017 r.  – tego dnia świętowaliśmy wspólnie Dzień Chłopca i z tej okazji cała klasa została na noc w szkole. Czytanie opowiadań autorstwa Barbary Kosmowskiej i Andrzeja Maleszki poprzedziła zabawa integracyjna. Każdy z uczniów po kolei miał zawiązywane oczy, a jego zadaniem było rozpakowanie solidnie zapakowanego prezentu za pomocą plastikowych sztućców. Tajemniczą niespodzianką była tytułowa gorzka czekolada. Następnie przeszliśmy do wspólnego czytania tekstów, w czym pomogły nam zaproszone mamy, pani: Danka i Martyna. Treść opowiadań była pretekstem do klasowej dyskusji oraz stanowiła punkt wyjścia przy wykonywaniu w grupach plakatów pt. Rozterki czwartoklasisty.

Mikołajka i jego kolegów: Alcesta, Euzebiusza, Rufusa, Kleofasa, Ananiasza, Gotfryda i innych czwartoklasiści poznali pod koniec listopada. Zadaniem każdego z uczniów było przeczytanie w domu kilku opowiadań ze zbioru Mikołajek: Najmilsza pamiątka, Futbol, Dżodżo, Rower, Palę cygaro i Wizytacja, natomiast podczas lekcji języka polskiego zapoznaliśmy się z fragmentem pt. Ludeczka. Wspólnie, przez demokratyczne wybory, wyłoniliśmy ulubione opowiadanie naszej klasy (zwyciężyło Palę cygaro!), a także przeprowadziliśmy rozmowę o najzabawniejszych fragmentach lektury. Podczas pracy w grupach, którym przewodniczyli nasi chłopcy, uczniowie stworzyli test dotyczący przygód Mikołajka i porównali swoją szkołę (i nauczycieli) ze szkołą bohaterów książki. Nie mogło również zabraknąć refleksji dotyczącej zachowania kolegów Mikołaja i chłopców z klasy czwartej. W czasie omawiania opowiadań wystrój klasy stanowiła gazetka – w naszej klasie i w klasie Mikołajka.

Kolejne spotkania z nowościami wydawniczymi czekają uczniów czwartej klasy w II semestrze. Zapoznają się z utworem Andrzeja Maleszki pt. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło.

Galeria zdjęć…

 

„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”

Uczniowie klasy II gimnazjum sami zdecydowali, z którymi nowościami czytelniczymi chcą się zapoznać. Każdy z nich wybrał fragment wypożyczonej książki i podczas lekcji języka polskiego na głos prezentował go przed całą klasą. Wśród wyborów uczniów królowały przygody Harrego Pottera oraz seria Magiczne drzewo. Nie zabrakło jednak powrotów do dzieciństwa. Ku radości całej klasy niektórzy uczniowie zdecydowali się na przypomnienie koleżankom i kolegom fragmentów historii o Bolku i Lolku… Na kolejnych zajęciach drugoklasiści wspólnie wybierali fragment, który podobał im się najbardziej. Wśród uczniów znalazły się osoby, które zdecydowały się na przeczytanie całego utworu, a następnie opowiedziały o nim klasie, aby przekonać pozostałych, że warto czytać!

Galeria zdjęć…

 

TEMAT PROJEKTU REALIZOWANEGO W KLASIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

Poznajemy nowe przygody Bolka i Lolka…

1. Cele:

UCZNIOWIE

  • rozwijają umiejętność czytania,
  • kształtują umiejętność budowania złożonych wypowiedzi (rozwijają mowę),
  • potrafią uzasadniać własne wybory, pomysły,
  • potrafią współpracować w zespole,
  • rozwijają sprawność manualną,
  • rozwijają w sobie zainteresowanie książką,
  • uczą się dostrzegać pozytywne aspekty życia.

2. Metody i formy pracy:

Metoda pracy z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna, metoda zadaniowa, praca plastyczna.

3. Środki dydaktyczne:

Książki: „Nowe przygody Bolka i Lolka”, ilustracje do bajek, karteczki z tytułami bajek, kartki z imionami postaci bajkowych, karty pracy, plastelina, kredki.

4.Czas realizacji:

 X- XI -XII 2017

5. Przebieg  kolejnych zajęć:

  1. Zapoznanie uczniów z zapoznała rodziców i uczniów z celami projektu oraz sposobem realizacji. Wszyscy siedzą w kole na dywanie. Każdy kolejno mówi, jaką bajkę dla dzieci lubi najbardziej.
  2. Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Każdy zespół dostaje kartkę z tytułem bajki. Zadaniem zespołów jest pokazanie danej bajki przy pomocy gestów (kalambury). Pozostali odgadują tytuł bajki.
  3. Wszyscy siadają na dywanie. Każde dziecko losuje karteczkę z imieniem bohatera bajki Zadaniem dzieci jest odczytanie napisów i przyporządkowanie ich odpowiednim ilustracjom wiszącym na tablicy.
  4. Kolejnym zadaniem jest wspólne głośne czytanie wybranych rozdziałów książki „Nowe przygody Bolka i Lolka”, omówienie wydarzeń, wybranie najciekawszej dla dzieci przygody.
  5. Praca indywidualna – wykonanie pracy plastycznej „Bolek i Lolek”, samodzielne podpisanie imion bohaterów i zorganizowanie klasowej wystawy prac.
  6. Zajęcia kończące projekt – wszyscy siedzą na dywanie w kole. Każde dziecko odpowiada na pytanie, dokąd chciałoby pojechać z Bolkiem i Lolkiem. Dzieci uzasadniają swoje wybory.

W ramach projektu nauczycielka czytała dzieciom kolejne rozdziały książki „Nowe przygody Bolka i Lolka”, zachęcała do samodzielnego czytania lub czytania z rodzicami w domu. Opisane w książce przygody chłopców są często przytaczane podczas zajęć, dzieci chętnie przypominają śmieszne zachowania bohaterów, dzielą się wrażeniami z przeczytanych w domu kolejnych rozdziałów książki.

Galeria zdjęć…

 

„Z wizytą w Narnii”

Samorząd szkolny wraz z uczniami  klasy VI zrealizował działanie związane z czytelnictwem pt. „Z wizytą w Narnii”.  Miało ono na celu propagowanie czytelnictwa oraz kształcenie nawyku czytania. Uczniowie uznali książkę „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa za jedną z najciekawszych i na jej podstawie przygotowali spotkanie skierowane do uczniów, rodziców, mieszkańców Benic. Uczniowie samodzielnie zaplanowali kolejne zadania , termin ich realizacji oraz osoby odpowiedzialne za ich realizację. Opracowali scenariusz spotkania, dokonali przydziału ról, wybrali najciekawsze fragmenty z książki oraz muzykę, wykonali  dekoracje, przygotowali zaproszenia oraz plakaty informujące o wydarzeniu. Wspólnie z rodzicami wykonali niezwykłe stroje. Na spotykaniu  odczytali najciekawsze fragmenty z książki. Za sprawą baśniowej dekoracji wszyscy przenieśli się do świata Narnii. Nie zabrakło oczywiście szafy pełnej futer. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o rodzeństwie -Zuzannie, Edmundzie, Piotrze, Łucji, Aslanie, Turnusie, Białej Czarownicy oraz o walce dobra i zła. Goście byli zachwyceni, obiecali, że wrócą jeszcze do Narnii, ale tym razem już na kartach powieści . Następnie zredagowali artykuł dotyczący spotkania oraz wybrali najciekawsze zdjęcia. Na zakończenie przygotowali gazetkę poświęconą temu wyzwaniu, na której znalazły się wywołane zdjęcia oraz obwoluty serii książek C.S. Lewisa. W realizację zadania byli zaangażowani: biblioteka szkolna, Filia nr 6 Biblioteki Publicznej w Krotoszynie, SU, Rada Rodziców, uczniowie klasy VI oraz ich rodzice.

Galeria zdjęć…

 

„Witamy Was w Hogwarcie – Szkole  Magii i Czarodziejstwa …”

Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią…

 

Uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem pani Joanny Kamińskiej – Leydy z wielkim zaangażowaniem realizowali projekt czytelniczy w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Miał o na celu propagowanie czytelnictwa oraz kształcenie nawyku czytania.

Uczniowie uznali serię powieści o Harrym Potterze za godną uwagi i  na jej podstawie opracowali projekt. W ramach projektu wspólnie wybrali najciekawsze fragmenty książek, przygotowali kostiumy, rekwizyty oraz scenografię, przydzielili role, przygotowali „Potterowski taniec”.

Uwieńczenie projektu odbyło się dnia 22 listopada 2017r., w dniu, kiedy w naszej szkole odbywała się dyskoteka andrzejkowa. Tego popołudnia na uczniów naszej szkoły drzwi najsłynniejszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa – Hogwartu stały otworem. Świece, nietoperze, miotły, muzyka tworzyły niezwykły klimat. Uczniowie  przebrani za Harrego, Hermionę, Rona, Draco, Lorda Valdemorta i innych bohaterów witali przybyłych gości. Potem przyszedł czas  na najciekawsze fragmenty powieści  „Harry Potter i Czara Ognia”.  Zebrani usłyszeli również cytaty o miłości, przyjaźni, życiu, cierpieniu czy prawdzie                         i zaufaniu. Uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany na tę okoliczność taniec do piosenki Eda Scheerana. Wzięła w nim również udział przebrana za czarownicę wychowawczyni, która przybyła na spotkanie na latającej miotle.

Bez wątpienia spotkanie wszystkich uczniów w szkockim zamku można uznać za udane – uczniowie oraz rodzice doskonale się bawili, a co najważniejsze, wielu z nich ogarnęła potteromania związana z czytaniem książek, zatem cel projektu został zrealizowany…

Galeria zdjęć…

 

Narodowe Święto Niepodległości …

 W rocznie Odzyskania Niepodległości w benickim kościele odbyła się patriotyczna msza w intencji  ojczyzny, po której nastąpiła prezentacja programu poetycko-muzycznego. Mottem przewodnim uroczystości były słowa marszałka Piłsudskiego  Naród, który traci pamięć przestaje być narodem-staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z okresu zaborów, podkreślono szczególnie zasługi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego. Zebrani wysłuchali fragmentów utworów poetyckich, wzięli udział w koncercie pieśni i piosenek patriotycznych, odśpiewali wspólnie między innymi „Pierwszą Brygadę’, „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”…

Program przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach pod opieką nauczycieli

Galeria zdjęć…

 

BAJKOWO W NASZEJ SZKOLE…

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci, z którymi dzieci spotykają się już od najmłodszych lat. Bajkowe postaci odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę, często bawią i uczą, przekazując prawdy życiowe. Dlatego też w naszej szkole w poniedziałek, 6 listopada 2017r. w bibliotece spotkały się postaci z różnych bajek. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej oraz przedszkolacy przebrali się za postacie ze swych ulubionych bajek. Nie zabrakło w tym bajkowym spotkaniu Elzy, Anny,  Śnieżki, Królowej Śniegu, Kota w butach, Motylka… Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do odwiedzania biblioteki, rozmawiały z nimi o ich zainteresowaniach czytelniczych oraz promowały nowości czytelnicze. Następnie specjalnie powołana w tym dniu komisja w składzie trzech Czarownic z Łysej Góry wybrała Króla i Królową Bajkowych Postaci. Zwycięzcy – Pippi Pończoszanka oraz Pirat – otrzymali  upominki. Zebrani wysłuchali również piosenek o bajkach i fantazji oraz fragmentów książki Moniki Błądek pt. Szary. Ten dzień upłynął wszystkim w iście bajkowej atmosferze… 

Galeria zdjęć…

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych …

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: Książka nas łączy. W naszej szkole również – jak co roku – obchodziliśmy październikowe święto. Biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej przygotowały gazetkę tematyczną: „Wierszem łatwiej i weselej, czyli rymowanki – wyliczanki i inne sposoby na zapamiętywanie szkolnych wiadomości”.   Ogłoszono konkursy „Dalsze losy Bolka i Lolka”, „Przygody Mikołajka”, „My lubimy gorzką czekoladę”, „Niezwykła obwoluta do książki”. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. Prace uczniów ozdobiły korytarz szkolny. W związku z obchodami panie bibliotekarki zorganizowały spotkanie czytelnicze, podczas którego dwie uczennice Klaudia Kasprzak oraz Julita Marek opowiadały o swoich zainteresowaniach czytelniczych „zarażając” innych czytaniem fantastycznych książek – Klaudia opowiadała o bestsellerowej serii R. Kosika „Felix, Net i Nika”, Julita zaś o przygodach „Harrego Pottera” J.K.Rowling.  Bibliotekarki zaprosiły również wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek, zwłaszcza nowości czytelniczych pozyskanych w ramach „Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Podczas wizyty w bibliotece podkreślano rolę biblioteki i dyskutowano na temat zainteresowań czytelniczych. Pod hasłem Poczęstuj się zaletami… uczniowie otrzymali również Siedemnaście zalet czytania książki dla dzieci, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej.

Galeria zdjęć…

 

„Słowo podbija świat, również  Benice …”

26 października  klasa VI szkoły podstawowej oraz III gimnazjum wzięli udział w warsztatach dziennikarskich  prowadzonych przez Krzysztofa Koziołka – pisarza, dziennikarza i autora książek kryminalnych. Zajęcia przeprowadzono z inicjatywy  Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fidlera w Krotoszynie we współpracy z biblioteką szkolną. Zadnie  zostało sfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia skierowano  dla uczniów mających indywidualne zainteresowania. Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenie do nowatorskiego spojrzenia na czytelnictwo. Książka i słowo pisane ma być bowiem alternatywą dla Internetu i gier on-line. Podczas warsztatu dziennikarskiego  uczniowie poznali sposoby pozyskiwania informacji, rodzaje mediów, w tym gazet i czasopism, terminy dziennikarskie, proces redakcji gazety. Prowadzący zachęcał do działań związanych ze słowem pisanym. Podkreślał znaczenie kontaktu z bibliotekarzem, który przybliża walory czytania książek  i biblioteki,  co się wiąże z rozszerzeniem kręgu zainteresowań  młodzieży oraz wskazaniem innych sposobów spędzania wolnego czasu. Priorytetem spotkanie było pokazanie, że książka, czytanie i pisanie jest interesujące oraz fascynujące. Podczas zajęć uczniowie pracowali bardzo aktywnie, odpowiadali na pytania, odgrywali scenki, wykonywali zadania. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali książki z autografem pana Kozioła, co być może stanie się dla niektórych zaczątkiem niezwykłego spotkania  z literaturą…

Galeria zdjęć…

 

Julia, Charlie i spółka…

31 października 2017r. uczennica naszej szkoły – Julita Marek wzięła udział  w konkursie organizowanym przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną im. Arkadego Fidlera w Krotoszynie pt. „Charlie i spółka”. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa, przybliżenie twórczości Roalda Dahla, wzbudzanie zainteresowanie  literaturą obyczajową oraz kształtowanie krytycznego spojrzenia na literaturę. W szranki literackie stanęło blisko pięćdziesięcioro uczniów z różnych szkół  z terenu Miasta  i Gminy Krotoszyn. Tym bardziej jesteśmy dumni, gdyż Julita zajęła trzecie miejsce. Otrzymała dyplom i piękna książkę. Serdecznie Jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w literackich  potyczkach  …

Galeria zdjęć…

 

Podaj dalej książkę!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w tym roku w piątek, 29 września. Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej – autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Bohaterami tego święta są przede wszystkim  dzieci. Jednak w obchodach tego święta w naszej szkole wzięli udział nie tylko najmłodsi, ale i młodzież. Wszyscy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w akcji, którą nazwaliśmy Podaj dalej książkę. Każdy uczestnik czytał fragment książki i podawał książkę kolejnej osobie. W ten sposób wiele osób czytało książki wielu osobom! W tym dniu czytano nowości czytelnicze pozyskane w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Akcja przygotowana przez bibliotekę szkolną oraz Filię nr 6 miała na celu popularyzowanie czytelnictwa, kształcenie nawyku czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz podkreślenie, że czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Galeria zdjęć…

 

Narodowe Czytanie w Benicach …

„(…) ale Świętości nie szargać,
bo trza, żeby święte były,
ale Świętości nie szargać: to boli”

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP już od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Nasza szkoła tradycyjnie już włącza się w tę akcję. W tym roku lekturą jest Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

5 września  biblioteka szkolna wraz z filią nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej włączyły się do wspólnego czytania najważniejszych cytatów z dramatu, które weszły na stałe do języka polskiego. Większość z nich funkcjonuje jako porzekadła.
W akcji wzięły udział klasy od IV szkoły podstawowej do III gimnazjum. Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Każdy uczestnik wspomnianej akcji zdobył pamiątkowy stempel  z logo Narodowego Czytania.

Galeria zdjęć…

 

Uczniowie klasy pierwszej czytelnikami …

                                               „My, uczniowie pierwszej klasy                                               
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać usilnie!
Przyrzekamy!”

Te słowa uczniowie klasy I wypowiedzieli podczas pasowania na czytelników, które odbyło się 22 lutego 2017r. Biblioteka szkolna oraz filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Krotoszynie zaprosiły na uroczystość uczniów, wychowawczynię oraz rodziców. Uczniowie klasy V należący do Klubu czytelniczego działającego w naszej szkole przygotowali część artystyczna. Uczniowie wcieli się w bajkowe postaci – wróżkę, Konika Garbuska, Samochwałę, wiedźmę, motyla … Nie zabrakło wierszy i piosenek o książkach. Następnie uczniowie zapoznali się z regulaminami biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz  prośbami książki. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonały panie bibliotekarki Czarodziejskim Kluczem otwierającym świat książek. Na koniec każdy nowy czytelnik otrzymał zakładkę i słodki upominek. Rodzice zaś otrzymali „List do Rodziców”, który zawierał zalety czytania książek. Wszystkim nowym czytelnikom życzymy niezwykłych spotkań w świecie książek …

Galeria zdjęć…

Uczciliśmy pamięć Ofiar Holokaustu…

27 stycznia obchodzimy na całym świecie Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten został ustanowiony w listopadzie 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która w ustanowionej rezolucji wezwała państwa członkowskie do opracowania programów edukacyjnych. Celem tych programów ma być zachowanie pamięci o tej tragedii dla przyszłych pokoleń. 27 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz w Auschwitz. W związku z obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu przygotowaliśmy gazetkę tematyczną ukazującą tragizm tych, którzy zamiast żyć, stali się ofiarami…Uczniowie zapoznali się z tytułami utworów literackich oraz filmów, które poruszają tematykę Holocaustu. Ciszą uczciliśmy pamięć Ofiar Holocaustu, oddaliśmy Im hołd.

 Galeria zdjęć…

 Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

8 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Tego dnia w 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne – twórca  najsłynniejszego  na świecie misia. Brytyjski autor spisał przygody Kubusia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Zabawka syna – pluszowy miś Winnie – stał się pierwowzorem Kubusia. Pierwsza książka o Kubusiu ukazała się w 1926 roku, druga zaś w 1928 roku. Co niezwykłe – dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy. W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o Kubusiu Puchatku i mieszkańcach  Stumilowego Lasu. By przypomnieć tego najbardziej ukochanego przez dzieci misia panie bibliotekarki przygotowały wystawę książek o Kubusiu. W tym dniu uczniowie poznali jego historię, wysłuchali kilku ciekawostek o Puchatku i jego przyjaciołach, które przeczytały koleżanki z Klubu Czytelniczego. Nie zabrakło również cytatów z Kubusia Puchatka – o miłości, przyjaźni, cieszeniu się z każdego dnia… Na koniec uczniowie wypożyczyli książki o tym niezwykłym bohaterze,  otrzymali kolorowanki z jego podobizną oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie ze swymi kubusiowymi pluszakami.

 Galeria zdjęć…

Żywa lekcja historii w Benicach  – spotkanie  z  autorem książki o Benicach

7 grudnia  Zespół  Szkół im. Jana Pawła II w Benicach  gościł pana Jana Grobelnego, autora książki Ocalić od zapomnienia. Benice 1358-2014r.Podczas spotkania autorskiego pan Grobelny opowiedział historię swego życia oraz historię Benic, z których wywodzi się jego rodzina. Barwnie przedstawił dzieje benickiej szkoły, parafii, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Kółka Rolniczego. Wspominał ważne wydarzenia związane z Benicami i lokalnym środowiskiem, dzięki temu uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. Uczniowie mieli okazję zadać pytania, które urozmaiciły spotkanie, a jednocześnie pogłębiły naszą wiedzę. Kończąc wykład, nasz gość złożył dedykację w książce podarowanej szkole – Kochanej Szkole Autor. Jesteśmy dumni, że pan Grobelny jest wychowankiem naszej szkoły. Jesteśmy dumni,  że znalazł się ktoś, kto utrwalił na kartach to, co świadczy o naszej tożsamości i lokalnym patriotyzmie. Benice dziękują!

Galeria zdjęć…

Misie odwiedziły Benice…

 Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada. Naszą szkołę misie odwiedziły 28 listopada. W tym dniu dzieci przybyły do szkoły ze swymi pluszowymi misiami, by uczcić to niezwykłe święto. Miś jest jedną z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku i bez wątpienia kojarzy nam się wszystkim z beztroskim  dzieciństwem. Podczas spotkania, które zorganizowali wspólnie SU, biblioteka szkolna oraz Filia nr 6, dzieci poznały historię powstania pierwszego misia – misia zwanego  „Teddy Bear”. Przypomniały sobie najsłynniejsze misie świata – pojawił się Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji – gry i zabawy z misiami, zagadki oraz wafle polane pysznym miodem. Wielką niespodzianą był WIELI Kubuś Puchatek, który okazał się wspaniałym kumplem do zabawy. Uczennice z Klubu Czytelniczego czytały zebranym książkę o Kubusiu Puchatku – przyjacielu wszystkich dzieci! Ten dzień była dla wszystkich niezwykle misiowyJ Kolejne spotkanie z pluszowymi misiami już za rok!

Galeria zdjęć tutaj…

Konkursu „ Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” rozstrzygnięty…

 17 listopada 2016r. gimnazjaliści z naszej szkoły brali udział w szkolnym  konkursiept. „ Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Konkurs miał na celu uczczenie 100. rocznicy śmierci pisarza oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.Zadaniem uczestników konkursu było grupowe rozwiązanie testu,  związanego z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce:Mateusz Kościółek, Franciszek Kostka kl. IG                                                              

IImiejsce: Antoni Selwat ,Cyprian Kostka kl.IIG

IIImiejsce :Michał Walczak ,Kacper Jankowski kl.IIIG

      

 

Książka dla Kamili od pisarki …

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział – konkurs na „Imię dla Najpiękniejszej Potworzycy z Magicznego Świata”. Organizatorami konkursu była pani Dorota Mularczyk – autorka książek dla dzieci i młodzież oraz Biblioteka Publiczna Miejska w Łodzi filia nr 2. Dziś już wiemy, że zwyciężyło w konkursie imię wymyślone przez Kamilę Adamiak – uczennicę klasy V. Imię to będzie nosiła bohaterka kolejnej powieści Pani Mularczyk, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Pani Dorota Mularczyk przekazała Kamili w nagrodę swoją książkę pt. „Magiczny świat tuż za płotem. Rafenia 5” wraz z autografem. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie. Zachęcamy wszystkich do czytania książek Pani Mularczyk – naprawdę warto przenieść się w stworzony przez nią niezwykły świat wyobraźni!

Galeria zdjęć…

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W NASZEJ SZKOLE…

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci, z którymi dzieci spotykają się już od najmłodszych lat. Bajkowe postaci odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę, często bawią i uczą, przekazując prawdy życiowe. Dlatego też w naszej szkole w poniedziałek, 7 listopada w bibliotece spotkały się postacie z różnych bajek. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przebrali się za postacie ze swych ulubionych bajek. Nie zabrakło w tym bajkowym spotkaniu Czerwonego Kapturka, Śnieżki, Królowej Śniegu, Kotka, Pirata… Wychowawczynie, panie bibliotekarki oraz dzieci czytały zebranym fragmenty baśni H.Ch.Andersena i braci Grimm. Następnie specjalnie powołana w tym dniu komisja wybrała Króla i Królową Bajkowych Postaci. Zwycięzcy otrzymali książkowe upominki. Zebrani wysłuchali również piosenek o bajkach oraz wybrali dwanaście najpopularniejszych – ich zdaniem – postaci bajkowych. Na zakończenie spotkania uczniowie w bajkowym pochodzie pomaszerowali do przedszkolaków, by zaprezentować im się w swych niezwykłych strojach. Ten dzień upłynął wszystkim w iście bajkowej atmosferze… 

Galeria zdjęć…

Zakładka do książki wybrana…

W listopadzie biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 ogłosiły konkurs Zakładka do książki. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – VI szkoły podstawowej. Uczniowie wykonywali różnymi technikami zakładki do książek. Komisja oceniała oryginalność, pomysłowość i estetykę wykonania pracy. Uczniowie wykonali przepiękne zakładki do książek, których mógłby pozazdrościć nie jeden mól książkowy. Komisja przyznała pierwsze miejsce Julce Gniazdowskiej, II miejsce Olce Bogaczewskiej, III miejsce zajęła Julka Furman. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy i życzymy, by zakładki posłużyły jak najdłużej  przy kolejnych spotkaniach z książką. 

DYPLOM

Galeria zdjęć…

Wizyta w Bibliotece Publicznej …

9 listopada uczniowie należący do Klubu Czytelniczego, który działa w naszej szkole już od września pod kierunkiem Pań Agnieszki Ryby oraz Bogumiły Pawlik – Berek, pojechali do Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej  im. Arkadego Fidlera. Uczniowie odwiedzili bibliotekę, by zapoznać się z działalnością Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Uczniowie kierowali do Pani bibliotekarki wiele pytań – Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?Dla kogo? Jak można założyć taki klub? Skąd czerpie się pomysły na ciekawe spotkania? Jakie zasady obowiązują w klubie? Dzięki pytaniom i odpowiedziom uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat DKK. Sami również opowiedzieli o działalności benickiego klubu. Na koniec uczestnicy spotkania jednomyślnie stwierdzili, że kluby czytelnicze pełnią bardzo ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych. Skupiają  osoby, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze,poznawać nowych autorów i gatunki literackie.

Galeria zdjęć…

Pisarka Pani Dorota Mularczyk w Benicach…

 

Wszyscy, nie tylko dzieci, patrzymy w gwiazdy, szukając odpowiedzi dla swoich pytań.

4 października benicką  szkołę odwiedziła niezwykła osoba – pisarka Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży.

W spotkaniu autorskim  wzięli udział uczniowie klasy III oraz IV-VI szkoły podstawowej. Najpierw uczniowie wysłuchali niezwykłej opowieści o pszczołach – „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność”. Następnie pani Mularczyk opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła  w swym wystąpieniu rolę książek w życiu dzieci i młodzieży. Na zakończenie uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące książek i jej twórczości. Zakupili również książki, na których autorka złożyła autograf. Pani Mularczyk podarowała swoje książki do biblioteki szkolnej z dedykacją dla wszystkich uczniów benickiej szkoły. Pani dyrektor Sabina Rybakowska wręczyła pisarce pamiątkowego ptaszka – symbolizującego niezwykły  świat jej książek.

Uczniowie wzięli udział – konkurs na „Imię dla Najpiękniejszej Potworzycy z Magicznego Świata”. Organizatorami konkursu była pani Dorota Mularczyk – autorka książek dla dzieci i młodzież oraz Biblioteka Publiczna Miejska w Łodzi filia nr 2. Dziś już wiemy, że zwyciężyło w konkursie imię wymyślone przez Kamilę Adamiak – uczennicę klasy V. Imię to będzie nosiła bohaterka kolejnej powieści Pani Mularczyk, co jest dla nas wielkim wyróżnieniem.

Organizatorki – panie bibliotekarki Beata Kordus oraz Bogumiła Pawlik-Berek kierują podziękowania za wsparcie finansowe przy zorganizowaniu spotkania do Pana Wojciecha Półrolniczaka – „Biuro Obrotu Nieruchomościami INWESTOR”, Pana Jana Zycha – sołtysa Benic oraz Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Benicach.  

Galeria zdjęć…

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku tematem przewodnim święta jest hasło: „Książka to dopiero początek”. W naszej szkole również – jak co roku – obchodziliśmy październikowe święto. Biblioteka szkolna oraz Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej przygotowały gazetkę tematyczną poświęconą zaletom książek oraz wierszykom i fraszkom na temat książek.  Ogłoszono konkurs na plakat przedstawiający hasło propagujące czytanie. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Łagoda – klasa V, II miejsce Wiktoria Namysł – klasa III, III zaś miejsce zajęła Oliwia Ratajczyk – klasa IV. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. Prace uczniów ozdobiły korytarz szkolny. W związku z obchodami panie bibliotekarki zaprosiły wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek. Podczas wizyty w bibliotece podkreślano rolę biblioteki i dyskutowano na temat zainteresowań czytelniczych. Uczniowie otrzymali również Siedemnaście zalet czytania książki dla dzieci, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. 

Galeria zdjęć…

 

Czytelnicze zwierzenia klasy V’’

 23 września 2016 r. podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy V  wzięli udział w ,,Czytelniczych zwierzeniach’’. Klasa zamieniła się w klub czytelniczy, a uczniowie stali się jego członkami. Siedząc na kolorowych poduchach i zajadając pyszne ciasteczka, uczniowie mówili na temat swych zainteresowań czytelniczych. Każdy zaprezentował ulubioną książkę, rozpoczynając od słów : ,,Tę książkę warto przeczytać, bo …”.Na koniec wszyscy odpowiadali na pytanie czy warto czytać książki ? Była to dla uczniów prawdziwa książkowa burza mózgów.

Galeria zdjęć…

 

Podziękowanie za udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

PODZIĘKOWANIE…

Narodowe Czytanie w Benicach …

Rok 2016 został ustanowiony przez Senat Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci pisarza. By uczcić pamięć o Sienkiewiczu oraz podkreślić rangę Jego twórczości, wzięliśmy udział w V edycji akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP.

2 września 2016 biblioteka szkolna wraz z filią nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej włączyły się do wspólnego czytania fragmentów powieści ,,Quo vadis’’. W akcji wzięły udział klasy od IV szkoły podstawowej do III gimnazjum. Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Każdy uczestnik wspomnianej akcji zdobył pamiątkowy stempel  z logo Narodowego Czytania.

Tekst i zdjęcia : Bogumiła Pawlik-Berek i Beata Kordus

Galeria zdjęć…

Jak nie czytam, jak czytam …

Dnia 10 czerwca o 10.00 uczniowie z naszej szkoły spotkali się na dziedzińcu szkolnym, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji  Jak nie czytam, jak czytam …, której organizatorem był miesięcznik  Biblioteka w szkole. Uczniowie oraz nauczyciele wspólnie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone w bibliotece, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie. Jakie cele przyświecały tej akcji? Przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, podkreślenie przewodniej roli  bibliotek szkolnych w propagowaniu czytelnictwa, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Benicka akcja została przygotowana przez bibliotekę szkolną oraz Filię nr 6 Biblioteki Publicznej. W akcji wzięło udział 168 uczestników. Zebrani najpierw czytali książki, każdy czytał inną książkę, więc niesamowity harmider książkowy zapanował na dziedzińcu. Następnie uczniowie ułożyli  książkowe budowle – każda była oryginalna.  Wszystko uwieczniliśmy na zdjęciach. Atutami akcji były nie tylko szczytne cele, ale również duże poczucie humoru i pomysłowość uczestników!

Galeria zdjęć tutaj…

plakat – Jak nie czytam jak czytam

Tydzień Bibliotek – XIII edycja Biblioteka inspiruje

Tydzień Bibliotek jest to czas, który przeznaczamy na promocję czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczny Tydzień Bibliotek miał na celu podkreślanie roli czytania  i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Biblioteka szkolna wraz z  filią nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach przygotowały spotkanie z książką. Do biblioteki przybyli gimnazjaliści, którzy zachęcali swoich młodszych kolegów i koleżanki do czytania książek. Czytaliśmy ,,Bajki mojej Babuni’’ – ,,Czerwonego Kapturka” oraz ,,Śpiącą Królewnę’’

Galeria zdjęć tutaj…

„Biblioteczny banknot” – konkurs rozstrzygnięty…

Biblioteka szkolna i Filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej ogłosiły konkurs „Biblioteczny banknot”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w tym banknotowym konkursie. Zadanie konkursowe polegało na namalowaniu bajkowych bohaterów na banknocie. Kandydatami mogli być wszyscy bohaterowie literaccy! Technika prac była dowolna. Powstały niezwykłe banknoty, za które nie można nic kupić, ale za to możne je podziwiać na szkolnym korytarzu. 8 kwietnia jury zdecydowało, że pierwsze miejsce zajęła Gabriela Grobelna, II miejsce zdobył Rafał Klich, trzecie zaś Magdalena Waliczek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy!

IMG_0201IMG_0208

 

Pasowanie na czytelnika

 „My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać usilnie!
Przyrzekamy!”

22 lutego 2016 roku powiększyło się w naszej szkole grono czytelników. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani  na czytelników szkolnej biblioteki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Panie bibliotekarki zadbały, by ten dzień był dla pierwszaków magiczny. Na małych gości w książkowej krainie czekały bajowe postaci – Czerwony Kapturek, Król Lew, Kurczątko, zaczarowany Las… Nad wszystkim pieczę sprawowała Królowa Książek. Nie obyło się bez piosenek o książkach i bibliotece oraz bez konkursów sprawdzających wiedzę małych czytelników. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po czym zostali pasowani Czarodziejskim Kluczem na czytelników bibliotek. Książkowy świat stanął dla nich otworem… Każdy otrzymał zakładkę do książek oraz List do Rodziców. W tym dniu nowi czytelnicy mogli wypożyczyć pierwszą książkę…

Galeria zdjęć tutaj…

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

,,Bajka wędruje po świecie,

Dzisiaj do nas zawitała,

Drogie dzieci dobrze wiecie,

Że was bajka pokochała’’.

 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W związku z tym świętem filia nr 6 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Benicach z biblioteką szkolną ogłosiły bajkowy dzień w naszej szkole. Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej mieli za zadanie przebrać się za dowolne postaci bajkowe. Pomysłów na przebranie było bardzo wiele. W bibliotece pojawiły się księżniczki, Czerwone Kapturki, żabka, dalmatyńczyk, Indianin, piraci i wiele, wiele innych bajkowych postaci. Powołano bajkowe Jury, które wybrało Króla i Królową bajek. Wyłonione i nagrodzone książkami zostały : Pipi Pończoszanka, Królowa Śniegu i Pirat .Dzisiejszego dnia biblioteka zamieniła się w bajkową krainę, warto więc z tej okazji wypożyczyć bajkę, która uczy, bawi , pomaga poznać prawdę o świecie i życiu. Dzisiejszy dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci .

Tekst i zdjęcia :

Prezentacja1Galeria zdjęć tutaj…

 

Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki…

ScreenHunter_264 Sep_ 30 23_44W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmiało „Biblioteki rządzą!”. Zgodnie z nim biblioteki szkolna i publiczna rządziły. Na korytarzu przygotowano gazetkę tematyczną, której celem było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi na jej rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Odbył się także konkurs poświęcony Patronowi Szkoły – Janowi Pawłowi II. Uczniowie klasy I gimnazjum wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez MEN – „Książki naszych marzeń”. Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe ślady stóp, które prowadziły do biblioteki. Uczniowie, idąc po śladach, bez trudu docierali do biblioteki, by wypożyczyć książki.

Mimo że październik dobiega końca, biblioteki nadal będą rządzić. Na uczniów naszej szkoły czeka jeszcze wiele bibliotecznych niespodzianek…

Galeria zdjęć tutaj….→

Rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II

jan-pawel-ii_19436513Rok 2015 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II – za Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. W związku z tym biblioteka szkolna oraz Biblioteka Publiczna we współpracy z katechetką panią Eweliną Retting zorganizowały konkurs poświęcony Patronowi Szkoły. Miał on na celu poszerzenie i utrwalenie wiadomości o życiu, osobowości i dorobku Jana Pawła II, przybliżenie i propagowanie wśród dzieci i młodzieży nauczania Ojca Świętego oraz ukazanie im wzoru do naśladowania w osobie Patrona. W konkursie Papieskim zwyciężyła Weronika Gręda, II miejsce zajęła Klaudia Gruszczyńska, III zaś Weronika Grabarek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Galeria zdjęć…

————————————————————————————

Książki naszych marzeń.gif

„Książki naszych marzeń”!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział konkursie „Książki naszych marzeń” organizowanym przez Ministra Edukacji Narodowej.„Nakręćmy się na czytanie!” – tym hasłem zostaliśmy zachęceni do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie przygotowali listę książek, o przeczytaniu których marzą. Następnie uczniowie klasy I gimnazjum w ramach innowacji pedagogicznej „Spotkanie z X Muzą” nagrali film na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…”Z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę reżysera, scenarzysty.Pomysłów na fabułę uczniom nie brakowało.Nagrany film umieścili na portalu Youtube.

Zwycięzcy konkursu dostaną książki, które wskazali uczniowie. Czekamy zatem na jego rozstrzygnięcie – mamy nadzieję, że książki trafią do naszej biblioteki i w ten sposób spełnią się nasze książkowe marzenia.

Film – tu kliknij…!

——————————————————————————————

Minister Edukacji Narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły.

Jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej w nowym roku szkolnym jest Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

——————————————————————————————-

Rok 2015

Rokiem św. Jana Pawła II – w 10. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka, za Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka

Zanieście przyszłym pokoleniom

Świadectwo wiary, nadziei i miłości.

Bądźcie wytrwali

 

Jan Paweł II

 Naczelna wartością dla nauczycieli i pracowników szkoły jest wychowywanie młodego pokolenia w duchu najwyższych wartości zgodnie z nauką patrona szkoły – św. Jana Pawła II.

231239

Rokiem Jana Długosza – w 600. rocznicę urodzin polskiego kronikarza, historyka, duchownego, geografa, dyplomaty; wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka

JAN DŁUGOSZ

Rokiem Polskiego Teatru – w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia              w Polsce pierwszego teatru publicznego

TEATR NARODOWY