Głównym celem innowacji jest popularyzacja wiedzy z edukacji przyrodniczej wśród najmłodszych uczniów oraz angażowanie uczniów klas starszych w przygotowanie i prezentację ciekawych doświadczeń z zakresu świata przyrody i fizyki.
Gimnazjaliści przygotowali pięć stacji, gdzie demonstrowali i zapraszali uczniów do wykonywania doświadczeń: „latający balon”, „unosząca się woda”, „unoszące się ciepłe powietrze”, „podwodne bąbelki”, „wirujące karteczki”, „ściskanie powietrza”, „zmiana kształtu powietrza”. Objaśniali młodszym kolegom i koleżankom, jakie właściwości powietrza można zauważyć, zadawali także najmłodszym pytania, by wspólnie wysnuć wnioski. Dzieci z dużym zaangażowaniem współpracowały z młodzieżą, uważnie słuchały i chętnie wykonywały doświadczenia. Uczestnicy zajęć obejrzeli również prezentację i wysłuchali komentarz na temat rodzajów zanieczyszczeń powietrza, dyskutowali na temat konieczności ochrony środowiska. Najmłodsi uczniowie kontynuowali omawiany temat podczas zajęć zintegrowanych.
Cele zajęć zostały osiągnięte. Nauczycielki stworzyły sprzyjające warunki do wspólnej i zgodnej pracy młodzieży i dzieci, warunki do nauki przez odkrywanie, doświadczanie oraz przeżywanie. Starsi uczniowie z satysfakcją prezentowali swoją wiedzę
i umiejętności, a najmłodsi byli pod ogromnym wrażeniem zasobu ich wiedzy i posiadanych umiejętności.
]]>Wstępem do spotkania stały się słowa Jan Pawła II, dla którego Ojczyzna była największym dobrem, a wolność jedną z najważniejszych wartości. Recytatorzy przypomnieli zebranym wydarzenia historyczne, które doprowadziły Polaków do wolności. Mowa była o 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem. Podkreślono, że marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Uczczono Tych, którym zawdzięczamy suwerenne państwo. Wspomniano ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, generała Henryka Dąbrowskiego, Józefa Hallera. W murach benickiego kościoła rozbrzmiały polskie nuty – Roty, Warszawianki oraz poloneza Ogińskiego Pożegnanie Ojczyzny. Zebrani wysłuchali w zadumie utworów o Ojczyźnie oraz wspólnie z uczniami odśpiewali pieśni patriotyczne – O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki białych róż, Ułani, ułani, Pierwsza brygada, Piechota… Na koniec uroczystości przygotowano niespodziankę. Przed kościołem na przepięknym koniu o imieniu Szafran, pojawił się św. Marcin, w jego rolę wcielił się pan Wojciech Zimmermann. Biskup z Tours częstował zebranych rogalami świętomarcińskimi, które upiekły Koła Gospodyń Wiejskich z Ustkowa i Wielowsi oraz rodzice benickich uczniów.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspólnie świętować wolność Niepodległej, narodu i każdego z nas, świętować setne urodziny niepodległości Polski w naszym małym zakątku Ojczyzny – Benicach.
]]>