Strzeleckie Bractwo Kurkowe


        

Strzeleckie Bractwo Kurkowe im. Matki Boskiej Królowej Polski w Roszkach powstało w 1922 r. Jego członkami byli wówczas mieszkańcy Roszek i okolicy- nasi ojcowie i dziadkowie, którzy pragnęli kontynuować tę ideę bracką. Dlatego już w roku 1924 zakupiono 1 ha gruntów z przeznaczeniem na obiekt strzelnicy i przystąpiono do prac ziemnych - sypanie wałow - by móc z niej korzystać. Bractwo Kurkowe posiadało wtedy około dwudziestu członków. Ich zapał przerwały działania wojenne - 1939 rok. Przerwa trwała aż do roku 1946, kiedy to znów Bracia Kurkowi zaczęli się gromadzić wokół idei i czynu zostawionego z czasów przedwojennych. W 1947 Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Roszkach ufundowało sztandar, a na drzewcu sztandaru swoje gwoździe pamiątkowe umieściły:
OSP- Krotoszyn
OSP- Różopole
OSP- Gorzupia
OSP- Świnków
OSP- Korytnica
OSP- Roszki
OSP- Raszków
OSP- Jasne Pole
OSP- Janków Zaleśny
OSP- Głogowa
OSP- Rozdrażewek
Koło Śpiewacze Roszki
 
W roku 1995 organizacja liczyła 26 członków, a rok później 27.
Strzeleckie Bractwo Kurkowe reaktywowało swą działalność 29 maja 1994 roku, a zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu w dniu 6 lipca tego samego roku. Założycielami stowarzyszenia byli ówczesny proboszcz parafii Roszki - ks. Andrzej Matuszak, Stanisław Liberski oraz Stanisław Sikora. Prezesem Bractwa Kurkowego został Stanisław Liberski, wice prezesem: Stanisław Sikora a sekretarzem: Sylwester Kokot. W roku założenia Bractwo liczyło 18 członków - braci, gdzie w późniejszym okresie przystąpiło jeszcze 6 członków. Bracia Kurkowcy pochodzą z różnych miejscowości: Roszek, Orpiszewa, Krotoszyna, Jankowa Zaleśnego.
W ciągu roku Strzeleckie Bractwo Kurkowe zwołuje zebrania organizacyjne i sprawozdawcze, współorganizuje i bierze udział w imprezach strzeleckich sąsiednich bractw, które to odbywają się na strzelnicy przy szosie prowadzącej do Orpiszewa, w Raszkowie czy Krotoszynie. Bracia Kurkowi są organizatorami corocznych spotkań wigilijnych, wieczorków tanecznych, z których dochód każdorazowo przeznaczany na cele działalności Bractwa, medale itp. Zachował się przedwojenny łańcuch królewski. Roszkowscy Bracia obchodzą swoje święto w dzień Zesłania Ducha Świętego: uczestniczą wówczas w uroczystościach kościelnych i w strzelaniu o godność Króla Kurkowego. Co roku organizują też strzelanie o tytuł Króla Żniwnego, a od 2000 roku dodatkowo zawody o tytuł Mistrza Bractwa. Strzeleckie Bractwo Kurkowe uczestniczy we wszystkich imprezach Ochotniczej Straży Pożarnej, tym samym odwdzięczają się strażacy.
Obecnie we wsi pozostaje żywa pamięć o wspaniałych kurkowych paradach z końmi, Królem Kurkowym, łańcuchem i tarczami. Dzisiejsze insygnia kurkowe z Roszek znajdują się w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym. Łańcuch wypożyczany jest na większe uroczystości. Kurkowi Bracia chcą powrócić do kanonu starych, dobrych tradycji. Zaopatrzyli się w odpowiednie mundury, przyczynili się do renowacji sztandaru. Otoczyli też opieką wiejską strzelnicę - przed wojną była ich własnością. Potem została przejęta przez Skarb Państwa, a następnie przez LOK.
W wyniku wyborów w 2013 roku zmienił się skład zarządu: p. Hieronim Witek - prezes, p. Sylwester Kokot - zastępca, p. Janusz Kubiak - skarbnik, p. Jan Grabski - sekretarz, p. Jerzy Kowalski - członek.

Szkolne podróże

Nasze Motto

Curabitur sed urna id nunc pulvinar semper. Nunc sit amet tortor sit amet lacus sagittis posuere cursus vitae nunc.Etiam venenatis, turpis at eleifend porta, nisl nulla bibendum justo.

Kontakt

Adres: Roszki, ul.Krotoszyńska 10,
  63-714 Kobierno
Telefon: 62 721 14 18
E-mail: sp-roszki@krotoszyn.pl