Wycieczka na zakończenie przygody z Projektem Eduscience

                 28 kwietnia klasa VIa z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie wzięła udział w zajęciach  w  Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borówcu pod Poznaniem. Ośrodek ten jest częścią Centrum Badań Kosmicznych PAN . Na terenie obserwatorium znajduje się stacja laserowa, która jest częścią International Laser Ranging Service, międzynarodowej organizacji skupiającej podobne placówki z całego świata. Stacja wykonuje laserowe pomiary odległości sztucznych satelitów Ziemi. W obserwatorium  działa permanentna stacja GPS zajmująca się obserwacją satelitów na potrzeby Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej. http://www.cbk.poznan.pl/

                         Podczas zajęć uczniowie poznawali wybrane obszary działalności Obserwatorium, z zaciekawieniem słuchali informacji m.in. na temat rozmieszczenia i wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi oraz zasady działania lasera i GPS, oglądali filmy przedstawiające codzienne życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzieci zapoznały się ze specjalnym sprzętem służącym do obserwacji i badań naukowych związanych z wysyłaniem wiązek światła laserowego oraz ogromnym teleskopem.

Przy okazji wizyty w Borówcu uczniowie zwiedzili  Zamek w Kórniku, gdzie poznali ciekawą historię właścicieli i wysłuchali opowieści o Białej Damie.

Pomimo niezbyt ładnej pogody wycieczka była bardzo udana , dzieci wróciły z dużym bagażem wiedzy i ciekawych doświadczeń  .

                              Zajęcia w Obserwatorium w Borówcu odbyły się w ramach Projektu Eduscience „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczyc i technicznych  z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.                                          Uczniowie z klasy VIa uczestniczyli w testowaniu projektu w latach 2012 -2014 . Projekt został pozytywnie oceniony i teraz do udziału w tym innowacyjnym przedsięwzięciu mogą przystąpić wszystkie szkoły w całej Polsce  www.eduscience.pl

 Wyjazd do Borówca i Kórnika odbył się dzięki sponsorom : Ośrodkowi  Doskonalenia Zawodowego Stanisława Paterka oraz Bankowi Spółdzielczemu.