Dyrekcja oraz poczty sztandarowe z naszej szkoły pod opieką pana Mariusza Marzyńskiego, dnia 1 stycznia 2015 roku o godz. 12.00 wzięli udział we Mszy św. w krotoszyńskiej farze z okazji 96. rocznicy powstania wielkopolskiego, w wyniku którego Wielkopolska znalazła się w granicach niepodległego państwa polskiego. Po mszy nastąpiło podniesienie flagi na terenie Starostwa Powiatowego, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

Powstanie wielkopolskie było walką polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej na przełomie lat 1918-19. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Wygłosił  On przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Dnia 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy. Zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Prowincję Poznańską. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku. Było to jedno z czterech, (obok powstania wielkopolskiego z 1806 r., powstania sejneńskiego z 1919 r. i II powstania śląskiego z 1920 r.), zwycięskich powstań w dziejach Polski.

1 stycznia 1919 roku nastąpiło wyzwolenie Krotoszyna. Miasto zdobyto o godzinie 18.00 siłami pociągu pancernego Nr 11 „Poznańczyk”. Dowódcą pociągu był ppor. Jan Szlagowski. Po zdobyciu dworca powstańcy, przy współudziale miejscowych ochotników, zajęli wszystkie ważniejsze obiekty w mieście. Niemcy wycofali się do koszar im. Steinmetza (przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Młyńskiej i ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp.) i tam poddali się dzięki udanej akcji grupy powstańców pod dowództwem Władysława Rybakowskiego. Kapitulację z rąk komendanta niemieckiego garnizonu przyjęli: dr Władysław Bolewski, ppor. Jan Szlagowskioraz komendant wojskowy JarocinaZbigniew Ostroróg Gorzeński.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO