Piknik Naukowy Eduscience czyli ,,nauka przez zabawę”

W dniu 13 marca uczniowie z klasy Va  Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie w ramach Projektu Eduscience uczestniczyli w Pikniku Naukowym, który miał miejsce w Zespole Szkół w Korytach.

 

 

Organizatorem Pikniku był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, który jest liderem Projektu Eduscience.

Na początku dzieci obejrzały efektowne show łączące ze sobą fizykę niskich temperatur i chemię ognia. Prowadzący zademonstrowali  właściwości ciekłego azotu i ,,wybuchowe” właściwości wodoru.

 

Po ekscytującym pokazie, dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez naukowców. Uczniowie mogli wykonać własnego Nurka Kartezjusza, zrobić telefon ze sznurka, zabawkę ze śmieci, otrzymać dwutlenek węgla, zbadać oddziaływania elektrostatyczne a także oszacować objętość brył.

   

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska samoobsługowe, na których można było między innymi : zrobić ,,kwadratowe” bańki mydlane, sprawdzić jak powstaje dźwięk, poznać zasady działania soczewek grawitacyjnych oraz zasady prawa Ohma  itp.

Sporo emocji towarzyszyło dzieciom podczas wizyty w przenośnym planetarium, gdzie dzięki specjalnej prezentacji,  widzowie poznali budowę Układu Słonecznego i razem ze Słońcem ,,wędrowali” po niebie w ciągu czterech pór roku.

Pod koniec pobytu uczniowie uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez naukowców. Na lekcji chemii dowiedzieli się , co wspólnego ma pH z herbatą i sokiem z czerwonej kapusty. Mali chemicy, ubrani w białe fartuchy , korzystając z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego badali odczyny roztworów.   Natomiast podczas lekcji biologii ,,wędrowali” w głąb ciała człowieka, poznając przy tym rozmieszczenie i budowę poszczególnych narządów. Sprawdzali też  stetoskopem jak pracuje serce.

 

Po części oficjalnej uczniowie ze szkoły w Korytach  i z Krotoszyna , korzystając z pięknej słonecznej pogody wzięli udział w zajęciach sportowych oraz w  ,,Zagadkach przyrodniczych” przygotowanych przez nauczycieli tamtejszej szkoły.

 

Piknik okazał się fantastyczną przygodą i niezwykłym spotkaniem z nauką ,,na żywo” Uczniowie wrócili stamtąd pełni wrażeń i rozbudzonych pasji badawczych.