Wycieczka do Poznania

8 grudnia 2010 roku o godzinie 7.20 grupa 26 uczniów Szkoły Podstawowej w Świnkowie wraz z trzema mamami i dwoma opiekunkami (Małgorzata Przybyła, Jolanta Tokarek) i uczniami Szkoły Podstawowej w Kuklinowie wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Poznania. Głównym organizatorem wycieczki była p. Krystyna Frala, niestety nie mogła ona towarzyszyć uczniom w tym wyjeździe.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym w Poznaniu. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XVIII – XX w. ukazywała dzieła malarstwa i rzeźby w porządku chronologicznym.Ekspozycję otwierała sztuka oświecenia i klasycyzmu. Uczniowie podziwiali dzieła m.in. M Bacciarelliego i J. Grassiego. Dalej znajdowaliśmy dzieła sztuki romantyzmu – A Orłowskiego, P. Michałowskiego. Szczególnie podobały nam się pejzaże i sceny z życia ludu J. Chełmońskiego. Następny zespół stanowiły obrazy J. Malczewskiego. Ekspozycję zamykała sztuka modernistyczna – dzieła O. Boznańskiej, W. Podkowińskiego, J Mehoffera, S. Wyspiańskiego. Wojtkiewicza, W. Weissa.
Następnie pełni wrażeń ruszyliśmy na Stary Rynek, by zdążyć na godzinę dwunastą i zobaczyć słynne poznańskie ratuszowe koziołki.
Po krótkim spacerze wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w stronę poznańskiego Franowa, aby przed pójściem do kina posilić się nieco w pobliskim Mc Donalds. W trakcie przejazdów po mieście mogliśmy zobaczyć największą atrakcję Poznania - sztuczne jezioro Malta z największym w Polsce torem regatowym gdzie odbywają się nie tylko międzynarodowe wyścigi wioślarskie, ale i festiwale teatrów plenerowych.
Po posiłku udaliśmy się do CINEMA CITY, gdzie oglądaliśmy film „Zaplątani”. Niewątpliwą atrakcją było to, że film zrealizowany był w technice 3D. Wieczorem pełni wrażeń wracaliśmy do domów.

J. Tokarek