UCZNIOWIE Z KROTOSZYNA NA WYCIECZCE EDUSCIENCE W KSIĄŻU

I W GÓRACH STOŁOWYCH

W dniach 12-13 czerwca uczniowie z klasy Va Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im.H.Jordana w Krotoszynie wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce Eduscience do Książa.                    

Aby lepiej poznać piękną Ziemię Kłodzką uczniowie wyjechali  na  wycieczkę dzień wcześniej czyli 11 czerwca. Dzieci zwiedziły między innymi Kopalnię Złota w Złotym Stoku, spacerowały po Kłodzku  i przeżyły wiele emocji w podziemiach Twierdzy Kłodzkiej.

W dniu 12 czerwca uczniowie  zameldowali się w Obserwatorium Sejsmologicznym PAN w Książu na zaplanowane w ramach Projektu Eduscience zajęcia edukacyjne.  Podczas lekcji prowadzonych przez dydaktyków: mgr inż. Leopolda Stempowskiego i mgr Jerzego Speila, dzieci dowiedziały  się jak zmierzyć szerokość rzeki  przy pomocy czapki , jak działa nowoczesny kalkulator oraz uzupełniały karty pracy sprawdzające znajomość  mapy Polski. W drugiej części zajęć zapoznały  się  z metodami rejestracji fal sejsmicznych, uczestniczyły  w prelekcji na temat budowy Ziemi oraz metod lokalizacji trzęsień Ziemi. Mogły ,,na żywo” zobaczyć jak zapisywane są fale sejsmiczne i jak się je interpretuje.

Podczas zajęć dzieci spotkała wielka niespodzianka. Okazało się bowiem, że do Książa  przybył książę Bolko Hochberg, wnuk legendarnej księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV Hochberga dawnych właścicieli zamku. Sympatyczny starszy pan przyszedł na zajęcia, przywitał się z dziećmi i chętnie stanął do wspólnej fotografii.

Po przerwie na obiad uczniowie wrócili do zamku na lekcję muzealną. W sali kinowej, gdzie dawni właściciele oglądali czarno-białe filmy,  dzieci obejrzały prezentację na temat historii zamku  i rodziny Hochbergów, a następnie wyruszyły na zwiedzanie zamku. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała historię zamku na przestrzeni dziejów, a także przedstawiła tajemnice podziemnych tuneli. Uczniowie zwiedzili imponującej wielkości komnaty, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Na koniec w jednej z sal  czekał na nich pokaz w przenośnym planetarium. Dzieci miały  niepowtarzalną okazję, aby przy pomocy nowoczesnych urządzeń multimedialnych odbyć podróż w odległe miejsca Układu Słonecznego. Pracownik planetarium zwrócił uwagę  na zjawiska występujące na sferze niebieskiej, uczył obserwacji ruchu gwiazd i planet, a także lokalizowania wybranych ciał niebieskich.

 Zwieńczeniem dnia była obserwacja plam na Słońcu przy użyciu specjalnego teleskopu,  a następnie spacer ścieżkami edukacyjnymi Zamku Książ oraz Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Po tak pracowitym dniu dzieci wróciły na nocleg do Pasterki. Gdy tylko zregenerowały siły , po zjedzeniu pysznej kolacji , rzuciły wyzwanie przebywającym tam  gimnazjalistom z Brzegu Został rozegrany mecz piłki siatkowej Krotoszyn- Brzeg. Mali Krotoszynianie pokonali z kretesem wyższych i starszych o dwa lata gimnazjalistów , zyskując tym uznanie przeciwników. Radość ze zwycięstwa była ogromna.

Następnego dnia po śniadaniu nastąpił wymarsz z Pasterki na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Stołowych i zarazem wspaniały punkt widokowy. Po drodze można było podziwiać naturalnie powstałe formy skalne o ciekawych kształtach: Wielbłąda, Słonia, Kwokę, Żółwia i charakterystycznego Małpoluda. Dzieci zobaczyły także Kołyskę Księżniczki Emilki – dwie niezwykłe skały (tzw. chybotki), które, pomimo swej dużej masy, dają się poruszyć przy użyciu niewielkiej siły. Podczas wędrówki na Szczelińcu przewodnik, pan Darek w sposób bardzo ciekawy przekazał  legendy związane z Górami Stołowymi i Sudetami . Wspaniałe , niepowtarzalne formy skalne i labirynty oraz tajemniczy duch  Liczyrzepa wprawiły wszystkich w odpowiedni nastrój. Nikt nie marudził i nie narzekał, aby nie ,,rozłościć” Ducha Gór.

Piękna pogoda i doskonała widoczność sprawiły, że można było  z góry podziwiać Ziemię Kłodzką , a także poszczególne pasma Sudetów.

Wycieczka dostarczyła wszystkim dużej porcji ciekawej wiedzy, wielu wrażeń i potwierdziła założenia Projektu EDUSCIENCE, że nauka wcale nie musi być nudna.

 

Klasa Va z Krotoszyna przed Obserwatorium Geofizycznym Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk usytuowanym na terenie zamku Książ

Zajęcia z Leopoldem Stempowskim

 

Zajęcia z Jerzym Speilem

 

 

Spotkanie z księciem Bolkiem Hochbergiem, wnukiem legendarnej księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV Hochberga dawnych właścicieli zamku

 

Zwiedzanie Zamku Książ

Zajęcia przenośnym planetarium

  Obserwacja plam na Słońcu

 

 

Zajęcia edukacyjne w Książańskim Parku Krajobrazowym

 

Wycieczka na Szczeliniec Wielki