Koło Gospodyń Wiejskich


              

Lata 1956-57 to kres powstawania Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich na terenie krotoszyńskim. 28 lutego 1957 roku powstało Kółko Rolnicze w Roszkach, któremu prezesował Mieczysław Jankowski. Kolejnymi prezesami byli rolnicy: Stanisław Grzesiek, Stanisław Mocydlarz, Stanisław Zybała, Kazimierz Jakubek i obecnie Marian Trawiński.
Koło Gospodyń Wiejskich w Roszkach powstało 16 września 1966 roku z inicjatywy pani Urbaniak z Różopola. Z wielkim uznaniem można wymienić inne działaczki Powiatowej Rady, które były założycielkami KGW w naszej gminie. Są to panie: Władysława Kmiecik z Brzozy, Bardzik z Krotoszyna.
Pierwszą przewodniczącą naszego koła w Roszkach była pani Genowefa Wojtczak a listę członkiń tworzyło 49 pań. Zastępczynią przewodniczącej była pani Pauter, sekretarzem- pani Szymura, skarbnikiem- pani Wasielewska, która tą funkcję piastuje do dnia dzisiejszego. Członkiniami pierwszego zarządu były panie: Sikora Czesława, Mocydlarz Pelagia, Wojtaszek Aniela. Koło nasze z upływem czasu stawało się coraz to liczniejsze. Zmieniały się też panie w zarządzie. Już po roku do zarządu wchodzą: Królak Agnieszka, Poczta Krystyna, Biniek Czesława i Bałamuncek Barbara. W roku 1976 nastąpiły dalsze zmiany: przewodniczącą została Biniek Czesława a jej zastępcą Królak Agnieszka, sekretarzem- Poczta Krystyna, skarbnikiem- Wasielewska Zofia. W Komisji Rewizyjnej pracowały kolejno panie: Bieganek Weronika, Gaworska Teresa, Grzesiek Jadwiga, Jackowska Danuta, Poczta Krystyna, Młynarz Irena i Nadstawska Jadwiga. Przez wiele pierwszych lat istnienia Koła Gospodyń w Roszkach działało przy kole terenowe Koło PCK, utworzone były trzy posterunki sanitarne wyposażone w apteczki. Panie były przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy, odbywały się szkolenia i pogadanki z zakresu ochrony zdrowia, organizowane były szkoły zdrowia tzw. „Białe niedziele”.
Ogólna działalność KGW skupiała się na czterech podstawowych zagadnieniach:
- produkcji rolnej
- gospodarstwa domowego
- życia społeczno- kulturalnego wsi
- opieki nad dzieckiem
Stąd też były organizowane przez agronomów Ośrodka Doradztwa Rolniczego kursy kwalifikowanego rolnika. Odbywały się też kursy kulinarne, pieczenia ciasta, pokazy żywieniowe, kursy kroju i szycia, makramy i haftu. Prowadzone były dziecince na okres żniw. Od roku 1970 KGW prowadziło wypożyczalnie sprzętu gospodarstwa domowego i w dalszym ciągu uzupełnia w nowe artykuły. Dużą uwagę zwraca się na świetlicę. To z inicjatywy tej organizacji zawisły w oknach świetlicy pierwsze firanki i zasłony, został postawiony piec na zapleczu kuchennym, zakupiono pierwsze szafki, lodówkę, patelnię elektryczną, piec gazowy, sto krzeseł i wiele innych rzeczy, a wszystko to dzięki dotacjom finansowym Spółdzielni Kółek Rolniczych w Krotoszynie. Po rozbudowie świetlicy pieczę nad tym obiektem przejął komitet świetlicowy i rada sołecka. W roku 1991 powstał przy kole zespół śpiewaczy, który działał ponad 10 lat.
W grudniu 2015 roku odbyły się wybory, w wyniku czego zmienił się skład zarządu: p. Stefania Kusza - przewodnicząca, p. Jadwiga Krawiecka - zastępca, p. Bogumiła Poczta - sekretarz, p. Teresa Frąckowiak - skarbnik, p. Marzena Nowakowska - członek.
Koło Gospodyń Wiejskich w Roszkach współpracuje z organizacjami wsi, szkołą oraz kościołem. Do takich działań można zaliczyć Turniej wsi Roszki- Korytnica, 50-lecie OSP, Radio i Telewizja w Roszkach, wiele dożynek wiejskich, parafialnych. Tradycją staje się Festyn Rodziny organizowany przez młodzież i organizacje.

Szkolne podróże

Nasze Motto

Curabitur sed urna id nunc pulvinar semper. Nunc sit amet tortor sit amet lacus sagittis posuere cursus vitae nunc.Etiam venenatis, turpis at eleifend porta, nisl nulla bibendum justo.

Kontakt

Adres: Roszki, ul.Krotoszyńska 10,
  63-714 Kobierno
Telefon: 62 721 14 18
E-mail: sp-roszki@krotoszyn.pl