Szkoła Podstawowa w Gorzupi

Aktualności


Dzień Edukacji Narodowej

Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć.

J. Korczak

      Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastępuje Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
      14 października spotkaliśmy się tradycyjnie w naszej szkole na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem p.Ewy Bieleckiej oraz p.Aleksandry Sneli-Brodziak. Po występach pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta. Na uroczystości byli obecni pan sołtys Henryk Kubiak oraz Rada Rodziców naszej szkoły.

W.Jasiak


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

      

Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree education web templates