ZAKOPANE 2016

W dniach 04 – 10 lipca 2016 roku już po raz 5 – ty 39 uczniów Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie wyjechało na obóz rehabilitacyjno – wypoczynkowy, tym razem do miejscowości Biały Dunajec.

Podczas wyjazdu dzieci wytrwale pokonywały bariery społeczne wynikające z ich niepełnosprawności i integrowały się ze społeczeństwem, przy czym doskonale bawiły się i odpoczywały. Wyrabiały w sobie również tzw. zaradność osobistą, a obóz umożliwił im pełny wypoczynek fizyczny i psychiczny.

Podczas obozu Zakopane 2016 uczniowie odwiedzili między innymi Kraków, gdzie zwiedzanie dawnej stolicy Polski rozpoczęli od Wzgórza Wawelskiego, gdzie odwiedzili Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta i kryptę z grobami najwybitniejszych Polaków. Następnie przeszli traktem królewskim na Stary Rynek. Tam zobaczyli Sukiennice i wysłuchali hejnału z wieży kościoła Mariackiego. Następnie dzieci zwiedzały Zakopane, gdzie zwiedziły Krzeptówki, odwiedziły sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Zobaczyły również replikę krzyża z Giewontu, ołtarz papieski i Pęksowy Brzyzek. Nekropolia ta jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce. W dalszej części dnia zwiedzimy kompleks skoczni narciarskich na Wielkiej Krokwi, wjechały kolejką linowo - terenową na Gubałówkę, skąd rozpoczęły wędrówkę na Butorowy Wierch.. Następnie przejechały do Kościeliska skąd rozpoczęły pieszą wędrówkę jedną z najpiękniejszych Tatrzańskich dolin – Doliną Kościeliską i zobaczyły Jaskinię Mroźną. Dzieci były również w Niedzicy, gdzie odwiedziły jeden z dwóch zamków, które znajdują nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zamek Dunajec stoi na stromej skale na 566 m.n.p.m. na prawym brzegu jeziora. Ta średniowieczna warownia, która została wzniesiona w IV wieku była plenerem wielu filmów. Następnie pojechały do miejscowości Sromowce - Kąty, skąd rozpoczęły ponad dwugodzinny spływ tratwami przez jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju. Spływ przełomem Dunajca zakończymy w Szczawnicy. Dzieci dotarły również na Kalatówki -polanę reglową leżącą w Dolinie Bystrej w Tatrach Zachodnich, skąd powędrowały dalej do Doliny Kondratowej. W miejscowości Zator na dzieci czekał najnowszy park rozrywki Energylandia - to moc wrażeń, przeszło 30 atrakcji różnego typu, które wprawią o zawrót głowy nie jednego śmiałka, gdzie uczestnicy obozu spędzili cały dzień.  Upalne dni, które im towarzyszyły, uczestnicy obozy kończyli pobytem na termach Gorący Potok. Dzieci wróciły z bagażem wspaniałych wspomnień i nowych doświadczeń.

 

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły na Parcelkach, główny organizator wyjazdu, serdecznie dziękuje głównemu sponsorowi: firmie Kruk Transport oraz biuru podróży Laguna z Leszna. Projekt był współfinansowany przez Stowarzyszenie „Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości”, Wojewodę Wielkopolskiego, Miasto i Gminę Krotoszyn, PFRON oraz Radę Osiedla nr 4 w Krotoszynie.