Współraca z UAM w Poznaniu


Stało się! Czwartku 16 listopada nie zapomnimy długo. Nasza mała szkoła zamieniła się na kilka godzin w prawdziwą „uczelnię wyższą”. Wszystko dzięki uprzejmości Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Pawła Churskiego, który pozytywnie ustosunkował się do naszej prośby dotyczącej organizacji cyklu warsztatów dla uczniów.

Cieszymy się bardzo, bo przez kilka miesięcy odbywać się będą zajęcia zarówno w naszej szkole jak i na uczelni, które poprowadzą doktoranci z Instytutu oraz studenci Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych.

W ubiegły czwartek doktoranci: Pani Inga Szymanowska, Pani Olga Dajek, Pan Michał Micek i Pan Wojciech Wachowiak poprowadzili pierwsze gościnne warsztaty w trzech grupach wiekowych.

Jak przystało na „prawdziwych żaków” dzieci poważnie zabrały się do nauki. Ciekawe było „Kreatywne rysowanie” wspomagające rozwój wyobraźni przestrzennej. Największą jednak „frajdą” okazało się „Planowanie i budowanie miasta”. Autorami najlepszego projektu okazali się … najmłodsi. Jak podsumowali doktoranci, efekty pracy nie odbiegały poziomem od prac studenckich. Wszystkim podobał się pomysł pierwszoklasistki Zuzi, która zaproponowała, by wszystkie fabryki ulokować poza miastem, w taki sposób, aby nie były uciążliwe dla mieszkańców oraz połączyć je z resztą miasta za pomocą kolei miejskiej. Czyżby rosła nam przyszła urbanistka?

Dodatkowo ćwiczenie to pozwoliło – w bardzo przystępny sposób – wyjaśnić najmłodszym ideę planowania przestrzennego w miastach. Już teraz nasi uczniowie wiedzą, jak istotne jest usytuowanie osiedli mieszkaniowych czy terenów rekreacyjnych, jak ogromną rolę odgrywają pasy zieleni oraz komunikacja w mieście.

Ostatnia część warsztatów to dyskusja o tym, co jest istotne w urbanistyce na przykładzie „miast” z filmów, bajek i gier komputerowych takich jak: Zwierzogród, Batman, Auta, Futurama, Władca Pierścieni, Star Wars, czy Cities Skylines.

Wspomnieć należy, że współpraca z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej miała miejsce wcześniej. W roku 2014-15 podczas realizacji projektu „Pasje = chęci, to uczniów kreci!” część zajęć podsumowujących odbywała się właśnie w tym Instytucie w formie Mini Festiwalu Nauki.

Uczniowie z niecierpliwością oczekują na następne warsztaty.


Przejdź do galerii...

Kolejna odsłona współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ze Szkołą Podstawową w Roszkach


Kolejne „naukowe” spotkanie miało miejsce 9 marca 2018 roku. Po raz drugi nasza mała szkoła zamieniła się na kilka godzin w „uczelnię wyższą”. Wszystko dzięki uprzejmości Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Pawła Churskiego, który jeszcze jesienią 2017 roku pozytywnie ustosunkował się do naszej prośby dotyczącej organizacji cyklu warsztatów dla uczniów. Cieszymy się z tych „uczelnianych” zajęć. Prowadzą je studenci i doktoranci z Instytutu oraz studenci Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Tym razem studentki: Pani Aleksandra Dłużyńska, Pani Magdalena Pela, Pani Karolina Schubert oraz doktorant Pan Wojciech Wachowiak poprowadzili gościnne warsztaty „Zachowania przestrzenne człowieka” i „Meble Miejskie” w trzech grupach wiekowych. Celem ich było pokazanie relacji i zachowań, jakie występują między przestrzenią a człowiekiem, który jako użytkownik środowiska miejskiego dostosowuje swoje reakcje do otoczenia. Przede wszystkim jednak przybiera odpowiednią postawę. Przeprowadzone zajęcia pokazały, jakie znaczenie ma rozmieszczenie „mebli miejskich” w przestrzeni na zachowania użytkowników.

Nasi roszkowscy „żacy”, pracowali nad krótkim zadaniem w różnych konfiguracjach ustawienia krzeseł. Po wykonaniu zadania, przeprowadzono z nimi dyskusję mającą na celu uzyskanie opinii, jak konkretny sposób „usadzenia” wpłynął na rozmowy i pracę w grupie.

Ciekawa okazała się prezentacja o usytuowaniu „mebli miejskich” w przestrzeniach publicznych i wpływie na lepsze lub gorsze ich odczuwanie. Prowadzący warsztat zachęcali do dyskusji, podawania konkretnych przykładów.

Uczestnicy warsztatu zaprojektowali również własną małą przestrzeń publiczną, odnosząc się do przedstawionych przez prowadzących warsztaty przykładów, uwag i wytycznych.

Uczniowie z niecierpliwością oczekują na następne spotkania.


Przejdź do galerii...

Szkolne podróże

Nasze Motto

Curabitur sed urna id nunc pulvinar semper. Nunc sit amet tortor sit amet lacus sagittis posuere cursus vitae nunc.Etiam venenatis, turpis at eleifend porta, nisl nulla bibendum justo.

Kontakt

Adres: Roszki, ul.Krotoszyńska 10,
  63-714 Kobierno
Telefon: 62 721 14 18
E-mail: sp-roszki@krotoszyn.pl