Dzieci z oddziału III „Motylki” przez okres dwóch tygodni pracowały nad projektem „Niezwykły Krotoszyn”.
Pracę nad tematem przedszkolaki rozpoczęły od obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Krotoszyn wczoraj i dziś”. Uświadomiła ona dzieciom, że ich miasto jest bardzo stare i ma bogatą historię. Dostrzegły także zmiany jakie zaszły w mieście na przestrzeni wieków. Próbowały na slajdach odnajdywać najbliższą okolicę oraz miejsca, które znane im są z odbywanych z bliskimi spacerów. Na zajęciu otwartym, w którym uczestniczyli rodzice, dzieci wykonywały herb rodzinnego miasta. Niezwykłe i tajemnicze podanie
o powstaniu stawu na Błoniach pt. „Odrzygośćka”, bardzo dzieci zainteresowało i pozwoliło zupełnie inaczej spojrzeć na dobrze znane i często odwiedzane miejsce.
Zorganizowane dla dzieci wycieczki pozwoliły im zapoznać się z najpiękniejszymi i najważniejszymi zabytkami Krotoszyna. Ważnym punktem projektu była wycieczka do Muzeum Regionalnego im
H. Ławniczaka. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały przewodnika oraz oglądały eksponaty związane
z historią i tradycjami miasta. Dzięki zaangażowaniu rodziców i dostarczeniu przez nich ciekawych przedmiotów w sali grupy „Motylki” powstało małe muzeum ziemi krotoszyńskiej.
Niezwykłym przeżyciem dla najmłodszych była wycieczka do Urzędu Miejskiego w Krotoszynie
i spotkanie z burmistrzem, panem Franciszkiem Marszałkiem. Dzieci zostały zaproszone do gabinetu gospodarza miasta, gdzie miały okazję do krótkiej rozmowy i zadania wcześniej przygotowanych pytań. „Motylki” obejrzały stanowisko monitoringu, salę sesyjną oraz salę z malowidłami. Pan burmistrz otrzymał od dzieci upominek i palemkę z okazji nadchodzących świąt.
Na zakończenie projektu dzieci wzięły udział w konkursie „Niezwykły Krotoszyn”. Taka forma podsumowania wiadomości okazała się bardzo atrakcyjna dla przedszkolaków. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania, a zdobyte medale napawały je dumą.
Pamiątką po niezwykłym czasie poświęconym na poznawanie małej ojczyzny jest wystawa zdjęć miejsc, które dzieci zobaczyły, poznały, którymi się zachwyciły. Pełna realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania rodziców. Należą im się wielkie podziękowania za pomoc, wsparcie i życzliwą obecność.
M. W.
H. M.