Szkoła Podstawowa w Gorzupi

Aktualności


Podróżnicy

      Miłą niespodziankę sprawiło Szkole Podstawowej w Gorzupi dwoje absolwentów tutejszej placówki Dorota Kubiak i Paweł Kalak, którzy podróżując po świecie postanowili podzielić się swoimi wrażeniami i przenieść uczniów naszej szkoły w wirtualną podróż po Australii i Indiach.
      Dzięki wspaniałym zdjęciom i filmom dzieci poznały wiele pięknych i ciekawych miejsc, zwyczaje i kulturę na kontynencie australijskim i azjatyckim.
      Podróżnicy przeprowadził nietypową lekcję przyrody i historii, która przybliżyła uczniom środowisko i życie mieszkańców Australii. Dzieci poznały zwierzęta charakterystyczne dla tego terenu, miały również okazję przyjrzeć się bliżej Wielkiej Rafie Koralowej oraz Uluru - świętej górze Aborygenów, obejrzeć najpiękniejsze miasto świata - Sydney, most Harbour Bridge z charakterystycznym budynkiem, Sydney Opera House, stanowiący znaną na cały świecie wizytówkę miasta.
      Drugim miejscem wyprawy były Indie, w którym to kraju Dorota i Paweł spędzili 3 tygodnie. Zdjęć , filmików oraz opowieści na temat tej wyprawy było nieskończenie wiele. Indie fascynują mieszkańców niemal wszystkich zakątków świata. Wyjątkowe zwyczaje, zupełnie inne wierzenia i egzotyczna kultura, a także bajeczne zabytki są tym o czym marzy każdy turysta.
       Indie to potężny kraj o wielu obliczach. Spotykamy tu niezwykle zróżnicowane krajobrazy - od ośnieżonych szczytów Himalajów do długich piaszczystych plaż Południa, od gęstej dżungli na północnym wschodzie do rozległych pustynnych obszarów na zachodzie kraju. Bardzo zróżnicowana jest także kultura Indii - północ to liczne muzułmańskie zabytki, będące spuścizną Wielkich Mogołów, południe zaś to kraina będąca świadectwem istniejących tu niegdyś wielkich hinduistycznych królestw.
      Dowiedzieliśmy się, że indyjskie kobiety noszą na sobie specjalne ubranie zwane sari. Zajmują się one głównie gospodarstwem. Mają ograniczone prawa i nie mogą zabierać głosu w ważnych politycznych sprawach. Mogliśmy obejrzeć w jakich warunkach żyją mieszkańcy, jakie zwierzęta otaczane są szczególną czcią oraz jakie znaczenie dla mieszkańców ma Święta Rzeka - Ganges. Dorota i Paweł opowiadali również o klimacie i roślinności, pokazując nam piękne zdjęcia z krajobrazem Indii oraz widokami z ważnych miast indyjskich.
      Dzieci obejrzały wiele pamiątek przywiezionych z podróży - artykuły dekoracyjne, tkaniny, odzież, banknoty obowiązujące w danym kraju.
      Multimedialna prezentacja przygotowana była w sposób niezwykle atrakcyjny. Opowieść Doroty i Pawła przepełniała prawdziwa pasja podróżowania, poparta pokazem materiałów fotograficznych oraz wesołymi ciekawostkami.
      Spotkanie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczniów, było wiele pytań, a przede wszystkim dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń. Cały materiał przedstawiony został w sposób atrakcyjny, komunikatywny i przystępny, a dzieci miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z autentycznym świadectwem podróży do Australii i Indii.
      Po zakończeniu prezentacji uczniowie nie ukrywali swojego zachwytu oraz wyrazili zainteresowanie następną taką wizytą.
      Dyrektor Szkoły podziękowała w imieniu uczniów za spotkanie i życzyła absolwentom dalszych fantastycznych wypraw do wymarzonych zakątków świata.

A. Paszek

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree education web templates