NAJMŁODSI SIATKARZE UKS PIAST NA II MIEJSCU W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU MINI SIATKÓWKI W POZNANIU

W dniach 18-19 października w poznańskiej Arenie rozgrywany był I Ogólnopolski Festiwal mini siatkówki chłopców. Podobnie jak turniej dziewcząt, rozegrany tydzień wcześniej, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem.

Ponad 800 uczestników, 814 rozegranych spotkań, 90 zespołów dziewcząt i 92 zespoły chłopców - to statystyki dwóch weekendów mini siatkówki w poznańskiej Arenie. Nie wynik w tym turnieju był najważniejszy. Sami trenerzy podkreślali, że najważniejsza jest dla nich możliwość podnoszenia umiejętności przez swoich podopiecznych. Co najważniejsze, w turnieju chłopców obyło się bez poważnych kontuzji. Wiele było natomiast zdrowych sportowych emocji. Mimo, że spotkania rozgrywane były na czas (10 minut), to wielokrotnie mecze kończyły się remisami lub wynikami na styku. Dramaturgia tych spotkań była niesamowita, a reakcje zawodników i zawodniczek oraz ich trenerów bardzo szczere i spontaniczne.

Wśród zespołów zaproszonych na ten wyjątkowy turniej nie zabrakło przedstawicieli krotoszyńskiego Piasta.

Podopieczni Piotra Robakowskiego przystąpili do rywalizacji w najmłodszej kategorii wiekowej roczniku 2004 (dwójki).

W pierwszym etapie turnieju gdzie rywalizowano w pięciozespołowych grupach systemem „każdy z każdym” trzy zespoły Piasta pokazały, że będą się liczyć w walce o podium bowiem odnosząc komplet zwycięstw bez problemu awansowały do kolejnego etapu.

Tu jednak okazało się, że w czterozespołowej grupie półfinałowej, z której tylko zwycięzca mógł walczyć o miejsca 1-4, zespół z drugiej pozycji już tylko o miejsca 5-8 znalazł się MKS MOS Turek i wszystkie trzy zespoły UKS Piast!!! Taki system spowodował, że nasze drużyny wzajemnie się eliminowały. Grupę wygrał UKS Piast I awansując do finału, Piast II zajął drugą lokatę trafiając do grupy walczącej o miejsca 5-8, Piast III zajął trzecie miejsce i pozostała mu walka o miejsca 9-12. Ostatnią lokatę w tej grupie zajął MKS MOS Turek.

Pierwszy zespół UKS Piast w finale turnieju najpierw pokonał PSP 19 Kędzierzyn- Koźle 25:11, w kolejnym spotkaniu rozgromił KS Stal Grudziądz 39:10. W ostatnim meczu spotkały się niepokonane dotąd zespoły PSP 11 Kędzierzyn-Koźle i UKS Piast I Krotoszyn. Należy podkreślić, że zespół z Kędzierzyna był zdecydowanym faworytem tej potyczki bowiem jeden z jego zawodników w lipcu sięgnął po tytuł wicemistrza Polski z rocznikiem starszym. Młodzi krotoszynianie jednak nie przestraszyli się tak utytułowanego zespołu. Po pierwszych trzech minutach tego meczy widniał wynik 8:2 dla krotoszynian, chłopcy grali bardzo dobrze taktycznie i konsekwentnie eliminowali największe atuty przeciwnika. Taki obraz gry trwał do połowy seta, młodzi gracze z Opolszczyzny zmienili nieco taktykę i zaczęli odrabiać straty, krotoszynianie jeszcze na minutę przed zakończeniem spotkania mieli dwupunktową przewagę , lecz w końcówce w ich poczynania wkradło się dużo niepewności i stracili przewagę w zasadzie równo z końcową syreną. Wynik 19:18 dał wygraną w poznańskim Festiwalu zespołowi PSP 11 Kędzierzyn- Koźle. Postawa najmłodszych zawodników krotoszyńskiej szkoły na Parcelkach, dla których były to pierwsze poważne zawody napawa optymizmem.      

Na zakończenie wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki, a najlepsze zespoły w każdej kategorii zostały uhonorowane medalami i pamiątkowymi pucharami.