Szkoła Podstawowa w Gorzupi

Aktualności


Wycieczka do planetarium

      We wtorek 2 października uczniowie z Naszej Szkoły udali się wycieczką autokarową do planetarium w Potarzycy.
      Planetarium w Potarzycy działa od 1993 r. Wyposażone jest w aparaturę projekcyjną wykonaną na zajęciach Szkolnego Koła Miłośników Astronomii. Wpisano je w rejestr polskich placówek astronomicznych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz w rejestr światowych placówek astronomicznych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.
      Planetarium to jedyna tego typu pomoc dydaktyczna działająca w gimnazjum w Polsce. Wykorzystywane jest przez nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski w nauczaniu astronomii, fizyki i geografii (W roku szkolnym planetarium odwiedza ok. 3500 uczniów). Oprócz seansów astronomicznych planetarium organizuje również obserwacje ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych. Współpracuje z licznymi placówkami astronomicznymi w kraju i za granicą, między innymi z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching koło Monachium.
      Planetarium w Potarzycy zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o Wszechświecie. Główną formą działalności planetarium są projekcje astronomiczne. Prezentowany podczas seansu wygląd gwiaździstego nieba wywołuje na każdym widzu niezapomniane wrażenia. Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Zastanawiamy się wtedy, jak wielki jest Wszechświat w którym żyjemy, czy kiedyś powstał, czy kiedyś zginie, czy jest nieskończony i wieczny. Obserwując gwiaździste niebo uświadamiamy sobie, że i my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest tylko ułamkiem sekundy – w porównaniu z wiekiem Wszechświata.
      Planetarium w Potarzycy stało się placówką potrzebną, odwiedzaną przez uczniów szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe, które często po raz pierwszy w życiu mają okazję uczestniczyć w seansie i przeżyć tak bliski kontakt z Wszechświatem. Ciała niebieskie wyświetlone pod kopułą planetarium, można dostrzec przy bezchmurnym niebie podczas nocnych obserwacji astronomicznych za pomocą lunety. W pogodny dzień można też zobaczyć zjawiska w fotosferze Słońca używając helioskopu, a także jego widmo z liniami Fraunhofera przy użyciu spektroskopu.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree education web templates