Wycieczka do Krotoszyna

W piątek 28 stycznia 2011r. dwunastoosobowa grupa uczniów z klas IV – VI pod opieką pań Krystyny Frali i Jolanty Tokarek pojechała na wycieczkę do Krotoszyna. Wycieczka była bardzo ciekawa i pełna wrażeń.
Pierwszym punktem programu była wizyta w redakcji Rzeczy Krotoszyńskiej. Sam redaktor naczelny pan Sebastian Pospiech opowiadał uczniom o pracy dziennikarzy prasowych, prezentował najstarsze numery gazety z roku 1990 ( roku powstania pisma) zebrane w rocznik oraz te nowsze. Przyglądając się numerom gazety z kolejnych lat – aż do dnia dzisiejszego – uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak bardzo zmieniała się gazeta na przestrzeni ponad trzydziestu lat od rodzaju papieru przez ilość szpalt, winietę, kolorystykę itp. Panie pracujące w pokoju news’ów wyjaśniły i zaprezentowały praktycznie na czym polega praca z tzw. komputerowym opracowaniem materiału, który ma się ukazać w kolejnym numerze pisma. Uczniowie usłyszeli również , co się dzieje w czasie od zebrania materiału dziennikarskiego do chwili pojawienia się kolejnego numeru gazety w sklepach i kioskach. Po wizycie w redakcji wycieczkowicze udali się do krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera. Tu zostali bardzo gościnnie przyjęci przez panią Beatę Waleńską, która ciekawie mówiła o pracy bibliotekarza, zadaniach i działalności biblioteki. Pani bibliotekarka przeczytała bajkę terapeutyczną o wiśni, a potem przeprowadziła krótki konkurs związany z zasłyszanym tekstem. Uczniowie mogli zobaczyć również jak wygląda i jak funkcjonuje dział biblioteki dla dorosłych.
Ostatnim i docelowym punktem wyprawy do Krotoszyna było Kino „Przedwiośnie”. Tu uczestnicy wycieczki zasiedli na widowni, aby obejrzeć spektakl – „Ten Obcy” na motywach powieści Ireny Jurgielewiczowej. Losy tytułowego bohatera – Zenka Wójcika, Uli, Pestki, Mariana i Julka zaciekawiły widownię, dały inne spojrzenie na możliwości wykorzystania tekstów literackich, pozwoliły na porównanie dwóch rodzajów kultury – dzieła literackiego spektaklu teatralnego. Po przedstawieniu, odtwórcy - aktorzy scen teatru wrocławskiego przeprowadzili konkurs związany ze znajomością lektury i odbiorem jej teatralnej adaptacji.

Krystyna Frala, Jolanta Tokarek