Szkoła Podstawowa w Gorzupi

Aktualności


Jasełka

„Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co w „żłobie leży”.
Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
Co szare - zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.”

o. Franciszek Czarnowski

 

      Jasełka to widowisko sceniczne na temat Bożego Narodzenia, które wzorowane jest na średniowiecznej sztuce misteriów franciszkańskich. Za ich twórcę uznawany jest Święty Franciszek z Asyżu.
      Fabuła jasełek oparta jest na historii narodzin Chrystusa i spisku Heroda. W inscenizacji zazwyczaj biorą udział następujące postacie: Maryja, Józef, Trzej Królowie, Dzieciątko Jezus, Aniołowie oraz Pasterze. Początków przedstawień jasełkowych badacze doszukują się już w XIII wieku. W Polsce zyskały popularność w XVII wieku.
      W poniedziałek 16 grudnia spotkaliśmy się na uroczystym przedstawieniu Bożonarodzeniowym w Sali Wiejskiej w Gorzupi. Swoją obecnościa zaszczycili nas mieszkańcy wsi, sołtys, radni Powiatu Krotoszyńskiego i proboszcz Parafii Kobierno.
      Spotkanie minęło w dobrej atmosferze. Przy kawie i ciastku mogliśmy podziwiać występy uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzupi. Na koniec złożyliśmy sobie życzenia i podzieliliśmy się opłatkiem.
      Dyrektor Szkoły Podstawowej składa wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia!


 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

      

Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree education web templates