„Co możesz dać drugiemu?
Trochę ciepła? Szczery uśmiech?
Odrobinę szacunku i zrozumienia?
Możesz dostrzec w nim dobro i pragnienia,
pokochać całym sercem, dać przyjaźń,
czułość i szczęście.
Możesz go po prostu KOCHAĆ”
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
W naszym przedszkolu idea integracji jest realizowana od wielu lat. Uczymy dzieci tolerancji, która oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań.
Wychowanie dziecka w duchu tolerancji to kształtowanie prawidłowej postawy względem osób prezentujących różne cechy zewnętrzne, inne zainteresowania czy umiejętności. Już w wieku przedszkolnym przygotowujemy dzieci do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i przez to dążymy do ukształtowania w nich właściwych postaw. Postaw, dzięki którym będą one zdolne do harmonijnego współżycia w czekającym na nich w dorosłym świecie, a jednocześnie będą rozwijały wartości własnej osobowości.
Codzienne wspólne zabawy są okazją do wzajemnego poznawania się i zaakceptowania swojej „inności”. Czas w którym króluje niczym nie tłamszona zabawa, to najlepsza forma promowania integracji i rozwoju emocjonalno – społecznego wszystkich dzieci, zarówno zdrowych jak i tych tak bardzo skrzywdzonych przez los.
Z okazji tego święta dzieci w „Maciusiu” słuchały wybranych opowiadań, które w przystępny sposób przybliżyły im zagadnienie tolerancji, wiary we własne siły i wyjątkowości każdego z nas.
Zebrały i opracowały: M. Wawrzyniak, M. Kapała