3 maja

W czwartek 26 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie zostały przedstawione najważniejsze fakty historyczne ukazujące sytuację naszej Ojczyzny w końcu XVIII wieku. Po czym ukazane zostało znaczenie pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji, którą chlubi się nasza Ojczyzna.
Dzieci dowiedziały się też , że konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie. Poznały również prawa, jakie są w konstytucji zapisane . A wszystko zostało zaprezentowane poglądowo z zastosowaniem odpowiednich ilustracji. Podczas apelu nie zabrakło akcentów muzycznych. Wszyscy uczniowie odśpiewali „Witaj majowa jutrzenko” oraz „ Jak długo w sercach naszych”. Był też występ solowy utalentowanej uczennicy klasy IV - Zuzi Jankowskiej, która zaprezentowała znane pieśni patriotyczne.
Natomiast druga część apelu miała już inny charakter. Odbył się bowiem konkurs „ Czy znam mój Kraj”? Każda klasa wytypowała dwóch przedstawicieli, którzy rywalizowali ze sobą odpowiadając na różnorodne pytania. Były one dostosowane do poziomu uczniów i obejmowały wiedzę z takich dziedzin jak historia, geografia, religia, przyroda. Uczniowie pokazali też, że znają sławnych Polaków, polskie legendy, a także swoją „Małą Ojczyznę”. Konkurs był bardzo emocjonujący, a atrakcją był „automat zgłoszeniowy”, podobny jak w telewizyjnym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Apel przygotowany został przez uczniów klas: pierwszej, trzeciej i czwartej pod kierunkiem Marii Kusicielek.

M.K.