I. MEJSZAGOŁA ? GDZIE TO JEST?
Mejszagoła leży 25 km na północny zachód od Wilna przy autostradzie Wilno–Poniewierz:
Starostwo Mejszagoła zamieszkuje 3 tys.
osób: 1.700 w Mejszagole, pozostali w 39 wsiach.
Polacy stanowię 80% mieszkańców. Na pozostałe 20% składa się 13 narodowości z przewagą Litwinów i Rosjan.
II. MEJSZAGOŁA - HISTORIA
Pierwsza wzmianka o Mejszagole znajduje się w kronice Jana Długosza. Opisując śmierć księcia Olgierda (ojca Władysława Jagiełły) stwierdza, że „po śmierci spłonął na stosie w świętym gaju niedaleko zamku i wsi Mejszagoła”.
Po przyjęciu chrztu przez Litwę w 1387 r. Jagiełło ufundował w Mejszagole jeden z siedmiu pierwszych kościołów na Wileńszczyźnie. Królowa Jadwiga zaopatrzyła kościół w naczynia liturgiczne, mszały i ornaty. Mejszagoła została osadą królewską i ważnym ośrodkiem administracyjnym. Darczyńcami Mejszagoły byli także Aleksander Jagiellończyk, Stefan Batory i Zygmunt III. Królowa Bona miała tam swoje posiadłości i zameczek. Stanisław August Poniatowski w 1772r. nadał Mejszagole prawa miejskie.
W 1794 r. po klęsce Postania Kościuszkowskiego do miasta wkraczają Rosjanie i od 1795r., wraz z III rozbiorem Polski, Mejszagoła przechodzi pod panowanie rosyjskie.
W czasie powstania listopadowego 1830-31 pod Mejszagoła toczą się walki, w których bierze udział Emilia Plater. Wzrasta nacisk rusyfikacyjny, szczególnie po powstaniu styczniowym, w którym brała udział Wileńszczyzna. W Mejszagole i okolicach dochodzi do napadów Kozaków na modlących się w świątyniach katolików. Zaczęto sprowadzać i osiedlać w okolicy Mejszagoły rosyjskie rodziny starowierów (mieszkają do dzisiaj).
W czasie I wojny światowej, latem 1915r. toczą się zacięte walki rosyjsko-niemieckie o Mejszagołę, które przyniosły wiele zniszczeń. Po zakończeniu wojny, po tzw. buncie Żeligowskiego, utworzona została Litwa Środkowa, która w 1922r. została przyłączona do Polski.
W 1939r. na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow Litwa przypadła Związkowi Radzieckiemu a po wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej na Wileńszczyznę wkroczyli Niemcy. We wrześniu 1941r. Niemcy i współpracujący z nimi Litwini spędzili do miejscowej synagogi, a następnie wymordowali około 300 mejszagolskich Żydów. Kilkunastu ocalonych znalazło schronienie u Polaków.
9 lipca 1944r. wycofujący się Niemcy spalili miasteczko i wymordowali wielu mieszkańców. Po wkroczeniu Rosjan zaczęło się polowanie na Akk-owców. Około 40 rodzin deportowano w głąb Rosji jako wrogów ludu. Strach przed rządami bolszewików skłonił ponad 300 polskich rodzin z Mejszagoły do wyjazdu do Polski w jej nowych granicach. Ci, którzy pozostali często używają określenia, że to nie oni opuścili Polskę, lecz Polska odeszła od Mejszagoły.
III. MEJSZAGOŁA – POCZĄTKI WSPÓŁPRACY
Kontakty Krotoszyna z Mejszagołą rozpoczęły się na początku lat 90-tych. Nawiązała je grupa lekarzy z Krotoszyna z Panami Jerzym Przewoźnym i Pawłem Jakubkiem na czele. Początkowo były to transporty leków i środków opatrunkowych przewożonych w ilościach masowych pod egidą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W 1991r. podpisano wstępne umowy o współpracy pomiędzy władzami Krotoszyna i Mejszagoły.
Od 1994r. trwa akcja zapraszania dzieci z Mejszagoły na kolonie do Krotoszyna.
IV.TOWARZYSTWO PRZYJAŹNI KROTOSZYN - MEJSZAGOŁA
9 grudnia 1999r. zawiązało się Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła. Liczyło wtedy 34 członków. 11 stycznia 2000r. Towarzystwo uzyskało osobowość prawną.
5 maja 2000r. na krotoszyńskim Ratuszu nastąpiło oficjalne podpisania współpracy pomiędzy Krotoszynem a Mejszagołą.
Od 2000r. rozpoczęła się prawdziwa wymiana kolonijna, tzn. dzieci z Mejszagoły przyjeżdżają nadal do Krotoszyna, ale i dzieci z Krotoszyna przebywają na koloniach w Mejszagole. Jest okazja do prawdziwej integracji pomiędzy naszymi miastami i ich mieszkańcami.
Towarzystwo stara się zapewnić przyjaciołom z Mejszagoły ciekawe spędzanie czasu kolonii. Organizujemy wycieczki do Poznania, Wrocławia, Kórnika, Rogalina, Gniezna i Biskupina, a także w miejsca których na Litwie nie ma tzn. w góry. Dzieci zwiedzały już Karkonosze, a także Tatry i Pieniny, łącznie z Przełomem Dunajca.
Co roku staramy się wzbogacać nasze propozycje.
Dzieci z Krotoszyna zwiedzają Wilno, Kowno, Troki i wszystkie miejsca godne uwagi m.in. Kłajpedę, Pałangę i Szawle (Góra Krzyży).
Działania Towarzystwa to nie tylko kolonie.
Wzbogacamy biblioteki szkolne – dostarczyliśmy ponad 2,5tys. książek. Przekazaliśmy polskie podręczniki i sprzęt audiowizualny do szkół. Wyposażyliśmy bazę kolonijną w Mejszagole oraz przyszkolne ambulatorium. Dostarczyliśmy do Mejszagoły lampy uliczne, drabinki do sali gimnastycznej oraz wymieniliśmy drzwi wejściowe na podwójne dębowe w mejszagolskiej szkole.
Wymieniliśmy wszystkie okna i drzwi wejściowe w polskiej szkole w Korwiu (Starostwo Mejszagoła).
Przez konto Towarzystwa przeszło kilkadziesiąt tysięcy złotych przeznaczonych na pomoc rzeczową i wymianę kolonijną,
V. DZIEŃ DZISIEJSZY TOWARZYSTWA PRZYAJŹNI KROTOSZYN - MEJSZAGOŁA
Zarząd Towarzystwa składa się z 5 osób.
Towarzystwo liczy 48 członków
(osoby fizyczne) i 5 członków wspierających.
Wszyscy członkowie Towarzystwa pracują społecznie.
W maju 2004r. Towarzystwo uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego (KRS 5943), który daje szczególną możliwość zbierania środków finansowych, do niedawna przekazywanych w całości organom podatkowym.
To Państwo, jako osoby fizyczne, macie prawo przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jest to okazja, aby wspomóc rodaków na Wileńszczyźnie częścią podatku należnego Urzędowi Skarbowemu.
Aby nam pomóc należy:
1. Wypełnić dowód wpłaty, wpisując cyfrowo i słownie kwotę odpowiadającą 1% należnego własnego podatku dochodowego wykazanego w zeznaniu podatkowym.
Uwaga: kwotę podajemy pomniejszoną o liczbę groszy, np. wpisujemy 24,00 zł, gdy wyliczony 1% wynosi 24,05 zł, a także gdy wynosi 24,95zł.
2. Wpisujemy swoje imię, nazwisko i adres.
3. Wpłaconą na poczcie lub w banku kwotę wpisujemy do formularza podatkowego (rubryka-kwota 1% zmniejszona z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego)
4. Kwotę przekazaną organizacji pożytku publicznego odliczamy od należnego podatku lub Urząd Skarbowy zwróci ją Państwu jako nadpłatę podatku.
5. Zachowujemy odcinek wpłaty na wypadek, gdyby Urząd Skarbowy postanowił to sprawdzić.
Będziemy niezmiernie zobowiązani za każdą pomoc udzieloną przez Państwo, gwarantując jednocześnie, że przekazane wpłaty zostaną wykorzystane w sposób należyty dla współbraci zamieszkałych w Mejszagole.
|
Licząc na Państwa przychylność
pozostajemy z szacunkiem
Zarząd Towarzystwa |
VI.
Adres do korespondencji:
Marek Z. Wachelko, ul. Rawicka 26A/3, 63-700 Krotoszyn
tel./fax (0-62) 725-22-51 (do 15.00), tel. (0-62) 725-25-11 (po 20.00)
|