Piknik Naukowy Eduscience czyli ,,nauka przez zabawę”
W dniu 13 marca uczniowie z klasy Va Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie w ramach Projektu Eduscience uczestniczyli w Pikniku Naukowym, który miał miejsce w Zespole Szkół w Korytach.
Organizatorem Pikniku był Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, który jest liderem Projektu Eduscience.
Na początku dzieci obejrzały efektowne show łączące ze sobą fizykę niskich temperatur i chemię ognia. Prowadzący zademonstrowali właściwości ciekłego azotu i ,,wybuchowe” właściwości wodoru.
Po ekscytującym pokazie, dzieci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez naukowców. Uczniowie mogli wykonać własnego Nurka Kartezjusza, zrobić telefon ze sznurka, zabawkę ze śmieci, otrzymać dwutlenek węgla, zbadać oddziaływania elektrostatyczne a także oszacować objętość brył.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska samoobsługowe, na których można było między innymi : zrobić ,,kwadratowe” bańki mydlane, sprawdzić jak powstaje dźwięk, poznać zasady działania soczewek grawitacyjnych oraz zasady prawa Ohma itp.
Sporo emocji towarzyszyło dzieciom podczas wizyty w przenośnym planetarium, gdzie dzięki specjalnej prezentacji, widzowie poznali budowę Układu Słonecznego i razem ze Słońcem ,,wędrowali” po niebie w ciągu czterech pór roku.
Pod koniec pobytu uczniowie uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez naukowców. Na lekcji chemii dowiedzieli się , co wspólnego ma pH z herbatą i sokiem z czerwonej kapusty. Mali chemicy, ubrani w białe fartuchy , korzystając z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego badali odczyny roztworów. Natomiast podczas lekcji biologii ,,wędrowali” w głąb ciała człowieka, poznając przy tym rozmieszczenie i budowę poszczególnych narządów. Sprawdzali też stetoskopem jak pracuje serce.
Po części oficjalnej uczniowie ze szkoły w Korytach i z Krotoszyna , korzystając z pięknej słonecznej pogody wzięli udział w zajęciach sportowych oraz w ,,Zagadkach przyrodniczych” przygotowanych przez nauczycieli tamtejszej szkoły.
Piknik okazał się fantastyczną przygodą i niezwykłym spotkaniem z nauką ,,na żywo” Uczniowie wrócili stamtąd pełni wrażeń i rozbudzonych pasji badawczych.