~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

ROK SZKOLNY 2017/2018

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MIKROSKALA

8 listopada 2017 roku uczniowie klas IIIa, IVc i Vb wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji i Rozrywki Mikroskala w Koninie. Tam dzieci zwiedzali park makiet z przewodnikiem, poznali techniki modelarskie, bawili się przy kulkowym tsunami, wyciskali na ploterze termiczne figurki styropianowe, korzystali z gier manualnych oraz zabawek konstrukcyjnych, tańczyli przy kolorowych światłach, dymach i bańkach mydlanych oraz oglądali filmy w kinie 6D. Na zakończenie dzieci odwiedziły McDonalds i najedzone wróciły do domu.

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MUZEALNE SPOTKANIE

21 września uczniowie klasy IIIa spacerkiem udali się do krotoszyńskiego muzeum, na zajęcia pt. „Dawne rolnictwo”. Tam poznali prace rolnicze, staropolskie zwyczaje i obrzędy, dawne narzędzia i sprzęt gospodarski, symbolikę i znaczenie chleba oraz różne rodzaje zbóż. W drodze powrotnej odwiedzili piekarnie, gdzie kupili chleb, który ze smakiem zjedli w klasie.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW

15 września 2017 roku uczniowie klas IIIa, IIIb i IIIc wraz z wychowawcami p. Ewą Gniazdowską, p. Mirosławą Paździoch i p. Małgorzatą Wałęsiak wybrali się na wycieczkę. Swoją wyprawę rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Kłodawie, tam z przewodnikiem spacerowali podziemnymi korytarzami i podziwiali solne ściany, a także mieli możliwość występu na kopalnianej scenie. Następnie uczniowie udali się do Borysewa, gdzie wsiedli do ciuchci, która woziła ich po 26 hektarach, aby mogli przyjrzeć się 90-ciu gatunkom afrykańskich zwierząt. Największą uwagę przykuł mały biały tygrys, nie można było od niego odejść, a było trzeba, gdyż czekały jeszcze dzieci ciekawe zajęcia edukacyjne pt. „Drapieżnik czy ofiara”,  po których przyszedł czas na godzinną zabawę w Figlarni. Był to niesamowity dzień.

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

JESIENNA WYCIECZKA KLASY IIA


,,W NASZYM PARKU NA JESIENI

OD KOLORÓW AŻ SIĘ MIENI

GUBIĄ LIŚCIE LIPY, KLONY

TU LIŚĆ ŻÓŁTY, TAM CZERWONY"

         Uczniowie klasy IIa wykorzystując uroki jesieni udali się do pobliskiego parku na lekcję przyrody, która dostarczyła  nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Park odkrył przed uczniami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody, ,,rozmawialiśmy" z drzewami. Wykorzystując ścieżkę dydaktyczną, bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom i zwierzętom żyjącym w parku.

         Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz klasowy kącik przyrody.

PIĘKNA JEST JESIEŃ W PARKU !

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

"Zbieramy żołędzie, kasztany, zimą zwierzętom je damy"

 

Szkolny Klub Wielkoducha zorganizował zbiórkę kasztanów i żołędzi dla zwierząt z Nadleśnictwa Krotoszyn. Jesienna zbiórka karmy dla zwierząt leśnych odbyła się pod hasłem „Zbieramy żołędzie, kasztany, zimą zwierzętom je damy”.

          Celem akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, rozbudzanie wrażliwości na los zwierząt leśnych w okresie zimy, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody.

          Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują jesień i cieszą dzieci, które tworzą z nich ciekawe prace plastyczne, lecz stanowią cenny pokarm dla zwierząt leśnych. Od września do połowy października trwała zbiórka kasztanów i żołędzi prowadzona przez Szkolny Klub Wielkoducha. Pieczę nad akcją sprawowali wolontariusze z klasy IIIa.

         Uczniowie i wolontariusze z wielkim zaangażowaniem zbierali kasztany i żołędzie, a następnie dostarczali je do szkoły. Zebrane kasztany i żołędzie zostały odebrane przez pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn i będą w sezonie zimowym przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzynie leśnej lepiej przetrwać zimę. Zbiórka daje obupólne korzyści: z jednej strony to dobry sposób promowania nawyków ekologicznych wśród uczniów, nauka wrażliwości i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody; z drugiej strony mamy oczywiście dobro zwierząt – pomoc w przetrwaniu w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez wsparcia człowieka.

Akcja została przeprowadzona przez wolontariuszy Szkolnego Klubu Wielkoducha, pod opieką koordynatorów - nauczycielek Małgorzaty Wałęsiak oraz Moniki Nalewajko.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym dzieciom, rodzicom i nauczycielom.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

SPACER DO PARKU

W ciepły październikowy dzień uczniowie kl.Ic wybrali się na spacer do parku. Dzieci uczyły się rozróżniać drzewa, ich liście i owoce, zbierały ostatnie kasztany i żołędzie. Duże zainteresowanie wywołały tablice przyrodnicze, dzięki którym dzieci pogłębiły swoją wiedzę, a przy jednej z nich zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

WYJAZD DO SZKÓŁKI LEŚNEJ

W piękny słoneczny dzień 19.09. uczniowie klas Ib, Ic pojechali do szkółki leśnej Nadleśnictwa Kuklinów. Dzieci brały udział w bardzo ciekawej lekcji przyrodniczej pt. ,,Las i jego mieszkańcy". Poznały zwierzęta żyjące w lesie, rozpoznawały ich odgłosy, rozróżniały drzewa, ich liście i owoce. Świetnie poradziły sobie z zagadkami przyrodniczymi. Po zjedzeniu pieczonych kiełbasek wystarczyło siły na zabawę i spacer po lesie.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dzień Chłopaka;)

 Piątek 29 września dla chłopców z klasy IIa okazał się dniem obfitującym w niespodzianki. Było słodko i wesoło!

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

ROK SZKOLNY 2016/2017

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wycieczka klasy 1a do Kotliny Kłodzkiej

 Klasa 1a 09.06 wybrała się na  wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Pierwszym punktem były Ząbkowice Śląskie i Krzywa Wieża. To samodzielny etap zwiedzania. Do pokonania jest (uwierzyliśmy na słowo) 139 schodów, a ze szczytu wieży rozciąga się piękny widok na okolicę. Następnie udaliśmy się do Złotego Stoku.
W Kopalni Złota czekało na dzieci wiele atrakcji: przejście podziemną trasą turystyczną wraz z przewodnikiem, spotkanie z alchemikiem w jego laboratorium, zwiedzanie jedynego w Polsce podziemnego wodospadu, pokaz i wybijanie pamiątkowej monety, poszukiwanie diamentów w piasku,  płukanie złota oraz przejazd pomarańczowym podziemnym tramwajem – największą atrakcją turystyczną kopalni. 
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Średniowiecznego Parku Techniki. Dzieci zobaczyły replikę górniczej średniowiecznej wioski i miały okazję przekonać się jak w dawnych czasach funkcjonowały urządzenia wykorzystujące siłę ludzkich mięśni. Na zakończenie wizyty w Parku dzieci mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji – przejść labiryntem strachu oraz odwiedzić chatę kata. Kolejnym punktem wycieczki było Kłodzko 
Twierdza Kłodzko przyciąga i miłośników historii, i tych, którzy uwielbiają zwiedzać zabytkowe fortyfikacje. Zabytek ten to nie tylko piękna budowla, ale i wyjątkowa trasa turystyczna. Jej pokonanie może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego z nas, a wędrówka po dawnych korytarzach minerskich każdemu może dostarczyć wielu mocnych wrażeń. Kłodzko, podziwiane z murów twierdzy, prezentuje się również wyjątkowo, a panorama tego miasta na długo pozostanie w pamięci każdego, kto w czasie wycieczki po terenie Kotliny Kłodzkiej postanowi zajrzeć na teren twierdzy.

  

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Warsztaty drukarskie klasy I a

Tym razem aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach drukarskich  nawiązujących do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga ms krotoszyńskim Rynku. Spotkanie składało się z 3 części. Na początku omówiono krótko historię druku. Następnie udaliśmy się do zecerni – miejsca, w którym ręcznie złożyliśmy tekst przy użyciu czcionek. Potem przyszedł czas na wizytę w drukarni, gdzie znajdowała się prasa drukarska. W tym miejscu każdy uczestnik warsztatów samodzielnie wydrukował sobie certyfikat uczestnictwa w warsztatach. Na końcu udaliśmy się do stanowiska zwanego ilustratornią, gdzie przy pomocy kalki przygotowaliśmy ilustrację do księgi bardzo ciekawą techniką wymagająca kreatywnego myślenia. Uczniowie z warsztatów wyszli z przygotowanymi przez siebie pracami, ale również z uśmiechami na twarzach. Firma Kalander udowodniła, że zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń może stać się ciekawą i niezwykłą przygodą.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 MAJOWY WYPAD

Dnia 10 maja 2017 roku uczniowie klas IIa i IIc podziwiali jeden z najstarszych i największych ogrodów założonych w stylu angielskim w Gołuchowie. Brali tam udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Wiosna budzi zapachami i kolorami", zwiedzili Zamek i Muzeum Leśnictwa oraz podziwiali zagrodę zwierząt. Na koniec dzieci nadmiar energii zużyły skacząc w  Parku Trampolin w Ostrowie Wielkopolskim. Był to dzień pełen wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki Klas III”

      Dnia 9 maja 2017 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki Klas III” w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana w Krotoszynie zorganizowany przez p. Monikę Nalewajko, Małgorzatę Wałęsiak, Barbarę Ziębę. W konkursie brało udział 16 dzieci z 9 szkół: SP 1, SP 4, SP 7, SP 8, SP Biadki, SP Benice, SP Kobierno, SP Lutogniew, SP Świnków. Byli to uczniowie, którzy w  konkursach szkolnych osiągnęli najlepsze wyniki.

Konkurs przebiegł zgodnie z regulaminem. Uczniowie rozwiązywali zadania dostosowane do wiadomości szkolnych, ale wymagające logicznego myślenia. Pracowali wytrwale. Z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań i z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie :

·         Pani Violetta Morawska –  metodyk nauczania wczesnoszkolnego

·         Pani Małgorzata Wałęsiak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w ZS nr 1 z OI w Krotoszynie

·         Pani Monika Nalewajko – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w ZS nr 1 z OI  w Krotoszynie

·         Pani Iwona Fila – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP w Kobiernie

Wyniki konkursu:

 

Mistrzem Matematyki Klas III został  Jgor Dziergwa ze Szkoły Podstawowej w Biadkach

 

II miejsce zajęli: Franciszek Sikora ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie i Nikolas Jędrzejak ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie

 

III miejsce zajął Hugo Kręc ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Miasto i Gmina Krotoszyn, Stowarzyszenie Przyjaciół na Parcelkach.

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ZAJĘCIA Z JAJEM

7 kwietnia 2017 roku klasy IIa i IIc  wraz z wychowawczyniami p. Małgorzatą Wałęsiak, p. Mirosławą Paździoch i p. Ewą Gniazdowską pojechały do Rozdrażewa, gdzie przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Zobaczyły, jak wyglądała kiedyś wiejska chata, poznały różne rasy kur i jaj, grały, śpiewały, jadły i metodą Decoupage wykonały jajo, które potem zabrały do swoich domów. Szkoda tylko, że nadal uczniowie nie uzyskali odpowiedzi na pytanie: CO BYŁO PIERWSZE JAJO CZY KURA?

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

DZIEŃ KOBIET W IIa

Z okazji Dnia Kobiet klasa IIa spędziła ten czas na krotoszyńskiej kręgielni. Wszyscy zacięcie walczyli, ale nie to było najważniejsze. Uśmiech z twarzy dzieci nie znikał, a radości nie było końca. Nie zabrakło oczywiście kwiatów dla dziewczynek. Chłopcy jak zwykle się spisali.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Muzealne spotkania z wiosną” 

10 kwietnia klasa Ia uczestniczyła w zajęciach muzealnych. Podczas zajęć dzieci  miały możliwość poznania oraz wzięcia bezpośredniego udziału w opowieściach o zwyczajach, obrzędach i tradycjach ludowych związanych z wiosną oraz okresem wielkanocnym.

 

   

   

 

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zajączek w szkole!

W środę, 12 kwietnia naszą szkołę odwiedził Zajączek Wielkanocny! Radości było co niemiara, gdy wszystkie dzieci z klasy Ia znalazły prezenty w swoich koszyczkach wielkanocnych – niektórzy od razu zaczęli pałaszować swoje słodkości.

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

POWITANIE WIOSNY

Jak co roku w marcu uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie nowej pory roku. To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny a my tego dnia chcieliśmy obudzić Wiosnę. Zgodnie z polską tradycją, aby pożegnać Zimę, należy spalić lub wrzucić Marzannę do wody. My, jako „Przyjaciele Ziemi” stworzyliśmy w naszej szkole inną tradycję.  Utworzyliśmy barwny korowód i z Gaikiem, oraz naszą wiosenną piosenką przemaszerowaliśmy wokół szkoły. W wiosennych nastrojach powróciliśmy do szkoły.      

Z ekologią żyjąc w zgodzie, nieś Marzannę, nie top w wodzie!

    

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Święto wszystkich Pań - Dzień Kobiet w klasie Ia

Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń... tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi mali mężczyźni wszystkim małym paniom z okazji święta. 8 marca, było dużo życzeń, ciepłych, serdecznych słów, pojawiły się również upominki.

Dziękujemy małym panom za umilenie dnia, który upłynął w miłej i pogodnej atmosferze, a wspaniałym dziewczynom jeszcze raz życzymy samych dobrych chwil, nie tylko 8 marca!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BAL PRZEBIERAŃCÓW

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! 
Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. 
Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców.
Bawmy się wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło”.

**********

Zgodnie z tradycją i u nas odbył się
WIELKI KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW.
27 stycznia już od rana  w szkole pojawiały się kolorowe postacie.
Można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki Elsy,
delikatne motylki, biedronki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana …
Nie sposób zliczyć ani wymienić, a rozpoznać znajome buzie uczniów było bardzo trudno.
Przebierańcy świetnie się bawili przy skocznych dźwiękach ulubionych przebojów

w wykonaniu zespołu muzycznego „Gama”. Było bardzo, bardzo wesoło 
Kolejny bal karnawałowy już za rok – do zobaczenia !
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów. 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów.

Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W poniedziałek 12 grudnia odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy Ia. Przedstawienie wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uroku inscenizacji dodały kolędy i piosenki świąteczne. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami. Na zakończenie wszyscy rodzice radośnie podziękowali oklaskami wszystkim występującym za obejrzenie jasełek, które wprowadziły wszystkich w klimat magicznych świąt.

Zbiórka darów dla schroniska już za nami;)

 Minął listopad, dzięki Waszemu dobremu sercu i zaangażowaniu, zebraliśmy bardzo dużo darów dla krotoszyńskiego schroniska dla zwierząt.

 

Wszystkim darczyńcom: uczniom, rodzicom, nauczycielom - DZIĘKUJEMY!

 

Wszystkie Wasze dary pogrupowaliśmy, spakowaliśmy i policzyliśmy. Jak się po tym porządkowaniu okazało, zebraliśmy:

 

130 kg karmy dla psów i kotów,

1 szampon dla psów (250 ml),

10 puszek karmy mokrej dla psów,

12 saszetek karmy,

7 koców,

2 kołdry,

4 miski,

kilkanaście obroży, maskotek, smyczy i szczotek dla zwierząt.

 

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY!

Szkolny Klub Wielkoducha

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Wycieczka pełna wrażeń
Dnia 7 października 2016 klasy II a wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Wałęsiak i klasa II c wraz z p. Mirosławą Paździoch i p. Ewą Gniazdowską  wybrały się na całodniową wycieczkę, której program był bardzo napięty a atrakcji było sporo. Na początku uczniowie zwiedzili Kopalnie Złota w Złotym Stoku, potem zabytkowy rynek i twierdze w Kłodzku, następnie wspięli się na Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, a na koniec podziwiali startujące  samoloty na lotnisku we Wrocławiu. Oczywiście nie mogło zabraknąć posiłku w  McDonalds. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale bardzo, bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dietetyk w klasie 1a

18 listopada klasę 1a odwiedziła Pani Dietetyk Natalia Paszkowiak by przeprowadzić prelekcję a temat zdrowego odżywiania się. Podczas spotkania dzieci w przystępny sposób dowiedziały się, jak powinny wyglądać zdrowe nawyki żywieniowe - odpowiedziały na pytania i uzupełniały piramidę żywienia.

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Ratujemy i uczymy ratować

Od października koordynatorka programu Jolanta Kulińska, uczy dzieci klasy !a naszej szkoły udzielania pierwszej pomocy, zaczynając od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon po najprostszej czynności przy osobie poszkodowanej. Dzieci ćwiczą na manekinach, które otrzymaliśmy od WOŚP. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Taka forma zajęć cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka do lasu

Dnia 26 listopada 2016 roku klasy I a i II a wybrały się na wycieczkę do lasu. Pogoda była piękna, a las - uroczy, mienił się pełną barwą ciepłych jesiennych kolorów. W lesie czekali na nas panowie leśniczy, którzy bardzo ciekawie o nim opowiadali. Razem rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew, liści, owoców i zwierząt. Zbieraliśmy kolorowe liście i słuchaliśmy odgłosów lasu. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu spotkaliśmy na swojej drodze mnóstwo grzybów, niestety głównie niejadalnych. Na zakończenie zjedliśmy kiełbasy z ogniska. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dzień Chłopca w klasie IIa

Tegoroczny Dzień Chłopca uczniowie tradycyjnie spędzili w Pizzerii Papa Pizza. Wszyscy smacznie zjedli, dziewczynki szczere życzenia złożyły a chłopcy pięknie podziękowali. Radość ogromna, co widać na załączonym obrazku.

PS Serdeczne podziękowania dla gospodarzy poczęstunku Państwa Chromińskich.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka do Krainy Stawów Milickich

Dnia 20 września 2016 roku klasy  I a z wychowawcą p. Moniką Nalewajko i II a Małgorzatą Wałęsiak odbyły pierwszą powakacyjną wycieczkę do niezwykłego miejsca w Krainie Stawów Milickich w Dolinie Baryczy - do Centrum Edukacyjno-Turystycznego NATURUM w Rudzie Sułowskiej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Tradycji Rybactwa, Dom Rybaka, Zwierzyniec, a potem bawili się na ścieżce zmysłów oraz edukacyjnym placu zabaw. Na zakończenie wszyscy odbyli wycieczkę bryczką do rezerwatu "Stawy Milickie". Uczestnicy wraz z przewodnikiem prowadzili tam obserwacje ptaków oraz poznali proces hodowli ryb słodkowodnych. Był to niezwykły dzień, spędzony na łonie przyrody.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dzień Chłopaka w klasie Ia

Otóż 30 września cała szkoła obchodziła Dzień Chłopaka. Ciekawość, zniecierpliwienie, długie oczekiwanie - takie przeżycia towarzyszyły chłopcom w ten szczególny dla nich dzień. Dziewczyny podarowały im wspaniałe prezenty i składały serdeczne życzenia. Dla chłopaków z klasy Ia był to pierwszy Dzień Chłopaka.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

WSPOMNIENIA Z UBIEGŁYCH LAT

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU….

15 czerwca uczniowie klas Ia  i IIIa  wraz z opiekunami wybrali się w krótką podróż pociągiem do Kobylina. Na miejscu dzieci zjadły pyszne lody i pobawiły się na placu zabaw. Najedzone i radosne wsiadły w szynobus, który zawiózł je szczęśliwie do Krotoszyna.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

MŁODZI SPORTOWCY

7 czerwca uczniowie klasy Ia wybrali się do Krotoszyńskim Fitness K10. Z zainteresowaniem oglądali sale oraz sprzęt, który się tam znajduje. Mieli również okazję pobiegać na bieżni i poćwiczyć na siłowni, orbitrekach oraz rowerach treningowych, a także wziąć udział w zajęciach aerobicu.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka do Parku Nauki i Rozrywki  w Krasiejowie

3 czerwca uczniowie klas Ia i Ic wraz z rodzicami i wychowawcami wybrali się w długą podróż do Krasiejowa. Wycieczkowicze na opolskich ziemiach zwiedzali JuraPark i Muzeum Ewolucji Człowieka. Na początku podziwiali na Ścieżce Edukacyjnej i w Pawilonie Paleontologicznym najróżniejsze dinozaury, a dzięki Tunelowi Czasu kolejką przenieśli się do czasów prehistorycznych oraz zwiedzili Prehistoryczne Oceanarium. Następnie wszyscy odpowiednio ubrani „udali” się promem kosmicznym do stacji orbitalnej- wehikułu czasu i tam oglądali wyjątkowe widowisko multimedialne oraz „wcielali” się w postać naszego przodka. Na koniec dzieci, jak i dorośli bawili się na Placu Zabaw oraz w Parku Rozrywki .

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego„Mistrz Matematyki Klas III”

      W dniu 31.05.2016 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki Klas III” w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana w Krotoszynie zorganizowany przez p. Monikę Nalewajko, Magdalenę Świcę, Małgorzatę Wałęsiak, Barbarę Ziębę. W konkursie brało udział 17 dzieci z 9 szkół: SP 1, SP 3, SP 4, SP 7, SP 8, SP Biadki, SP Benice, SP Brzoza, SP Lutogniew. Byli to uczniowie, którzy w  konkursach szkolnych osiągnęli najlepsze wyniki.

Konkurs przebiegł zgodnie z regulaminem. Uczniowie rozwiązywali zadania dostosowane do wiadomości szkolnych, ale wymagające logicznego myślenia. Pracowali wytrwale. Z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań i z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie :

·         Pani Violetta Morawska –  metodyk nauczania wczesnoszkolnego

·         Pani Ewa Gniazdowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w ZS nr 1 z OI      w Krotoszynie

·         Pani Elżbieta Marcinek – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 4 w Krotoszynie

Wyniki konkursu:

·         Mistrzem Matematyki Klas III został  Aleksander Rejek z ZS nr 1 z OI w Krotoszynie

·         II miejsce zajął Mikołaj Raczkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1w Krotoszynie

·         III miejsce zajął Maria Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym sponsorom: Miasto i Gmina Krotoszyn, Stowarzyszenie Przyjaciół na Parcelkach. 

  

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

      PIERWSZAKÓW pierwsza lekcja muzealna

 17 marca 2016 roku uczniowie klasy Ia  wybrali się do krotoszyńskiego muzeum na lekcję prowadzoną przez gawędziarza Jacka Matuszaka, który w ciekawy sposób opowiedział o tradycji i zwyczajach zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

DZIEŃ KOBIET

 Marzec wyjął grosik srebrny,

Teraz będzie mu potrzebny.

Do kwiaciarni marzec pobiegł,

Kupić bukiet na Dzień Kobiet.

Chłopcy z Ia kwiatów nie mieli,

ale na kręgle dziewczyny wzięli.

  

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka do Wrocławia

2 lutego 2016 klasy Ia i IIIa wraz z opiekunkami  Małgorzatą Wałęsiak, Moniką Nalewajko i Lidią Kopeć pojechały do Wrocławia. Tam  dzieci obejrzały wystawę klocków LEGO,  oglądały panoramę miasta z wieży widokowej budynku SKY TOWER oraz "bawiły się" swoimi zmysłami na Wystawie Objazdowej Centrum Nauki Kopernik.

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – 07.01.2016

Kocham mocno Babcię, Dziadka

To nie żarty moi mili

Ia życzenia składa

By sto latek jeszcze żyli.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

"Nie pal przy mnie, proszę”

Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych

Założenia ogólne programu

¨      program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej,

¨      stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i realizowanych w szerokim partnerstwie lokalnym

¨      Podstawowe zajęcia programowe umożliwią przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych w ciągu roku szkolnego, w tym dwóch dwugodzinnych i trzech jednogodzinnych,

¨      Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci,

¨      W programie zawarte zostały uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci)

¨      Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

 HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROGRAMOWYCH

 w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 7 w Krotoszynie

„Nie pal przy mnie proszę”

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

WYCIECZKA DO KRAINY "LEGO"
W ramach " Białej Szkoły" niektórzy z nas wybrali sie na wycieczkę do Wrocławia na wystawę klocków Lego. Mogliśmy podziwiać największa wystawę klocków Lego na Stadionie Wrocław. Niemal 100 makiet prezentujących fantastyczne budowle z kilku milionów klocków Lego, największy na świecie Titanic i Fun Park – strefa zabawy klockami. Eksponaty prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne. Niezapomniane wrażenia zapewniały makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko. A po wystawie zwiedzaliśmy Stadion Wrocław.

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

BOŻEGO NARODZENIA nadchodzi już czas...

15 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie wigilijne dzieci klasy Ia wraz z rodzicami. Wiele emocji wywołało przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów, którzy zaprezentowali własną interpretację historii narodzin Jezusa. Zgodnie z tradycją byli więc Maria i Józef, była szopka bożonarodzeniowa, trzej królowie, pastuszkowie i piękne anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię, były także nawiązania do współczesności: dzieci i zwierzęta. Spektakl, zawierający zarówno partie mówione, jak i śpiewane (widzowie mogli usłyszeć znane kolędy), został ciepło przyjęty przez zebranych i nagrodzony gromkimi brawami. Nad całością czuwała Małgorzata Wałęsiak, która zajęła się przygotowaniem dzieci do występu. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze, nie zabrakło oczywiście prezentów – każde dziecko od Gwiazdora otrzymało upominek, który z pewnością będzie długo przypominał o tym wyjątkowym dniu.

 

 

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 Mikołajkowy wyjazd Ia i Ic 

Uczniowie z klas Ia i Ic wraz z wychowawcami 8 grudnia 2015 roku wybrali się do Milicza i tam uczestniczyli w programie mikołajkowym: szukali bombek, oglądali proces ich powstawania i malowali je, dekorowali pierniki, pisali listy do Świętego Mikołaja i bawili się z elfami. Radości nie było końca.

 

 

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  

ANDRZEJKI - 24.11.2015

 Zebrała się Ia gromada,

Gdy już wieczór zapadał.
Chętni do zabawy w andrzejkową noc,
Bo był to czas wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do kogo szczęście przyjdzie?
Kto dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A kto swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
Ale na wyniki jeszcze poczekamy...

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Andrzejki, Andrzejki...


Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję.W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub jej cienia możemy wywróżyć przyszłość.
26 listopada w klasie IIIa odbyły się Andrzejki. Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Andrzejki główną atrakcją są wróżby.  Uczniowie przygotowali ciekawe wróżby np. kim się będzie w przyszłości, znaczenie imienia itp.  Andrzejki były udane i każdy się na nich dobrze bawił.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Spotkanie z egzotyką

Uczniowie klasy Ia uczestniczyli w wystawie zwierząt egzotycznych w Bibliotece Publicznej. Podczas jej trwania, dzieci nie tylko zobaczyły, ale i dotykały pająki, jaszczurki, węże, kanarki i papugi. Radości nie było końca. 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

DZIEŃ CHŁOPCA W KLASIE Ia

My dziewczyny zgrana paka

załatwiłyśmy DZIEŃ CHŁOPAKA

Zaprosiłyśmy do pizzerii,

by umorzyć ich głód wielki.

Pan Piotrek pizzę przygotował,

a każdy dzieciak ją skosztował.

Za gościnę dziękujemy

i nie raz do PAPA PIZZA jeszcze wpadniemy.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Dziękujemy

Całej społeczności szkolnej z klas I-III

za przyłączenie się do akcji „ Zamień ciucha na uśmiech malucha”.

 Zebraliśmy 134 par skarpetek, 39 czapek, 43 par rękawiczek oraz 8 szalików.

Dobroć dawana innym zawsze do nas powraca...

Wolontariusze Szkolnego Klubu

 

   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Promujemy owocowe sałatki

W dniu  5 października 2015 r. w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klasy III a przygotowali sałatkę owocową. Każdy z nich przyniósł ulubione owoce. Pamiętając o zasadach przygotowywania posiłków, dzieci przystąpiły do kulinarnych zajęć.  Dzieci rozpoczęły pracę od umycia rąk i owoców. Następnie z pomocą wychowawcy p. Moniki Nalewajko obierały i kroiły owoce. Pamiętały przy tym o segregacji odpadów w naszej szkole i obraną skórkę wrzucały do odpowiedniego pojemnika. Pokrojone owoce dzieci wymieszały w miskach. Po uporządkowaniu miejsc pracy, odbyła się degustacja sałatek. Zrobione sałatki owocowe bardzo im smakowały. Jednocześnie dzieci uświadomiły sobie, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu oraz o korzyściach płynących z codziennego spożywania owoców i warzyw.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

30 września… Z czym ta data może Wam się kojarzyć?

Studentom na pewno ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego. Uczniom, że jesień zagościła na dobre. Ale to nie tylko takie skojarzenia powinniśmy mieć tego dnia. 30 września to magiczna data dla chłopców, to ich święto. Tak jak oni pamiętają o naszym w marcu tak i my nie zapomniałyśmy o ich. Dzień chłopaka w klasie IIIa został wspaniale przygotowany. Całą klasą wraz z panią Moniką Nalewajko wybraliśmy się do sali zabaw Figloland.  Podczas  zabawy pojawił się niespodziewany gość- Minionek

Przez całe dwie godziny dopisywał wszystkim dobry humor i wspaniała zabawa, a nasi panowie mamy nadzieję, że będą mile wspominać swoje święto.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Głuchów - 22.09.2015 -  kl I A i I C

 Byliśmy dzisiaj w „Łaciatej Wsi”,

teraz się nam po nocach śni.

   Wszystko zaczęło się niesłychanie...

   przy stołach było kubków malowanie.

Potem spacerek, choć nikt nie zmuszał,

do gospodarstwa pana Mariusza.

   Krówki, obora, prosiaczki, świnie...

   wiemy, jak życie tu na wsi płynie.

Każdy z nas w wielkim siedział traktorze,

z zachwytu głośno wzdychał :O, Boże!”.

   Po drodze jeszcze muzeum było,

   wiemy jak dawniej na wsi się żyło.

Później się każdy najadł, naskakał

oraz wziął udział w „Szukaniu cielaka”

   Na koniec znów doświadczenie nowe

   i odtąd wiemy, jak doić krowę.

I jeszcze to, o czym się marzy,

dla wszystkich dzieci – malowanie twarzy.

   Tak więc zabawa była wspaniała,

   super bawiła się grupa cała.

Zadowoleni do domu wracamy,

każdemu o wsi opowiadamy.

   Za wszystko pięknie Wam dziękujemy,

   ekstra pomysłu gratulujemy!

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

DZIEŃ MAMY I TATY W KLASIE IIA

09 czerwca 2015 roku klasa IIa gościła  nadzwyczajnych gości. Uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą Moniką Nalewajko ,zaprosili do niej swoich rodziców. W tym wyjątkowym dniu dzieciaki zaprezentowały specjalny program artystyczny. Każdy z nich był aktorem, piosenkarzem i tancerzem. W ten sposób chciały wyrazić rodzicom swoją miłość i wdzięczność za ich troskę o nich. Po życzeniach i całusach przyszedł czas na świętowanie. A tu śmiechu było co niemiara.  

To był radosny czas dla wszystkich!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Rodzinny wyjazd na grzybek klasy IIb 

W dniu 1 czerwca 2015 uczniowie klasy IIB wraz ze swoimi rodzicami spotkali się na grzybku na Salniej z okazji Dnia Mamy i Taty a także z okazji Dnia Dziecka. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny oraz własnoręcznie napisane życzenia i niespodzianki. Rodzice wręczyli swoim pociechom małe upominki. Po części artystycznej był poczęstunek i wspólna zabawa. Rodzice i ich dzieci wspaniale się bawili. Pogoda dopisała i mile spędzono wspólny czas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

 

MISTRZ MATEMATYKI KLAS III

26 maja 2015 roku  w  Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie młodzi matematycy ze szkół naszej gminy walczyli o tytuł MISTRZA MATEMATYKI KLAS III.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych dzieci, a udział w nim był doskonałą okazją do pobudzenia aktywności uczniów i rozwoju umiejętności logicznego myślenia. Dzieci miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami matematycznymi.  Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały jego organizatorki: Jolanta Kulińska, Monika Nalewajko, Alicja Pruss-Buta, Małgorzata Wałęsiak, Barbara Zięba oraz metodyk Violetta Morawska. Na konkursie zaprezentowało się, aż szesnastu  zdolnych przedstawicieli sześciu szkół. Wcześniej w każdej placówce odbyły się eliminacje, dzięki którym każda szkoła wytypowała najlepszych matematyków.

SP Nr 1 Krotoszyn - Olaf Tyrakowski, Aleksander Sekula                 
Sp Nr 4 Krotoszyn - Karolina Grządka, Wiktoria Kuźnia, Kacper Snela 

SP Nr 7 Krotoszyn- Zofia Czchorek, Natalia Selwat, Michał Sasin

Sp Nr 8 Krotoszyn - Adrian Gromski, Alicja Miękus, Karol Szcześniak

Sp Roszki - Kacper Świerblewski

SP Benice - Kamila Adamik, Julita Marek, Otylia Puźniak

ZSZ Orpiszew - Krystian Chmielarz

Wszyscy uczniowie dzielnie zmagali się z 15 zadaniami, za które mogli otrzymać 33 punkty. Po sprawdzeniu prac wytypowano zwycięzców i tak Mistrzem Matematyki Klas III został Karol Szcześniak (SP8), drugie miejsce zajęli Alicja Miękus (SP8) i Kacper Świerblewski (SP Roszki), trzecie miejsce otrzymała Natalia Selwat (SP7), a na wyróżnienie zapracował Kacper Snela (SP4).

 Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji już za rok!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

SZKOLNY KONKURS „EKOLUDEK”

Pod koniec kwietnia odbył się międzyklasowy konkurs plastyczno-ekologiczny pt. „Ekoludek” zorganizowany przez nauczycielki Magdalenę Świce oraz Lidię Bzdęgę.

Przedstawiciele  klas I-III szkoły podstawowej, mieli za zadanie stworzyć ekoludka z przyniesionych przez siebie materiałów wtórnych. Wszystkie klasy ciężko i twórczo pracowały przez około 1.5 godziny. Efekty tych zmagań można zobaczyć na zdjęciach.  Gratulujemy wszystkim klasom za kreatywność i twórczość a w szczególności klasie Ib, Id oraz III b.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka na wieś

 We wtorek 19.05. dzieci z klasy I a i I b pojechały na wycieczkę na wieś. Odwiedziły Głuchów. Zwiedziły gospodarstwo rolne, zobaczyły zwierzęta hodowlane i zapoznały się z codziennymi obowiązkami gospodarza. W muzeum ,,Łaciata Wieś" mogły zobaczyć zabytkowe eksponaty do przetwarzania mleka, wyrobu sera i masła oraz sprzęty gospodarstwa rolnego i domowego z XIX - XX wieku. Dzieci brały także udział w warsztatach plastycznych oraz w różnych grach i zabawach terenowych na ogromnym trawiastym boisku: wykonywały zadania, żeby odnaleźć cielaczka, układały puzzle na trawie, rzucały piłeczkami do kany, grały w różne gry planszowo - terenowe, mogły pomalować twarz. Najwięcej frajdy sprawiło jednak dzieciom dojenie sztucznej krowy. Każdy chętny przez minutę wykonywał tę czynność i miał zanotowaną ilość wydojonego mleka. Zwycięzcy tej konkurencji otrzymali dyplomy. Wszyscy zadowoleni z mile spędzonego czasu wrócili do Krotoszyna.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wiosennej

13 maja 2015r  w  Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wiosennej, zorganizowany przez Monikę Nalewajko, Alicję Pruss-Buta, Małgorzatę Wałęsiak, Barbarę Ziębę. Zaprezentowało się, aż siedemnastu  zdolnych przedstawicieli siedmiu szkół. Wcześniej w każdej szkole odbyły się eliminacje, dzięki którym każda szkoła przygotowała swoich reprezentantów.

SP Gorzupia- Krajka Gabriela,Aleksandra Markiewicz, Marcelina Gruszczyńska

SP Kobierno- Patrycja Kaźmierczak, Zuzanna Krawczyk, Zuzanna Dzielicka

SP Biadki- Gabriela Poczta

SP Świnków- Klaudia Boroch, Antoni Szubert

SP Nr 1 Krotoszyn- Julia Spurtacz

SP Benice- Zuzanna Łagoda, Zuzanna Wyduba, Oliwia Ratajczyk

SP Nr 7 Krotoszyn- Nina Nowaczyk, Julia Pierunek, Wiktoria Szymańska, Zuzanna Kaczmarek

Jury w składzie: Pani Mirosława Paździoch (edukacja wczesnoszkolna), Pan Paweł Świca ( muzyk, perkusista znanych zespołów) i Pan Michał Chwaliński ( nauczyciel, muzyk, kompozytor), podczas oceny brało pod uwagę: dobór repertuaru, obycie sceniczne, umiejętności wokalne, pamięciowe opanowanie tekstu, ogólny wyraz artystyczny.

Szkolny zespół muzyczny „Szkolna Paka” umilał oczekiwanie na werdykt.

Po dość burzliwych obradach decyzją jury I miejsce zajęła Aleksandra Markiewicz SP Gorzupia, II miejsce Gabriela Poczta SP Biadki oraz III miejsce Zuzanna Kaczmarek SP Nr 7 Krotoszyn.

Na wszystkich uczestników konkursu czekała słodka niespodzianka- tort!

 Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji już za rok!

  

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wizyta w schronisku

12.05.2015r uczniowie klasy IIa z wychowawcą Moniką Nalewajko oraz uczniowie klasy IIIa z wychowawcą Małgorzatą Wałęsiak wybrali się do krotoszyńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Powodem wizyty było zwieńczenie akcji pod hasłem"WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE" zorganizowanej przez Szkolny Klub Wielkoducha. Dzieci przekazały wszystkie zebrane dary, które uczniowie przynosili do naszej szkoły. Dzięki wszystkim uczniom z klas I-III udało nam się zebrać wiele potrzebnych rzeczy dla zwierząt i schroniska. Przekazaliśmy wiele kilogramów karmy dla zwierząt. Po teranie schroniska oprowadzili nas jego pracownicy, pokazując w jakich warunkach żyją zwierzęta. Opowiedzieli nam wiele ciekawych historii na temat przebywających tam zwierząt, a także o zasadach funkcjonowania schroniska. W schronisku obecnie przebywa 79 psów, z których każdy ma swoją- najczęściej smutną historię. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wszystkie zwierzęta. Mamy nadzieję, że akcja "WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE" już na dobre wpisze się w tradycję naszej szkoły i będziemy mogli co rok wspomagać zwierzęta w miarę naszych możliwości. Akcja ta doszła do skutku dzięki wrażliwości dzieci i ich rodziców, dlatego wszystkim serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Wycieczka w klasie IIa

17 kwietnia 2015r wyjechaliśmy na wycieczkę  do Dziekanowic – tam podziwialiśmy przepiękny skansen w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Mieliśmy okazję zobaczyć jak kiedyś mieszkali i pracowali „nasi” pradziadowie. Z zaciekawieniem słuchaliśmy Pana, który bardzo ciekawie opowiadał o dawnych czasach. Następny postój to teatr im. A. Fredry w Gnieźnie i przedstawienie pt. „Pinokio” – bardzo nam się spektakl podobał!!!

Nie odbyła by się wycieczka ;)) gdyby nie pobyt w MC Donalds.

Wycieczkę uważamy za udaną;)

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Zajęcia komputerowe z elementami etyki w klasie 3a "Korzystamy z internetu" poprowadzone przez Panią Małgorzatę Wałęsiak

Wartości : UCZCIWOŚĆ, PRAWDOMÓWNOŚĆ

 Zrealizowane cele: poznanie internetu jako źródła informacji, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji na stronach www, uświadomienie niebezpieczeństwa związanego z nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi osobami, poznanie zasad bezpiecznego korzystania z zasobów internetu, poszerzanie wiadomości związanych z odpowiedzialnością, uczciwością, prawdomównością, prawami autorskimi.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

„Ja i moje miejsce” zajęcia w klasie Ic przeprowadzone przez panią Alicję Pruss-Buta

w ramach projektu „Etyka nie tylko dla smyka” 

Klasa Ic wdrażała program "Etyka nie tylko dla smyka". W klasie pierwszej, po zajęciach z etyki dzieci odróżniają dobro od zła, starają się być prawdomówne i sprawiedliwe, wiedzą jak pomagać słabszym. Zastanawiają się nad tym, na co mają wpływ, na czym im zależy, do czego mogą dążyć nie krzywdząc innych, starają się nieść pomoc potrzebującym. Dzieci chętnie pracują, analizują różne przykłady z życia. Powstała wspaniała galeria prac plastycznych, przedstawiających „Ja i moje miejsce”.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

„Co to znaczy być dobra koleżanką, dobrym kolegą” zajęcia w klasie IIb w ramach projektu „Etyka nie tylko dla smyka”

poprowadzone przez Jolantę Kulińską oraz Marzenę Pietrzak 

Od listopada 2014r. uczniowie klasy 2b realizują pilotażowy program „Etyka nie tylko dla Smyka”. Zrealizowane tematy wprowadzają dzieci w świat wartości oraz pomagają kształtować postawy moralno-etyczne. W czasie zajęć promowane są takie wartości jak sprawiedliwość, uczciwość, szacunek, tolerancja, szacunek, współpraca, odpowiedzialność. Dzieci podejmują różne aktywności i uczą się samodzielnie formułować sądy o świecie i krytycznie je analizować.

Celem głównym zajęć w marcu 2015r było uświadomienie uczniom wyjątkowości i niepowtarzalności każdego człowieka oraz roli koleżeństwa i przyjaźni w życiu.

Oto efekty  pracy...

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Powitanie wiosny, oczekiwanie na Święta Wielkanocne

 20 marca dzieci z klasy I a wraz z pozostałymi młodszymi klasami powitały wiosnę. Zrobiły imponujących rozmiarów Marzannę. Była tak urodziwa, że szkoda było się z nią żegnać. Jednak ogromna tęsknota za wiosną spowodowała, że po spacerze uliczkami osiedla słomiana kukła wraz z innymi kukłami spłonęła w ognisku.

 

 

 

Kilka dni później uczniowie klasy I a odwiedzili muzeum, żeby dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów wiosennych i tradycji wielkanocnych. Dzięki uczestnictwie w lekcji każdy już wie, dlaczego w wielkanocnym koszyczku niesiemy do poświęcenia m.in. jajka, chleb, baranka z masła i sól.

 

 

 

Oczekując na Święta Wielkanocne pierwszaki własnoręcznie przygotowały koszyczki na upominki od zajączka. Wielkanocny zajączek nie zawiódł dzieci. Przybył we wtorek, a że miał dużo pracy i musiał biec dalej, zostawił dzieciom list, a słodycze włożył do koszyczków, które ukrył w klasie. Pierwszaki odczytały list
i zabrały się do poszukiwania koszyczków, które zakończyło się sukcesem i ogólnym zadowoleniem.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Klasa 1d na zajęciach z edukacji polonistycznej z Panią Magdaleną Świcą
Temat: "Bawmy się" - współpraca, wspólnotowość, empatia.

W zabawie wzbogacały osobowości poprzez rozwijanie wrażliwości i empatii, zdobywały pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w grupie, kształtowały postawy prospołeczne, rozwijały umiejętności wypowiadania się na określony temat. Dzięki zabawie rozwijały sprawność myślenia, wzbogacały słownictwo, poszerzały granice fantazji, wyrabiały refleks, cierpliwość, zamieniały rolami, uczył  się przegrywać.

Na lekcji odpowiadały na pytania i zadania:

Czy lubicie się wspólnie bawić? Tak, bardzo.

Co sądzicie o tych zabawach? Są bardzo fajne, wesołe, dla wszystkich. Możemy śpiewać, tańczyć, bawić się razem.

Kiedy udział w zabawie był przyjemny? Kiedy przy zmianie szybko znalazło się inną koleżankę, kolegę.

Kiedy były momenty nieprzyjemne? Brak chętnej osoby do tańca, na słowa nie chcę cię znać- ale wiemy, że to tylko zabawa.

Jak czuliście się, kiedy nie zostaliście wybrani do udziału w zabawie? Było przykro i smutno.

Czy są zabawy, które moglibyście polecić swoim koleżankom i kolegom? - Te, które są wesołe, energetyczne, uczą nas zasad postępowania, w których możemy razem działać, bawić się, są uczciwe

Jakich zabaw nie polecilibyście swoim koleżankom i kolegom? Tych, które budzą w nas agresję, bójki, kłótnie, przemoc.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

"Królik i zając" zajęcia w ramach projektu "Etyka nie tylko dla smyka"

Zajęcia z panią Katarzyną Trawińską z klasą Id w czasie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

„Królik i zając” – zajęcia z edukacji społecznej. Wartość: WOLNOŚĆ.

 Pojęcie wolności przybliżyła dzieciom pani Kasia czytając  bajkę pt. „Królik i zając”. Zając szarak wyszedł z norki na poszukiwanie jedzenia i spotkał królika, który był zadbany, miał piękne futerko i dużo marchewek. Królik zaproponował zającowi zamieszkanie u jego gospodarza człowieka, bo wtedy nie będzie nigdy już głodny. Zając zgodził się, ale zauważył, że zając miejscami ma powycierane futerko. „A to…To nic…To od klatki. Gospodarz zamyka mnie czasami w klatce, bym nie poprzegryzał w domu przewodów”.  W takiej zamykanej norce zając nie chciał mieszkać. Wybrał WOLNOŚĆ.  Między dziećmi wywiązała się burzliwa dyskusja. Odpowiadały na pytanie: „Dlaczego zając nie zamieszkał z królikiem”. Następnie rysowały człowieka, który nie jest wolny i opowiadały dlaczego.

Czy wolność to możliwość robienia wszystkiego? – z tym trudnym pytaniem dzieci również dały sobie radę! Narysowały świat w którym można robić wszystko.

Jestem wolny, bo skończyłem odrabiać lekcje i mogę się bawić

Gdybym mogła wszystko, to kupiłabym rodzicom nowe auto, bo to które mamy jest już stare i brzydkie

Gdybym mógł wszystko, to nauczyłbym się jeździć na linie

Gdybym mógł wszystko, to siedziałbym cały czas w domu

Wolnym się jest wtedy, kiedy się jest dorosłym i można wyjść z domu

Jestem wolna wtedy, kiedy idę ze szkoły do domu

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ZIELONA SZKOŁA W PRZEMKOWIE - kl. IIIa i IIIb

W dniach 23 - 27.03. 2015 r. klasy IIIa i IIIb wraz z opiekunami p. Małgorzatą Wałęsiak, p. Mirosławą Paździoch, p. Violettą Morawską i p. Ewą Gniazdowską były na zielonej szkole w małym miasteczku Przemków.

Sprawozdania uczniów

DZIEŃ I

Pierwszego dnia, kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zapoznaliśmy się z zasadami pobytu, urządziliśmy się w pokojach i wybraliśmy grupowych. Po południu pracowaliśmy w ogrodzie, sadziliśmy wierzbę i inne wiosenne rośliny. Potem spędziliśmy wesoło czas na placu zabaw i boisku sportowym. Wieczorem zaś odbyła się dyskoteka.

   

 

DZIEŃ II

Drugiego dnia poszliśmy na spacer po Przemkowie. Kto by pomyślał, że tam jest tyle zabytków? Zwiedziliśmy tereny, na którym stał piękny zamek i sfotografowaliśmy się przy pomniku Przemka I - założycielu tego miasteczka. Po obiedzie przyjechali do nas Indianie. Pokazali nam jak dawniej się ubierali, jaką posługiwali się bronią, dowiedzieliśmy się w jaki sposób matki nosiły na plecach małe dzieci oraz wiele innych ciekawych informacji na ich temat. Goście nauczyli nas strzelać z łuku, rzucać do celu, łowić ryby i robić bransoletki z koralików. Wieczorem wspólnie śpiewaliśmy piosenki.

 

DZIEŃ III

Trzeciego dnia przyjechała pani Wandzia, która opowiedziała o pracy cukiernika i pierniczkach, które sami mogliśmy dekorować kolorowym lukrem. Potem odbyły się zajęcia integrujące grupę, zarówno w placówce, jak i na świeżym powietrzu. Następnie poszliśmy na spacer do lasu, gdzie walory Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, bliskość rezerwatów przyrody i mozaika siedlisk, pozwoliła nam dokładniej poznać leśny świat zwierząt i roślin. Po południu pojechaliśmy na basen do Polkowic, tam pływaliśmy rwącą rzeką i zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni. Wieczorem zaś prezentowaliśmy swoje zdolności w KONKURSIE TALENTÓW.

 

 

DZIEŃ IV

Czwartego dnia byliśmy na ruchomej wydmie śródlądowej w lasach koło Wilkocina, gdzie podziwialiśmy głodową formę sosny. Był to czas na opowieść o naturalnych procesach glebotwórczych, na przyglądanie się jak budzi się i trwa życie, nawet w tak trudnych warunkach. W otoczeniu pachnącego żywicą sosnowego boru zwiedzaliśmy opuszczone, poradzieckie bunkry, miejsce tajemnicze i niezwykłe... Eksploracja labiryntu korytarzy przy świetle latarki dostarczała dzieciom niezwykłych emocji. Wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach. A jeśli na końcu tej wędrówki można, zamiast wirtualnego potwora, zobaczyć prawdziwego nietoperza, to w młodych sercach budzi się zachwyt i czułość. I przez to otwarte serce łatwiej trafia wiedza o ochronie gatunkowej zwierząt. Po południu odwiedził nas pan Stanisław, który wyczerpująco opowiedział o tajnikach pszczelarstwa i podarował figurkę z wosku pszczelego. Wieczorem było ognisko, a po nim piżamowa dyskoteka.

 

 

DZIEŃ V

Dzień piąty to niestety dzień wyjazdu, więc wszyscy już spakowani, musieliśmy pożegnać się z ośrodkiem i miłymi nauczycielami, którzy przez cały pobyt organizowali nam czas. Był apel na którym wyróżniono wzorowych "wczasowiczów". Będziemy miło wspominać chwile spędzone w Przemkowie. Był to niezwykły czas nauki, zabawy i wypoczynku.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

PODZIĘKOWANIA ZOBACZ

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

„Gazetowe zakupy” – zajęcia z edukacji plastycznej i etycznej w klasie 1a z panią Barbarą Ziębą w ramach projektu "Etyka nie tylko dla smyka"

 Podczas zajęć dzieci uczyły się odróżniać swoje pragnienia od potrzeb. W tym celu udały się na „gazetowe zakupy”. Najpierw dzieci wykonały z szarych kopert torby. Następnie z kolorowych gazet i ulotek reklamowych powycinały różne produkty, które nakleiły na torby. Po jednej stronie umieściły zakupy, które są potrzebne i niezbędne do życia, a po drugiej te, o których marzą i bardzo chciałyby mieć. Potem nastąpiła prezentacja powstałych wytworów i omówienie dokonanych zakupów. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Aktywnie w nich uczestniczyły i chętnie dzieliły swoimi refleksjami. Dzieci rozumieją różnicę między pragnieniem i potrzebą oraz zdają sobie sprawę z tego, że podczas zakupów należy zachować umiar i nie ulegać wszystkim pokusom, które czyhają na nas w sklepach, bo nie wszystko, co nam się podoba, jest nam koniecznie potrzebne.

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

DZIEŃ KOBIET

4 marca z okazji Dnia Kobiet klasa IIIa wybrała się na kręgielnie w Krotoszynie. Wspaniała zabawa połączona została ze sportową rywalizacją . Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze, a każda z młodych pań otrzymała drobny upominek.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pożegnanie karnawału

16 lutego klasy młodsze naszej szkoły miały bal karnawałowy. Dzieci bawiły się przy muzyce. Brały udział w konkursach, a w przerwie miały na posiłek. Pierwszy dzień ferii minął bardzo wesoło.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Lekcja uczciwości- „Etyka nie tylko dla smyka”

12 lutego 2015r odbyło się spotkanie podczas którego pokazano pracę w pilotażu projektu „Etyka nie tylko dla smyka”. Lekcje przeprowadzane w klasach I-III skupiają się na rozmowach i ćwiczeniach wokół takich wartości jak: dobro, piękno, życzliwość, umiar, tolerancja, wytrwałość, honor. Dziś gościem specjalnym był sierż. Jan Kolanowski, który obserwował zmagania uczniów z pojęciem uczciwość. Najpierw nauczyciel opisał sytuację, w której pewien chłopiec znalazł przypadkiem portfel. Drużyna z każdej klasy proponowała swoje rozwiązanie sytuacji. Na koniec głos zabrał nasz gość z Komendy Powiatowej Policji, który podsumował, że każdą znalezioną rzecz (a przede wszystkim portfel, dokumenty, klucze, telefony) należy odnieść na policję lub do starostwa do Biura Rzeczy Znalezionych. W przeciwnym razie będzie to przywłaszczenie, czyli kradzież.

Dziękujemy zaproszonym klasom za pracę i wypowiedzi, w których dzieci same dotarły do znaczenia uczciwości w życiu każdego z nas.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Projekt  Etyka nie tylko dla smyka -kl IIIb integracyjna

17 XI Etyka nie tylko dla smyka-„O pięknie”(ed.muz)

3 XII Etyka nie tylko dla smyka- „Biały lew”(ed.społ i et.)

8 I 2015 Etyka nie tylko dla smyka-„Gazetowe zakupy”(ed.plast)

15 01 15r. Etyka nie tylko dla smyka-„Czy warto wzajemnie się słuchać”(ed.pol)

22 I 15r. Etyka nie tylko dla smyka-„Co może mały człowiek”(ed.przyr)

30 I 15r.Etyka nie tylko dla smyka-„Kieszonkowe”(ed.mat)

5 XII Etyka nie tylko dla smyka-„Lubimy dawać i otrzymywać prezenty”(ed.pol. i społ.)

5 II  Etyka nie tylko dla smyka-„Korzystamy z internetu”(zaj.komp.)

11 II Etyka nie tylko dla smyka-„Gdy jestem uczciwy, czuję się dobrze sam ze sobą, inni mi ufają”(w.f.)

Biały Lew - "Etyka nie tylko dla smyka"

Zajęcia z panią Mirosławą Paździoch z klasą IIIB

Biały lew” – zajęcia z edukacji społecznej.  Wartość etyczna  - tolerancja.

Kolejne spotkanie z etyki rozpoczęło się przepięknym , krótkim  opowiadaniem o przygodach białego lwa,który był albinosem. Dzieci od samego początku zajęć bardzo posmutniały, wczuły się w rolę smutnego lwa . Na tych zajęciach  wszyscy uświadomili  sobie, że każdy z nas jest inny, ale mamy również wiele cech wspólnych. Podczas zajęć dzieci mówiły w jaki sposób należy się zachowywać gdy spotkamy w swoim otoczeniu " białego lwa", grały w grę „Bingo” – zbierały podpisy osób, które lubią to samo. Zabawa sprawiła dzieciakom wiele radości.  Jako zadanie domowe dzieci miały z pomocą rodziców napisać lub rysować list do białego lwa. Listy były przepiękne, wszystkie dzieci chciałyby zaprosić białego lwa do naszej szkoły i zaprzyjaźnić sie z nim.

Najważniejsze przesłanie z zajęć to :

Ludzie mają te same prawa niezależnie od tego gdzie się urodzili i jak wyglądają.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia z p. Moniką Nalewajko w klasie IIa w ramach projektu "Etyka nie tylko dla smyka"

Zakupy, zakupy” – zajęcia z edukacji plastycznej. Wartość UMIAR.

To już kolejne zajęcia z cyklu "Etyka nie tylko dla smyka", które spotkały się z wielką radością i zainteresowaniem uczniów klasy IIa. Podczas tych zajęć dzieci  dowiedziały  się jak odróżnić potrzeby od pragnień, czyli jak zachować umiar. Podczas tego spotkania wszystkie dzieci udały się na wymarzone zakupy. Na początku  uczniowie wykonali dwie torby, a potem rysując różne produkty , zapełniali je. Po jednej stronie dzieci rysowały produkty potrzebne i niezbędne do życia, a po drugiej stronie, te o których marzą i  chciałyby to mieć. Na zakończenie odbyła się prezentacja wytworów pracy dzieci  i ich omówienie. Wszystkim  najbardziej podobały się  pragnienia, ale zrozumiały, że trzeba w życiu  należy zachować umiar.

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MAGICZNY CZAS...

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt,  tradycyjnie jak co roku, uczniowi klasy IIIa pod opieką pani Małgorzaty Wałęsiak przygotowali przedstawienie świąteczne dla rodziców, które przybliżyło wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu. 11 grudnia 2014 roku oglądając przedstawienie, czuło się nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Innowacyjny sposób przekazu treści spowodował, że każde dziecko, jak i rodzice mogli chociaż na chwilę "dotknąć" magii świąt. Po zakończonym spektaklu przybył Mikołaj z pięknymi prezentami.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Święto Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 20 stycznia 2014 roku w świetlicy odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie wychowawczyni Małgorzata Wałęsiak przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. 

Dzieci wystawiły przedstawienie bożonarodzeniowe, po czym w formie wierszy złożyły dziadkom i babciom życzenia oraz zaśpiewały przepiękne utwory. Następnie uczniowie obdarowali swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne kalendarze oraz laurki z życzeniami. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jak nauczyć dziecko rozumienia czym jest szacunek, tolerancja, współczucie, dobroć, życzliwość, honor, umiar, piękno, dobroć, szczodrość, odpowiedzialność, piękno, wytrwałość…?

 Mały słownik wartości etycznych

Dobroć 

Dobroć przypisujemy komuś, kto świadomie działa na rzecz cudzego dobra. Wykazuje się zarówno życzliwością w nastawieniu wrażliwością na cierpienie innych , jak też gotowością do podejmowania w pewnym zakresie działań na rzecz innych. Człowiek dobry przekracza elementarną zasadę etyki: „unikaj szkodliwych działań” na rzecz wysiłku realizacji dobra. We wskazaniach praktycznych koncentruje się na postulatach dotyczących unikania zła: „Nie kradnij”; „Nie kłam”.

W pewnym sensie można powiedzieć, że „bycie dobrym” to wyższy poziom etyczny.

 Piękno

Filozoficzna nauka o pięknie to estetyka. Należy ją odróżnić od potocznego znaczenia estetyki jako pięknego, eleganckiego, schludnego wyglądu czegoś. Ma także szersze znaczenie od estetyki jako dziedziny wiedzy dotyczącej sztuki .

Starożytni filozofowie korzystali z kategorii piękna, która służyła im do opisu moralności. Platon ugruntował w tradycji myśli europejskiej przekonanie, że to, co dobre, jest zarazem piękne. W „Uczcie” opisał ludzką drogę ku doskonałości osiąganą dzięki miłości do piękna. Dobro i Piękno są nierozdzielne.

 Sprawiedliwość

Sprawiedliwość  jest jedną z tych dziwnych rzeczy, które najlepiej widać wtedy, kiedy ich brakuj . Zazwyczaj sprawiedliwość przywołujemy wtedy, gdy doznajemy niesprawiedliwości. Nazwanie czegoś niesprawiedliwym jest najpowszechniejszą formą protestu moralnego. Za sprawiedliwe uważa się porządek prawny i działanie, które pozostają w zgodzie z prawami naturalnymi.

  Uczciwość 

Uczciwość jest pojęciem określającym cechę jakiegoś czynu lub czyjegoś charakter  – odnosi się do postępowania zgodnie ze społecznie ustalonymi zasadami, na które świadomie się przystało. Człowiek może postępować uczciwie okazjonalnie lub w pewnych sferach życia. Jeśli chęć i wysiłek na rzecz uczciwego działania są trwałym i obejmującym wszystkie aspekty życia to mówimy o uczciwości jako cesze charakteru. Uczciwość możemy określać jako szlachetność.

 Umiar

Arystoteles uczynił umiar podstawową zasadą etyczną w postaci „zasady złotego środka”, która w odniesieniu do folgowania ludzkim namiętnościom i pragnieniom nakazuje wyważać między nadmiarem a niedostatkiem. Zasada złotego podlega zatem indywidualizacji: każdy człowiek powinien poznać siebie, zorientować się, w którym kierunku ciąży jego wrodzona natura, by następnie podjąć wysiłek zbudowania równowagi przez ćwiczenia w tym, co w danej sferze jest mu bardziej obce.

 Tolerancja

To postawa szacunku wobec drugiego człowieka i respektowanie jego prawa do odmienności. Tolerancja nie opiera się na sympatii i solidarności z tym, co inne od nas i naszych poglądów, ale na cierpliwej zgodzie na to, że nasza wola nie musi być obowiązująca dla wszystkich ludzi. Niezwykle istotnym zagadnieniem etycznym jest problem granic tolerancji: czego nie wolno tolerować.

 Wytrwałość

Wytrwałość definiowana jest przez słownik języka polskiego jako cierpliwe, konsekwentne dążeniem do celu. Jako cecha charakteru wytrwałość –czyli zdolność do zmierzania do celu na przekór przeciwnościom – jest zazwyczaj moralnie pozytywnie oceniania, co zapewne ma swoje korzenie w heroicznych ideałach, które od zarania dziejów stanowiły element kultury etycznej Zachodu. Praktykowanie wytrwałości jest wyraziłem siły wewnętrznej i zewnętrznej, a ponadto jej efekty mogą budzić szacunek jako triumf ludzkiej woli i człowieczej zdolności tworzenia.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WIELKODUCHY W NASZEJ SZKOLE

 Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dołączyliśmy do projektu "WIELKODUCHY".

W projekcie tym na pierwszym miejscu stawiamy rozwijanie postaw prospołecznych, głównym celem inicjatywy jest pobudzenie aktywności społecznej oraz kreowanie postaw obywatelskich wśród uczniów. Projekt zakłada angażowanie dzieci w działania na rzecz innych, rozwijanie ich wrażliwości i otwartości, a także przekazywanie im pozytywnych wzorców oraz zdobywanie nowych doświadczeń.

A kim jest WIELKODUCH?

To osoba życzliwa, uprzejma, wyróżniająca się zarówno gotowością niesienia pomocy innym, jak i bezinteresownością, aktywnością i zaangażowaniem.
W naszej szkole od lutego ten zaszczytny tytuł WIELKODUCHY będzie zdobywany przez uczniów przy wsparciu opiekuna p. Moniki Nalewajko .

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Inicjatyw Społecznych CREO z siedzibą w Poznaniu, współfinansowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Po zakończonym udziale wszystkie osoby zaangażowane w Projekt otrzymają tytuł WIELKODUCHA .

Wszelkie informacje na temat projektu znajdziecie Państwo na stronie:
www.wielkoduchy.pl  oraz w zakładce klasyI-III.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dzień babci i dziadka w klasie II a 

Tradycją naszej szkoły stały się już coroczne spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wnuczęta starały się jak najpiękniej wyrazić miłość do swych babć i dziadków. Czas spotkań w klasach I-III szkoły podstawowej wypełniły występy artystyczne dzieci, konkursy, zabawy, uświetnione przez rodziców smacznymi wypiekami. W czasie tych spotkań panowała wspaniała atmosfera.

Klasa IIa pod kierunkiem pani Moniki Nalewajko przygotowała przedstawienie pt.: "Tradycje Wigilijne". Zaproszeni przez swoich wnuków babcie i dziadkowie ze wzruszeniem obserwowali cześć artystyczną przygotowaną przez uczniów.

   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wigilijne spotkanie z rodzicami w klasie II a

 Dnia 8 grudnia 2015r w klasie II a odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym dzięki zaprezentowanym przez uczniów przedstawieniu. Dzieci z radością prezentowały i odgrywały swoje role. Występ był wprowadzeniem do wspólnego kolędowania, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Rodzicom zawdzięczamy wspaniałą Wigilię, którą przygotowali. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, a zakończył się na wspólnych rozmowach.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ratujemy i uczymy ratować!

Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej od kilku lat biorą udział w programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczą się wzywać pogotowie oraz ćwiczą na fantomach resuscytację i  układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Te wszystkie ćwiczone czynności mogą w przyszłości komuś uratować życie. Uczniowie będą wiedzieli, w jaki sposób mają się zachować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIb

 W dniu 28 stycznia 2015 uczniowie klasy IIb zaprosili swoje babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Zaprezentowali wiersze i piosenki. Na koniec wręczyli niespodzianki i laurki, które własnoręcznie zrobili.  Po występach wspólnie zasiedli do poczęstunku. Babciom i dziadkom bardzo podobał się występ ich wnuków i poczęstowali je słodyczami. Był to miły wieczór.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mikołajki

4 grudnia 2014r dzieci z oddziału przedszkolnego, grupa „O”a wraz z klasą IIa wybrali się do Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu na spotkanie z Mikołajem. Wszystkie dzieci powitała Pani Mikołajowa i zachęciła do zdobienia pierniczków i zabawy „Poczta Św. Mikołaja”. Następnie zostali zaproszeni do świątecznej krainy w Komnacie Bombki, gdzie brały udział w pokazie dmuchania bombek oraz warsztacie własnoręcznie zdobionych bombek. Każde dziecko otrzymało prezent od Św. Mikołaja, a na koniec czekała na nich uczta czekoladowa. KOM- Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu to w sposób ciekawy i pomysłowy zaprojektowana i wykonana przestrzeń, która pobudza do działania i twórczej aktywności.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pląsy, zabawy i wróżby klasie IIa

Pod koniec listopada odbyła się w klasie IIa dyskoteka andrzejkowa poprzedzona wizytą w muzeum na lekcji muzealnej pt: „Wróżby andrzejkowe”. W czasie zajęć przenieśliśmy się w świat fantazji i wróżb, do krainy magii. Uczniowie poznawali krótką historię andrzejkowych wróżb. Mieli okazję wróżyć sobie z wosku, z butów, kości do gry , kolorów, magicznych znaków. Poznawali też imiona swoich przyszłych sympatii.

 Wszyscy uczniowie dobrze się bawili. Były pląsy, różne zabawy, wróżby andrzejkowe oraz poczęstunek. Nie zabrakło wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach, do których trzeba było długo namawiać... Ale w końcu udało się i niektórzy byli z tego bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

List do Świętego Mikołaja

Od lat tradycją jest pisanie listów do Św. Mikołaja. Mikołaj jest przyjacielem dzieci i każde dziecko ma taką możliwość, bez względu na język, jakim się posługuje. Według legendy Św. Mikołaj i elfy mieszkają w Laponii. Inna legenda głosi, iż Mikołaj zamieszkuje biegun północny. Niewątpliwe jest, że kraina Św. Mikołaja jest rajem dla wszystkich dzieci. Istnieją dwa oficjalne urzędy pocztowe Św. Mikołaja, gdzie można wysyłać listy. Jeden mieści się w Norwegii, a drugi w Finlandii. Należy mocno wierzyć w to, że każdy list dla Św. Mikołaja jest wyjątkowy, tak samo, jak każde dziecko, które taki list do niego pisze.

Uczniowie klasy IIa napisali listy do Świętego Mikołaja i postanowili je wysłać.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ogólnopolski Tydzień Kariery w Krotoszynie

Włączając się w tę ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP, łącznie z pracownikami z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Krotoszynie i Cechem Rzemiosł Różnych , główną organizatorką Moniką Kwiatkowską, w poniedziałek 20.10.2014r dzieci z klas IIa-IIIa wraz z wychowawcami, Moniką Nalewajko oraz Małgorzata Wałęsiak, były u piekarza, u pana Czwojdy. Dzięki gościnności właścicieli piekarni uczniowie zapoznali się z procesem wypieku chleba, bułek i innego pieczywa. Zapoznali się z maszynami i urządzeniami, które są niezbędne przy wypieku chleba.
 To była piękna lekcja poglądowa. Dziękujemy bardzo, Piekarni „Czwojda”, panu piekarzowi który bardzo chętnie i w ciekawy sposób przedstawił nam proces powstawania chleba. Chylimy czoła przed  ciężką pracą piekarza i dziękujemy za poświęcenie nam czasu i uwagi oraz za wspaniałą gościnę.

Natomiast w czwartek 23.10.2014r poznawaliśmy zawód leśnika w leśniczówce w Chwaliszewie. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej pracę pana leśniczego, zadawały mnóstwo pytań, ale też zdały mały egzamin ze znajomości zasad zachowania w lesie oraz bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Pan leśniczy uświadomił dzieciom, że nie wolno zabierać do domu małych leśnych zwierząt, bo w pobliżu na pewno jest gdzieś ich mama, a jeśli wyczuje zapach człowieka, porzuci swoje dziecko. To było bardzo pouczające spotkanie. Na koniec czekała na nich niespodzianka, pieczenie kiełbasek przy ognisku.

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ODWIEDZILI GROBY

Tuż przed 1 listopada uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą Moniką Nalewajko, odwiedzili  krotoszyński cmentarz parafialny. Dzieci doskonale wiedziały jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. Pod krzyżem dzieci wspólnie z panią zapaliły znicze i wróciły do szkoły.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

DZIEŃ CHŁOPCA KLASY IIa

Dzień Chłopaka to święto, które co roku obchodzimy 30 września.
W tym dniu dziewczynki z klasy IIa wraz z wychowawczynią Moniką Nalewajko chciały okazać wyraz sympatii do chłopców i zaprosiły swoich klasowych kolegów do kręgielni.
Dla nowicjuszy była to okazja do zapoznania się z klubem
i zasadami gry w kręgle. Połączyliśmy wspaniałą  zabawę ze sportem,
rozegraliśmy klasowe rozgrywki w kręgle.
Emocje sięgały zenitu!

Po powrocie do szkoły nastąpił dalszy ciąg niespodzianek, a mianowicie Piniata z cukierkami.

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MANEWRY WOJSKOWE

27 października 2014 roku klasa IIIa odwiedziła 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaki, który jest logistyczną jednostką remontową przeznaczoną do realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia lotniskowego na szczeblu operacyjnym. Głównym zadaniem batalionu jest odtwarzania zdolności eksploatacyjnej uszkodzonych lotnisk (dróg startowych i dróg kołowania). Uczniowie nie tylko zwiedzili Jednostkę Wojskową i dokładnie zobaczyli znajdujący się tam sprzęt, ale również sprawdzili swoją precyzję, dokładność i celność obsługując broń, koparkę oraz robota do zadań specjalnych. Za niezwykłe doświadczenia ogromnie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

DZIEŃ CHŁOPCA

30 września z okazji Dnia Chłopca klasa IIIa wraz z wychowawcą Małgorzatą Wałęsiak pojechała na wycieczkę. W Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu uczniowie nie tylko bawili się, ale również uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Jak zdobyć zamek?" oraz jedli przepyszne gofry. Następnie cała grupa zachwycała się pięknym jesiennym krajobrazem, jadąc zabytkową kolejką wąskotorową. Radości nie było końca...   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

SPACER DO PARKU

 Piękna pogoda zachęciła uczniów klasy II a i III a do spaceru po parku. Dzieci  obserwowały drzewa i krzewy w zmieniającej się jesiennej szacie, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które z nich opadły. Zbierały „skarby” do kącików przyrody w sali. Dużą niespodzianką było spotkanie z rudo-czarną wiewiórką, która zwinnie skakała po drzewach.
Na zakończenie nie zabrakło wspólnej zabawy na mini siłowni w Krotoszyńskim Miejskim Parku.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wizyta w Urzędzie Skarbowym 

Dnia 25 września 2014r uczniowie klas II a i III a z wychowawcami Moniką Nalewajko oraz Małgorzatą Wałęsiak odwiedzili Urząd Skarbowy w Krotoszynie. Spotkanie poprowadziła pani Katarzyna Zatorska.

Spotkanie prowadzone było w ramach letniej edycji akcji "Weź paragon".Poprzez edukacyjne zabawy wytłumaczono dzieciom dlaczego warto brać paragony, dlaczego środki finansowe zasilają budżet państwa i przede wszystkim jak wygląda redystrybucja tych środków. W formie zabawy  wytłumaczono dzieciom co  to są dobra publiczne i na jakie dobra publiczne przeznaczone są środki z budżetu np. służba zdrowia, bezpieczeństwo, infrastruktura. Wyjaśniono, że paragon jest tak samo ważny dla konsumentów, jak i państwa. Dzieci zaciekawione, chętnie brały udział w zabawie. Paragon jest ważny, bo jak kupię popsute auto, to mogę je wymienić – mówił jeden z chłopców. Mamy różne paragony: małe i duże, chude i grube – opowiadała dziewczynka – to wszystko zależy od tego jak duża jest kasa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie zaprosił dzieci do przygotowania pracy plastycznej na temat „Nie bądź jeleń, weź paragon – paragonowy zawrót głowy” która w zabawny sposób zareklamuje akcję Ministerstwa.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ROK SZKOLNY 2013/2014

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wizyta na Komisariacie Policji 

W poniedziałek 23 czerwca 2014r, poza policjantami, na Komisariacie Policji w Krotoszynie, spotkać można było uśmiechnięte dzieci, które przyszły z wizytą. Uczniów klasy 1a podczas wizyty na Komisariacie oprowadzała  sierż.  sztabowy Teresa Walkowiak, która opowiedziała im na czym polega praca policjanta.
Dzieci obejrzały sprzęt jaki jest na wyposażeniu Policji, w tym pojazdy służbowe; każdy miał możliwość przymierzyć czapkę policyjną, kamizelkę kuloodporną i odblaskową oraz hełm. Dzieci mogły potrzymać pałkę policyjną – oczywiście wszystko pod czujnym i fachowym okiem Pani Teresy.

Ogromną frajdą dla dzieci było spędzenie kilku minut w radiowozie policyjnym, który miał włączone „koguty i syrenę”. Wizyta na Komisariacie dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i niejeden uczeń zapytany: Kim będzie, gdy dorośnie? oczywiście odpowiada: Policjantem ;-)

Składamy serdeczne podziękowania funkcjonariuszom Komisariatu Policji.

  

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IIIa na Dzień Matki i Ojca

Dzień Matki i Dzień Ojca to ważne i piękne dni w roku. Uczniowie klasy IIIa chcąc uczcić te święta i podziękować rodzicom za miłość i troskę, pod kierunkiem wychowawczyni B. Zięby przygotowali wiersze, inscenizacje oraz piosenki. Program artystyczny zaprezentowali swoim rodzicom 18 czerwca. Nie zabrakło oczywiście życzeń i skromnych upominków. Po części artystycznej wszyscy brali udział w poczęstunku.

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Święto Rodzinki w klasie Ia 

W poniedziałek, 9 czerwca 2014r, uczniowie klasy 1a oraz ich rodzice uczestniczyli w imprezie z okazji „Święta Rodzinki”. Jej celem była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim wzmacnianie więzi rodzinnych.  

Dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”.

Licznie zgromadzeni rodzice cieszyli się na widok występujących pociech. Po zakończeniu części artystycznej na rodziców czekały życzenia, własnoręcznie przygotowane upominki, a dla pokrzepienia ciała - słodki poczęstunek TORT.

Takie chwile spędzone rodzinnie w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci gości jak i rodziców – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech, których trud i zaangażowanie jakie włożyły w przygotowanie uroczystości zostały tak miło i serdecznie przyjęte.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Konkurs Piosenki Wakacyjnej

Wszyscy uczniowie i nauczyciele z bijącym sercem odliczają dni do wakacji. Tę atmosferę mieliśmy okazję poczuć szczególnie mocno w miniony czwartek, 12.06. br.,w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, podczas Szkolnego Konkursu Piosenki Wakacyjnej dla kl. I – III przygotowany przez Małgorzatę Wałęsiak oraz Monikę Nalewajko.

Wszystkie dzieci przygotowały się bardzo solidnie, musiały pokonać stres, towarzyszący publicznym występom, a to niełatwa sztuka. Jury w składzie Mirosława Paździoch, Beata Rybakowska, Michał Chwaliński, miało problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie zostali nimi:

 I miejsce Oliwia Ratajczyk ZSz Benice

II miejsce Zofia Czachorek ZSz nr1 z OI Krotoszyn

III miejsce Marysia Dąbrowska SP 1 Krotoszyn

 Wyróżnienie Kacper Kowal ZSz Benice

 Udział wzięli:

Nikola Wojtysiak SP 1 Krotoszyn

Mateusz Górny SP 8 Krotoszyn

Zuzanna Łagoda Zsz Benice

Julia Marszałek ZSz nr1 z OI Krotoszyn

Joanna Owczarz ZSz nr1 z OI Krotoszyn

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom Ludmile Czarneckiej, Aleksandrze Sneli-Brodziak, Beacie Brodziak, publiczności, za wspaniałą radosną zabawę!

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zmagania z ortografią

 29 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o ,, Pióro Burmistrza Krotoszyna". W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 18 uczniów  z klas III, w tym także trzy uczennice naszej szkoły, które najlepiej przeszły etap klasowy, a potem szkolny. Trudny tekst dyktanda wyłonił zwycięzcę-uczennicę szkoły w Kobylinie. Reprezentantki naszej szkoły zajęły również dobre miejsca: Zuzanna Stolińska-II miejsce

(kl. III b), Natalia Chuda-IV miejsce ( kl. III a), Maja Parczyńska-V miejsce ( kl. III a). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z ortografią!

  

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Młodzi Europejczycy

17 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie członków ,, Klubu Małego Europejczyka". Przez cały rok szkolny, raz w tygodniu mali Europejczycy z klas II i III spotykali się w ramach zajęć klubu i ,,podróżowali" po naszym kontynencie odwiedzając kolejne kraje Unii Europejskiej, zdobywając o nich cenne wiadomości. Dzięki ,,podróżom" każdy stworzył album o poznanych krajach. Na dwóch ostatnich zajęciach klubowicze zmagali się z testem wiedzy o krajach unijnych, przedstawiali w formie plastycznej kraj, który chcieliby odwiedzić i otrzymali dyplomy za systematyczny udział w zajęciach.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nauka i zabawa w terenie

Klasa IIa kilka majowo-czerwcowych dni spędziła  bardzo ciekawie. Aktywne spędzanie czasu rozpoczęło się 16 maja na grzybku, podczas którego uczniowie zaprezentowali dla swoich rodziców swoje zdolności teatralne w przedstawieniu pt. „Kiedy tata poznał mamę?”.

Trzy dni później cała klasa pojechała do Wrocławia. Tam uczniowie zwiedzili lotnisko oraz zoo, odpoczywali przy tańczących fontannach, a na koniec posilili się w McDonaldzie i obejrzeli w kinie Korona film „RIO 2” w 3D.

23 maja cała klasa zwiedziła siedzibę Krotoszyńskiej Straży Pożarnej. Uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo o pracy strażaków, zobaczyli sprzęt strażacki, a także kibicowali strażakom podczas odbywających się tam zawodów.

W dniach 2-3 czerwca uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i samodzielnością podczas pieszego rajdu na Helenopol. Tam grali w piłkę, tańczyli przy ognisku i dzielnie spędzili noc bez rodziców.

Nie ma wątpliwości, że tych kilka wspaniałych dni na zawsze pozostanie w pamięci w dzieci.

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Z wycieczką po Wrocławiu

Dnia 21.05.2014 uczniowie klasy Ia oraz Ib wraz z wychowawcami p. M.Nalewajko, p. J. Kulińską i p. B. Rybakowską oraz opiekunami p. Sobczak, p. Szymczak uczestniczyli w wycieczce do parku rozrywki edukacyjnej „Ogrody Doświadczeń. Humanitarium" znajdującego się we Wrocławiu. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów dotyczącej człowieka i środowiska, w którym żyje.
 Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy „Play the music – od fizyki do muzyki", która została poświęcona jednemu z pięciu zmysłów człowieka – zmysłowi słuchu, na wystawie można było zobaczyć jak zbudowane jest ucho i jak dzięki jego niezwykłym cechom każdy z nas może się zanurzyć w świecie muzyki. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych w laboratoriach, zobaczyć jak pracują naukowcy oraz samodzielnie przeprowadzić kilka doświadczeń.
 Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Portu Lotniczego oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu.
 Wyjazd był bardzo udany zarówno pod względem dydaktycznym jak i wychowawczym. Wycieczka bardzo podobała się uczniom, a każdy z nich miał szansę poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Gminny konkurs matematyczny klas III

27 maja 2014r w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie, odbył się konkurs matematyczny dla klas III "Mistrz matematyki", którego celem było rozwijanie zainteresowań matematycznych dzieci. Udział w konkursie był doskonałą okazją do pobudzenia aktywności uczniów i rozwoju umiejętności logicznego myślenia. Dzieci miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami matematycznymi. Wszyscy uczniowie dzielnie zmagali się z 14 zadaniami ,za które mogli otrzymać 25 punkty. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały organizatorki konkursu : Barbara Zięba, Jolanta Kulińska, Małgorzata Wałęsiak, Monika Nalewajko oraz metodyk Violetta Morawska.

Laureaci:

I miejsce – Kościółek Kacper ZSz Benice

II miejsce – Przybyło Tobiasz SP Biadki

III miejsce – Konarczak Hubert SP Lutogniew

IV miejsce – Magdalena Wróbel SP Świnków

V miejsce – Maciej Cepa SP 1 Krotoszyn

                        Bartłomiej Ostój SP 7 Krotoszyn

 

Wyróżnienia:

Frala Mateusz SP 8 Krotoszyn

Maślankowski Oskar SP 8 Krotoszyn

Bogacz Mateusz SP 8 Krotoszyn

Garbatowska Zuzanna SP Kobierno

Stasiak Jakub SP 1 Krotoszyn

Pacholczyk Maciej ZSz nr 2 Krotoszyn

Sobczak Anna ZSz nr 2 Krotoszyn

Filip Marciniak SP 7 Krotoszyn

 

 Do konkursu uczniów przygotowały Panie:

Aleksandra Radziszewska ZSz Benice

Krystyna Marciniak SP Biadki

Beata Wojtaszek-Królik SP Lutogniew

Małgorzata Przybyła SP Świnków

Anna Kwapisz SP 1 Krotoszyn

Barbara Zięba SP 7 Krotoszyn

Ewa Klimczak SP 8 Krotoszyn

Iwona Fila SP Kobierno

Elżbieta Mieloch Zsz nr 2 Krotoszyn

Marzena Pietrzak SP 7 Krotoszyn

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie wiedzy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

DZIEŃ STRAŻAKA

W związku z obchodzonym kilka dni temu Dniem Strażaka oraz tematyką ostatnich zajęć, uczniowie klasy IIIa postanowili 15 maja odwiedzić krotoszyńskich strażaków i dowiedzieć się więcej o ich pracy. Dzieci zostały zapoznane z zasadami powiadamiania służb ratowniczych o zagrożeniu, zobaczyły pojazdy strażackie oraz sprzęt ratowniczo - gaśniczy i dowiedziały się o jego zastosowaniu. Strażacy udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące ich pracy Jeszcze przed wizytą kilku chłopców deklarowało chęć zostania w przyszłości strażakiem, po dzisiejszych odwiedzinach liczba ochotników wzrosła.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"PLANETA ENERGII" ZELEKTRYZOWAŁA UCZNIÓW KLAS I-III!!!

15 i 16 maja 2014r uczniowie klas I-III wybrały się do miasteczka "Planeta Energii". Czekały na nich: strefa eksperymentów i animacji, kino 3D, elektryczny labirynt oraz kosmiczny Energobus- czyli centrum nauki na kółkach, w którym poznały historię prądu- od atomu do elektrowni.

W  kosmicznym Planetobusie dowiedzieliśmy się jak powstaje prąd. Usłyszeliśmy  opowiadanie o malutkich elektronach i o wielkich elektrowniach, zaopatrujących w energię elektryczną całe miasta!

W strefie animacji dowiedzieliśmy się  o prądzie wytwarzanym z tak zwanych odnawialnych źródeł energii. W strefie filmu przenieśliśmy się  do świata Energoludków - sympatycznych mieszkańców „Planety Energii". A wszystko to działo się  w trójwymiarze.  Efekty 3D  wszystkich Nas zaskoczyły.   Po chwili relaksu w kinie zaproszono Nas do strefy eksperymentów. Tutaj znajdowały się  trzy stanowiska. Przy pierwszym z nich opowiedziano Nam o ładunku elektrycznym - czym jest i czy można go zobaczyć? Dowiedzieliśmy się także, czy naelektryzowane włosy to tylko problem przy czesaniu czy też skomplikowane zjawisko fizyczne?

Przy stanowisku drugim opowiedziano Nam o ekologii. Dowiedzieliśmy się  co to są odnawialne źródła energii i jak można je wykorzystać? Dlaczego należy segregować śmieci i co to jest recykling? Wyjaśniono Nam także, dlaczego powinniśmy oszczędzać prąd.

Przy kolejnym stanowisku przedstawiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Tutaj opowiedziano o różnych zagrożeniach związanych z prądem, czyhających na Nas w domu i na dworze. Nie będzie żartów! Dowiedzieliśmy się co to są transformatory i słupy wysokiego napięcia oraz dlaczego nie wolno bawić się w ich pobliżu. Powiedziano Nam także jak w domu czy szkole prawidłowo korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak zachować się podczas burzy.

Wizyta w miasteczku była niezapomnianą przygodą!

 

  

  

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dzień Kobiet...

Z okazji święta tych małych i trochę większych dziewczynek, cała klasa IIa postanowiła dzień 7 marca spędzić poza murami szkoły. Na początku uczniowie wraz z wychowawcą poszli do krotoszyńskiego muzeum, gdzie odbywała się Wystawa ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Dzieci zobaczyły na filmie, jak powstaje papier, a pan przewodnik w interesujący sposób opowiedział im o dziejach papiernictwa. Jednak największą radość sprawiły uczniom warsztaty podczas których mieli okazje samodzielnie czerpać papier, który potem zabrali ze sobą do domu. Po tej lekcji wszyscy powędrowaliśmy do kawiarni w krotoszyńskiej galerii na pyszne gofry. Dzień był udany i myślę, że na długo go zapamiętamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

WITAMINKI NA START!!!

 

W piątek 21 marca 2014r odbył się XV Integracyjny Festiwal Piosenki   „WITAMINKI NA START”. Festiwal jest imprezą cykliczną, odbywającą się od 15 lat, która na stałe weszła do kalendarium imprez w powiecie krotoszyńskim. Od samego początku patronat nad nią sprawuje starosta. 


W tegorocznym festiwalu wzięło udział 25 zespołów. Występowały dzieci  z  Kępna, Konarzewa, Ostrowa Wlkp., Kobylina, Pleszewa, Ostrzeszowa, Jarocina, Koźmina Wlkp., Borzęciczek oraz Krotoszyna. Na scenie zaprezentowało się około 200 osób, a wśród nich 4 zespołu z naszej szkoły: Dziewczynki z klasy Ia, Chłopcy z klasy Ia oraz Mlekodzieciaki z klasy IIa i Sportowcy z klasy IIa. Do festiwalu przygotowały dzieci wychowawczynie , Pani Monika Nalewajko oraz Małgorzata Wałęsiak. Ideą festiwalu jest integracja dzieci  zrzeszonych w  gromadach zuchowych, dzieci z klas nauczania zintegrowanego szkół podstawowych, jak również z  zespołów szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych. Promowany jest zdrowy styl życia i odżywania się. Każdy zespół przygotowuje występ - piosenkę z choreografią, związaną z tematem przewodnim imprezy. 
W przerwie był  poczęstunek, oczywiście zdrowy i witaminowy-czyli owoce, ciasto drożdżowe i sok owocowy. Ważnym elementem festiwalu jest konkurs plastyczny. Podczas każdej edycji festiwalu jest stosowana inna technika plastyczna -  tym razem  każdy zespół przygotowywał obrazek owoców i warzyw. Komisja oceniała staranność wykonania, pomysł. Radosne miny uczestników pozwalają organizatorom zakładać, że za rok „Witaminki …” znów wystartują!

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bal karnawałowy dla najmłodszych

W pierwszym dniu ferii, tj. 3 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych dzieci z klas I – III. Dzieci pięknie się przebrały. Były królewny i królewicze, króliki i dalmatyńczyki oraz wiele innych ciekawych postaci. Bawili się znakomicie. Żal było kończyć zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IB dla babci i dziadka

W dniu 31 stycznia klasa Ib  zorganizowała w świetlicy szkolnej spotkanie z okazji Święta Babci i Dziadka. Zaproszeni Dziadkowie zobaczyli występ artystyczny swoich wnucząt, po którym dzieci wręczyły im laurki i podziękowały za wszystko buziaczkiem. Następnie wspólnie zasiedli do herbatki i słodkiego ciasteczka. Popołudnie minęło w bardzo przyjemnych nastrojach, były momenty wzruszenia, jak również i śmiechu.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Spotkanie z policjantem

28 stycznia 2014r dzielnicowy rejonu nr 3, sierżant Jan Kowalski, zawitał do klasy Ia. Celem wizyty funkcjonariusza było omówienie dzieciom zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych.

W czasie spotkania stróż omówił zasady bezpieczeństwa nad zamarzniętymi akwenami wodnymi, podczas poruszania się po drogach oraz jazdy na sankach czy nartach. Ponadto przypomniał wszystkim kogo należy powiadomić, gdy staniemy się świadkami sytuacji, w której druga osoba potrzebuje pomocy. Wszystkie informacje były kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazały dzieci ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo duża. Widniejące na twarzach uczniów uśmiechy mogły świadczyć o dobrej zabawie połączonej z utrwalenie zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dzień Babci i Dziadka

„Babciu, Dziadku coś Wam dam!” - pod takim hasłem w klasie Ia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą uczniowie pod opieką wychowawczyni ,Moniki Nalewajko, zaprosili swoich ukochanych dziadków. Były wierszyki, piosenki i inscenizacje. Nie zabrakło też tańców, wytańczonych przez całą grupę.
Uroczystość zgromadziła rzeszę ukochanych gości. Wspaniała atmosfera przyczyniła się do umocnienia jeszcze większej więzi rodzinnej. Dziadkowie i Babcie gromkimi brawami podziękowali swoim ukochanym wnukom za występy.

Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i herbatą. Wychowawca dziękuje rodzicom za wspaniałe wypieki i za pomoc w organizacji uroczystości.

Babcia zawsze kochana,
choć już schorowana.
Babcia to nasza druga mama.

Dziadek jest niczego sobie,
kochany, zawsze coś fajnego powie.
Przeprowadzi przez ulicę,
na kartę do telefonu da dychę.

Pamiętajmy o dziadkach nie tylko 21 i 22 stycznia,
lecz na co dzień bo ich jednych mamy,
za wszystko Was dziadkowie kochamy.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Z wizytą u pani pielęgniarki szkolnej

 Zapewne każdy z nas podczas wizyty u lekarza spotkał pielęgniarkę. Wiemy, że ubiera się ona w biały fartuch, robi zastrzyki, pomaga chorym dzieciom i dorosłym. Uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą , Moniką Nalewajko, mieli okazję lepiej poznać ten zawód podczas spotkania z panią, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka szkolna w naszej szkole.

Pani Mirka rozmawiała z dziećmi na tematy znane, ale bardzo ważne między innymi na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, zachowania higieny osobistej i jamy ustnej. Dokładne mycie zębów to nie lada wyzwanie, dzięki p. pielęgniarce Mirce, dzieci mogły poćwiczyć czyszczenie zębów na ogromnej szczęce, co bardzo im się spodobało. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do chętnego sięgania przez dzieci po szczoteczkę i pastę do zębów.

 Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciem, chętnie włączały się do rozmowy z panią pielęgniarką.

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MŁODZI ARTYŚCI

Tradycją klasy IIa, prowadzonej przez Małgorztę Wałęsiak, jest przygotowanie inscenizacji o narodzinach Bożej Dzieciny. Tym razem dzieci wcieliły się nie tylko w postacie biblijne, ale i bajkowe. Premiera przedstawienia miała miejsce 10 grudnia podczas wigilii dla najmłodszych, zorganizowanej przez Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Centrum Usług Cateringowych w Krotoszynie. Dwa dni później artyści wystąpili przed swoimi rodzicami. Po występie dzieci dostały wspaniałe prezenty od świętego Mikołaja i rodzinnie zasiedli do stołu. Natomiast 16 stycznia uczniowie gościli swoich dziadków, którzy z wielkim przejęciem oglądali występy swoich wnuków. Niejednej babci zakręciła się łza w oku, kiedy dzieci po jasełkach recytowały wiersze, składały życzenia i wręczały samodzielnie wykonane podarunki. Miło było patrzeć, jak uśmiechnięci seniorzy podczas poczęstunku zachwycali się przedstawieniem i osiągnięciami swoich wnuków.

 

 

 

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jasełka „Cud Nocy Wigilijnej”

Zgodnie z tradycją w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia odbywa się w szkole spotkanie jasełkowe, na które zapraszani są rodzice i goście i tak też było 10 grudnia. W role aktorów wcieliły się dzieci z klasy Ia  i na czas trwania przedstawienia, uwagę zebranych skupiali na sobie.

A było na co popatrzeć. Jasełkowa żywa szopka miała tradycyjną obsadę. Była Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, śnieżynki, trzej królowie, pastuszkowie i cała reszta świty. Wspaniale dobrane stroje, muzyka i treści, wiernie oddawały wydarzenia z Betlejem. Zawarte w programie treści religijne i śpiewane przez nie kolędy wytworzyły niepowtarzalną atmosferę zbliżających się świąt. Po występie przybył św Mikołaj z workami pełnymi prezentów i ten właśnie moment dla dzieci był najważniejszy.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wilijorze, szczodroki i trzej królowie- lekcja muzealna

Dnia 18 grudnia uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią Moniką Nalewajko wybrała się do krotoszyńskiego muzeum na lekcję muzealną. Była to lekcja poświęcona tradycjom bożonarodzeniowym i noworocznym. Podczas spotkania o obrzędach i zwyczajach barwnie opowiadał pracownik muzeum Jacek Matuszak. Dzieci chętnie przebierały się za wilijorzy, szczodroków i trzech króli. Przy akompaniamencie gitary wspólnie śpiewali kolędy. Wszyscy opuścili muzeum z uśmiechem na ustach. Mamy nadzieję, że to nie będzie nasza ostania „nietypowa” lekcja w muzeum.

   

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada”


Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce w piątek 29 listopada, kiedy to uczniowie kl. Ia, pod kierunkiem p. Moniki Nalewajko zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i zapewnili wszystkim wiele atrakcji.

 

Hokus – pokus, czary - mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

1 LISTOPADA, PAMIĘTAMY...

 W dniu 30 października 2013 roku, uczniowie klasy 1A wraz z wychowawczynią Moniką Nalewajko, byli na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Raszkowskiej w Krotoszynie. Uczniowie zapalili znicze, aby okazać szacunek i pamięć  żołnierzom poległym podczas I i II Wojny Światowej.

Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Bardzo dobrze wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu, okazały szacunek osobom, które od nas odeszły, a także pokazały, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci, szczególnie przed zbliżającym się Świętem Zmarłych.

Dzieci wysłuchały wiele interesujących informacji związanych z historią naszego kraju. Po powrocie dzieci były odrobinę zmęczone, ale bardzo usatysfakcjonowane. To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która na pewno utkwi dzieciom na długo w pamięci.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

14 października 2013 r., miała miejsce bardzo ważna dla naszych najmłodszych uczniów uroczystość. Mianowicie zostali oni przyjęci w poczet szkoły i od 1 września współtworzą wielką szkolną rodzinę. Odświętnie ubrani i w towarzystwie swoich nauczycielek – Moniki Nalewajko, Jolanty Kulińskiej, Beaty Rybakowskiej, dziarskim krokiem weszli na salę gimnastyczną, gdzie czekali już na nich starsi uczniowie, nieco stremowani rodzice oraz v-ce dyrektor szkoły- Anna Kaźmierczak.

Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

Po programie artystycznym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Głośno powtarzali słowa przysięgi: „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Następnie pani dyrektor Anna Kaźmierczak dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka specjalnym piórem.

Na potwierdzenie faktu stania się pełnoprawnymi uczniami dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Potem udały się do swojej klasy na poczęstunek, który przygotowali rodzice. Od tego momentu mogą o sobie z dumą powiedzieć: „Jesteśmy już uczniami!”.

  

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ

18 czerwca 2013 roku odbył się w naszej szkole I MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ pod hasłem Z PIOSENKĄ NA WAKACJE, zorganizowany przez panią Barbarę Ziębę i panią Małgorzatę Wałęsiak. W konkursie  zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Szkół Podstawowych w Benicach i Roszkach, a także uczniowie naszej szkoły. Spośród piętnastu uczestników jury wybrało troje najlepszych wokalistów. I tak miejsce I należało do Jagody Sikory (SP Roszki), miejsce II do Martyny Ziemlińskiej (SP 7), a miejsce III otrzymała Gabrysia Wachowiak (SP Benice). Zwycięzcą serdecznie gratulujemy, a wszystkim opiekunom dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałych wokalistów. Gorące podziękowania należą się również zespołowi GAMA, prowadzonemu przez panią Mirosławę Paździoch, który umilił nam swoim występem konkursowy czas.

      

                                                                                                                                                              

Zajęcia zorganizowane w ramach projektu - Indywidualizacji procesu nauczania klas I - III szkół podstawowych gminy Krotoszyn.

1. Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w pisaniu i czytaniu, w tym także zagrożonym ryzykiem dysleksji - zajęcia korekcyjno - kompensacyjne.

2. Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami czytaniu i pisaniu - zajęcia ortograficzne.

3. specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych.

4. Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej.

5. Zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczne dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

 

 

   

Zajęcia dla uczniów klas I - III w roku szkolnych 2012/2013

- kółko matematyczne dla klas III

- zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami w nauce

- zajęcia korekcyjno - kompensacyjne dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi

- zajęcia czytelnicze dla klas II

zespół wokalny "Gama"

- kółko plastyczne

- zajęcia manualne

Każdego roku organizowane są liczne imprezy klasowe:

Andrzejki, Dzień Chłopca, Dzień Kobiet. Uroczystości z udziałem członków rodziny z występami dzieci oraz poczęstunkiem: pasowanie na ucznia, grzybki klasowe, Dzień Mamy i Taty, Dzień Babci i Dziadka, spotkania opłatkowe

                                           

           

Często organizowane są wycieczki do kina i teatru, piesze rajdy turystyczne, Zielona szkoła w Przemkowie, Biała Szkoła w Bielicach, obozy letnie nad morzem, wycieczki turystyczno - krajoznawcze.

 

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ W DIERDORFIE

Kontynuując wieloletnią współpracę z Gutenberg-Schule w Dierdorfie, uczniowie klas I-III szkoły podstawowej po raz pierwszy w dniach od 29 września do 4 października 2011 roku, przyjęli do swoich domów rodziny niemieckie. Wspólnie spędzony czas na długich rozmowach, zabawach i wycieczkach pozwolił gościom poznać Krotoszyn oraz polską kulturę, a przede wszystkim zaowocował nowymi przyjaźniami. Zgodnie z zasadami wymiany, pod koniec kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami, odwiedzą zachodnich sąsiadów, aby poznać ich obyczaje i życie codzienne.