Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest w Polsce od 2005 roku. Organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
Podczas obchodów DBI w dniu 10 lutego w naszej szkole nauczyciel zajęć komputerowych p. Jędrzej Rybicki przeprowadził zajęcia edukacyjne i kampanię informacyjną dla uczniów klas VI pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Nauczyciel zapoznał uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci. Pokazał konsekwencję nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Prowadzący wypracował z uczniami zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych. Zaprezentował możliwe sposoby reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online.
Dzięki materiałom filmowym obejrzanym na zajęciach, uczniowie dowiedzieli się, jak każdy internauta może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z naszych uczniów jest dziś świadomy, iż ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Pan Jędrzej Rybicki zwrócił szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami i jako formę twórczej rozrywki. Zapromował również ofertę projektu Helpline.org.pl (800 100 100) jaką jest pomoc udzielana przez profesjonalistów i wsparcie dla osób poniżej 18 roku życia i dla rodziców, których dzieci doświadczają zagrożeń online.