Z życia szkoły
Strona główna
Aktualności
Dokumenty
Konkursy
Historia szkoły
Biblioteka
Stowarzyszenie
Promocja zdrowia
Rada Uczniowska
Świetlica
Koła i organizacje
UKS
Sport
Projekty
Izba Pamięci
Piknik
Absolwenci

 

Kliknij w miniaturę i przejdź do galerii

ROK SZKOLNY 2018/2019

Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń i patriotycznych wzruszeń. Uczniowie wysłuchali w pięknej oprawie fragmentów Pana Tadeusza a także uczestniczyli słuchając z zapartym tchem, jak pięknie i rzeczowo o wojsku mówili żołnierze z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Śremu. Mieliśmy też przyjemność gościć pułkownika Jana Pawlika. Ukoronowaniem tej świątecznej atmosfery było wspólne wykonanie Hymnu Państwowego i wypuszczenie w niebo 100 baloników w kolorach naszej flagi. Uwieńczeniem był wspólny posiłek - gorący kubek przepysznej grochówki. Pięknie dziękujemy wszystkim za atmosferę cudownego świętowania.

Grzegorz Polański

Śpiewaliśmy dla Niepodległej. Wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego Świętujemy 100 - lecie odzyskania Niepodległości.

Nasza grupa grająca na ukulele także włączyła się w ogólnonarodowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego

Jerzy Lutowski Pieśń o Małym Rycerzu
Film jest częścią Projektu Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury pod tytułem „Kto Ty Jesteś?”. Celem projektu jest przypomnienie i ożywienie najpiękniejszych wierszy patriotycznych dla dzieci i młodzieży. Udział w nim potwierdziły wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola naszego miasta. Każda placówka wystawi dwójkę reprezentantów.

 

Tadeusz Różewicz "Oblicze Ojczyzny". Magdalena Wójcik

 


Uczniowie klas drugich zwiedzili drukarnię w Koninie. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się jak przebiega proces produkcji książki od przygotowania materiałów do gotowego produktu. Wysłuchały pogadanki "Jak powstaje książka?" Następnie odwiedziły księgarnię, i magazyn składowania książek.



Uczniowie klas IV-VIII wraz ze swymi wychowawcami, w piątek 21.09. 2018r. podczas lekcji wychowawczych wzięli aktywny udział w akcji Sprzątania świata.
Podobnie jak w poprzednich latach, miejscem akcji dla uczniów naszej szkoły był Park im. Wojska Polskiego. W ramach podsumowania tegorocznej akcji , wychowawcy klas IV-VIII przeprowadzili w klasach pogadankę dotyczącą zasad segregacji odpadów i jej celowości. Uczniowie zostali poinformowani o tym, że na korytarzach naszej szkoły pojawia się odpowiednie pojemniki, które umożliwią wszystkim segregację odpadów na terenie szkoły. Ogłoszono także konkurs plastyczny pod hasłem ,,SEGREGACJA A NIE DEGRADACJA”, którego finał będzie miał miejsce pod koniec października, a zebrane prace posłużą przygotowaniu wystawy pokonkursowej na korytarzu szkolnym. Prace plastyczne uczestników konkursu mają zachęcać wszystkich do świadomej segregacji odpadów a tym samym przyczynić się do zmniejszenia ilości wytwarzanych przez człowieka śmieci.


Szkolny koordynator akcji- Beata Jerzyk


 
W czwartek 20 września uczniowie klas Va i Vb pod opieką wychowawczyń udali się na całodzienną wycieczkę. Ze Żnina ruszyliśmy kolejką wąskotorową, którą większość z uczniów jechała po raz pierwszy w życiu. W Wenecji usłyszeliśmy o Mikołaju Nałęczu, który z czasem za swe czyny dostał przydomek Krwawiec lub Diabeł Wenecki. W Biskupinie ze swymi przewodnikami zaczęliśmy zwiedzać zrekonstruowaną, starożytną osadę. W osadzie pierwszych rolników dowiedzieliśmy się jak grupy ludzi zrezygnowały z koczownictwa przechodząc na osiadły tryb życia, bo zaczęli siać rośliny i hodować udomowione zwierzęta. Z uwagi na tegoroczną tematykę festynu: "ArcheoMarket – od wymiany po stragany" dużo stoisk i inscenizacji nawiązywało do tego hasła. Np. na stoisku z tajnikami drukarstwa, można się było dowiedzieć ciekawostek o pradawnym rozliczaniu w handlu. To z Bliskiego Wschodu pochodzą najstarsze formy symboli wymiany handlowej zwane tokenami, które służyły do rejestracji ilościowej i jakościowej. Z czasem na tych terenach pojawia się pismo klinowe, które będzie wyciskane na glinianych tabliczkach. Jeszcze innym rejestrem, najbardziej z tych trzech doskonałym, był karb, nacinany na patykach lub listewkach. Oglądaliśmy inscenizację, gdzie Rzymianie na polecenie cesarza Nerona przybywają na nasze tereny po "złoto północy" czyli bursztyn. W zamian, w ramach handlu wymiennego płacą bronią i przedmiotami z żelaza i brązu. Inna inscenizacja pokazywała wjazd księżniczki Dobrawy na wielbłądzie, a nasz książę Mieszko zobowiązywał się przyjąć chrześcijaństwo, wypędzając dotychczasowe siedem żon. W czasie festynu było bardzo dużo atrakcji. Na stoiskach, przy zwiedzających, rzemieślnicy wytwarzają swe przedmioty techniką sprzed wieków. To są pasjonaci. Zapytani o szczegóły – opowiadają bardzo ciekawie. Następnie pojechaliśmy do Gniezna. Tu na Wzgórzu Lecha zwiedziliśmy "matkę polskich kościołów" czyli Katedrę Gnieźnieńską. Pani przewodnik mówiła o stylu w jakim jest zbudowana i po czym go poznać. O fundatorach i tablicach nagrobnych. Ale najwięcej o św. Wojciechu, pierwszym patronie Polski, którego relikwiarz znajduje się w konfesji tej świątyni. Później, przed Drzwiami Gnieźnieńskimi oglądaliśmy drzwi – unikat w skali świata, na których w 18 kwaterach ukazano żywot św. Wojciecha. Wiemy już co to jest bordiura, że jeden element z niej jest na banknocie 20 złotowym. Po zwiedzeniu tych drzwi, przeszliśmy pod pomnik Bolesława Chrobrego, o którym dowiedzieliśmy się najważniejszych wiadomości.
Zmęczeni, ale zadowoleni, że tyle zobaczyliśmy na tej wycieczce, około godziny 20 wróciliśmy do domów.
Dziękuję p. K. Sygiet i p. M. Gulczyńskiej za wszelką pomoc na tej wycieczce.
 

W środę 19 września uczniowie klas Vc i Vd pod opieką wychowawców udali się na XXIV Festyn Archeologiczny do Biskupina. Za Gnieznem, już w innym województwie poznali małą krainę – Pałuki. Tam w Żninie wsiedli do kolejki wąskotorowej, aby dojechać do Biskupina. Po drodze mijaliśmy aż trzy jeziora, które nazwy swe wzięły od przylegających miejscowości. Duże wrażenie na nas zrobiły machiny oblężnicze wystawione na dziedzińcu ruin zamku Mikołaja Nałęcza. W Biskupinie zostaliśmy podzieleni klasami pomiędzy dwóch przewodników. Od nich dowiedzieliśmy się, że tegorocznym hasłem festynu jest "ArcheoMarket – od wymiany po stragany". W osadzie pierwszych rolników zobaczyliśmy wyrób kamiennych, rogowych i kościanych prymitywnych narzędzi. W długich domach mieszkano już z udomowionymi zwierzętami, z których prawie wszystko wykorzystywano po ich uboju. W osadzie łużyckiej oglądaliśmy dwie zrekonstruowane chaty (ze stu, które były zamieszkałe około 2700 lat temu). Zobaczyliśmy pomost skręcający krótko przed bramą, aby uniemożliwić wrogom użycie np. tarana, bądź drąga do sforsowania bramy. We wnętrzu chaty zobaczyliśmy nary, pod którymi mieszkały owce, kozy czy świnie. W wiosce wczesnopiastowskiej też wszystko nas ciekawiło. Staliśmy na majdanie, a obok można było skosztować podpłomyków, u mincerza wybić monetę, u barda zagrać na drewnianych, skórzanych i rogowych instrumentach. Duża ilość ciekawych stoisk sprawiła, że czas bardzo szybko tu minął. Kolejnym miejscem które zwiedzaliśmy, była Katedra Gnieźnieńska. Tu dowiedzieliśmy się o kaplicach okalających nawę. Zobaczyliśmy piękną barokową konfesję, z relikwiarzem św. Wojciecha, kradzieżach relikwii i Prymasie Tysiąclecia. Będąc w tym pięknym kościele, nie mogliśmy uwierzyć, że w 1945r. jedna z wież została ostrzelana, zawaliła się przez strop do wnętrza katedry. Na koniec, przed Drzwiami Gnieźnieńskimi słuchaliśmy wszelkich ciekawostek związanych z ich wytworzeniem. Oglądaliśmy kolejne kwatery, które były poświęcone najważniejszym momentom w życiu św. Wojciecha i po jego śmierci.
Pełni wrażeń, z pamiątkami wróciliśmy do domów po godzinie 19.00.
Dziękuję p. K. Sperzyńskiej i p. R. Chojnickiemu za opiekę i wszelką pomoc na tej wycieczce.
 


Opracowanie – Sławomir Kramarz


W miniony czwartek 13 września 2018 r. klasy Vb i Vc wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Kingą Sygiet i p. Karoliną Sperzyńską uczestniczyły w rajdzie, którego celem było odkrycie legend miasta Krotoszyna. Został on zorganizowany w związku z przystąpieniem przez bibliotekę naszej szkoły do projektu „Narodowego Programu Czytelnictwa”. Najpierw zatrzymaliśmy się w parku miejskim przy Pałacu Gałeckich, aby uczniowie poznali legendę o „Studni Kaźni”, następnie przeszliśmy na ul. Młyńską, aby usłyszeć o legendzie „Trzy Młyny”. Naszym kolejnym celem było Muzeum Regionalnym, przy którym uczniowie dowiedzieli się o „Opowieści o krotoszyńskim Klasztorze”. Ostatnim punktem naszej wyprawy była „Odrzygośćka”, czyli podanie o powstaniu nazwy stawu na Błoniach. Po wysłuchaniu czterech legend i podań przyszedł czas na chwilę relaksu i odpoczynku, po czym pełni sił i nowo zdobytej wiedzy wyruszyliśmy z krotoszyńskich Błoni w kierunku szkoły.


Strona główna | Aktualności | Dokumenty | Konkursy | Historia szkoły | Biblioteka | Stowarzyszenie | Promocja zdrowia | Rada Uczniowska | Świetlica | Koła i organizacje | UKS | Sport | Projekty | Izba Pamięci | Piknik | Absolwenci