Wrzesień to początek roku szkolnego , a jednocześnie koniec sezonu lekkoatletycznego . Tradycyjnie na krotoszyńskich Błoniach spotykają się wówczas pasjonaci biegów przełajowych i rywalizują ze sobą w ramach sztafetowych biegów przełajowych .
Wybuch I wojny światowej dał Polakom szansę na odzyskanie niepodległości. Zarówno państwa centralne jak i Państwa Ententy starały się pozyskać do swego obozu wybitne osobistości polskie, by te skłoniły swych rodaków do walki po ich stronie. Najsilniejszy obóz niepodległościowy był związany z Austro-Węgrami. Tam też J. Piłsudski utworzył Kompanię Kadrową, z którą w sierpniu 1914 roku wkroczył do zaboru rosyjskiego, licząc na wywołanie powstania.
4 września 2017 r. w przepięknej auli Szkoły Podstawowej nr 5 odbyła się inauguracja roku szkolnego. O godz. 9.00 Pani Dyrektor Renata Patalas powitała uczniów , rodziców i wychowawców klas I , jak również gimnazjalistów oraz grono pedagogiczne. Pierwszoklasiści poznali swoich nowych kolegów i koleżanki , a na pamiątkę tego niezwykle ważnego wydarzenia w życiu maluchów wykonano pierwsze wspólne klasowe zdjęcie. O godz. 11.00 odbyła się w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli uroczysta msza święta,po której nasza aula ponownie zatętniła życiem.
Szanowni Państwo,
Zakończyliśmy pierwszy i najważniejszy etap wprowadzania zmian w polskiej oświacie. W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie rodziców z Listem Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców, w którym informuję o aktualnym stanie wprowadzania zmian w systemie edukacji.Proszę, aby wspomniany list został odczytany i przekazany na najbliższych zebraniach z rodzicami.Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
· tel. 22 34 74 141 – struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli,
· tel. 22 34 74 792 – podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania,
· tel. 22 34 74 458 – przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy.
Zachęcam także do korzystania z adresu mailowego dedykowanego kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl
Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
treść listu w formacie pdf. kliknij w link
10 marca 2017 roku w piątek na godzinie wychowawczej klasa 3a zaprezentowała swój projekt pod tytułem „Jak przeżyć tydzień bez Internetu?”. Na prezentację zostały zaproszone klasy młodsze z wychowawcami oraz dyrekcja. Na początku uczniowie za pomocą dwóch przedstawicieli wytłumaczyli zebranym na czym polegał ich projekt oraz w jaki sposób go realizowali. Następnie wchodziły dwie osoby mówiące o danej kategorii spędzania wolnego czasu bez Internetu np. uprawianie sportu, czytanie lub rozwijanie swoich zainteresowań.
6 kwietnia br. w murach naszej szkoły odbyło się niezwykle uroczyste , a zarazem sympatyczne spotkanie. Gościliśmy bowiem przyszłych uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 , którzy pojawili się w obecności swych rodziców. Wydarzenie to początkuje powrót do przysłowiowej ,,Piątki”, która zgodnie z reformą oświaty pojawi się już 1 września. Na wstępie pani dyrektor Renata Patalas powitała wszystkich zebranych gości – rodziców oraz ich pociechy , a następnie przedstawiła wizję nowej placówki oświatowej. Ma być ona połączeniem tradycji z teraźniejszością i wymarzoną przyszłością.
Wielkie wyróżnienie spotkało uczennicę klasy 2d Wiktorię Filę , która wzięła udział w uroczystości wręczenia zaświadczeń laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych . Odbyła się ona w niezwykle pięknej auli Uniwersytetu im . Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainaugurował ją wicekurator oświaty, który we własnym oraz p. kurator imieniu pogratulował sukcesu młodzieży,wyraził również słowa uznania dla nauczycieli i rodziców. Stwierdził, że jego wielkim marzeniem byłoby rozwijanie talentów nagrodzonych uczniów. W gronie ponad 550 laureatów znalazła się również Wiktoria, która uzyskała tytuł laureata z j. polskiego.
im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie
ul. Zdunowska 83
W 1999 r. powstało Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie. Od początku jego istnienia wiele serca i zapału poświęciliśmy na łączenie przeszłości z teraźniejszością , jak również przyszłością. Dlatego tak bardzo troszczyliśmy się o tworzenie obyczajowości szkolnej , nie zapominając o codziennej pracy i tworzeniu wizji przyszłości , kreowaniu planów, marzeń, które spowodują , że nasza szkoła stanie się atrakcyjną dla młodego człowieka.