Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Wybitni Absolwenci

Ignacy Kaźmierczak - urodzony 25 marca 1894 roku w Orpiszewie. Uczestnik strajku szkolnego w roku szkolnym 1905 - 1906. Zaciągnięty do wojska w 1914 roku walczył na froncie wschodnim, gdzie dosłużył się Żelaznego Krzyża. W 1918 roku zdezerterował i przyłączył się do powstania wielkopolskiego biorąc udział między innymi w walkach o Krotoszyn. Po powstaniu wstąpił do Wojska Polskiego walcząc między innymi w bitwie warszawskiej w 1920 roku. W czasie II wojny światowej przesiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie nadal aktywnie działał społecznie. Za zasługi dla ojczyzny został odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł 28 września 1981 roku.

 

Józef Młynarz ps. "Farys" - urodzony 9 marca 1916 roku w Orpiszewie. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, w ramach 25 Dywizji Piechoty walczyła przedpolach Warszawy. Od 1941 roku działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Walczył na pograniczu śląsko - wielkopolskim w II batalionie "Giewont". Aresztowany w 1944 był brutalnie przesłuchiwany i torturowany, a następnie z wyrokiem śmierci więziony w obozie koncentracyjnym, Gross Rosen, a następnie Dora. Za walkę w obronie ojczyzny odznaczony między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 2 czerwca 1990 roku w Dziadowej Kłodzie.

 

ppłk Jerzy Jan Bączkowski - urodzony 12 czerwca 1928 roku w Orpiszewie. W czasie II wojny światowej przebywał na robotach przymusowych, a po jej zakończeniu ukończył edukację i został powołany do służby wojskowej. Z armią związany był aż do emerytury w 1996 roku. W 1971 został mianowany na stopień podpułkownika w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu. Odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

 

kmdr Wacław Dwornikowski - urodzony 25 czerwca 1930 roku w Orpiszewie. Podczas wojny zmuszony był pracować w majątkach niemieckich w Orpiszewie oraz Jasnym Polu. Po wojnie kontynuował edukację między innymi w Oficerskiej Szkole marynarki Wojennej w Gdyni - Oksywiu. Służył na okrętach podwodnych ORP "Ryś" i ORP "Sęp", dowodził ORP "Ślązak". W 1990 roku przeszedł na emeryturę w stopniu komandora. Za wzorową służbę został odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Stanisław Białobłocki - urodzony 19 września 1935 roku w Orpiszewie. Nauczyciel i działacz oświatowy z zakresu biologii i geografii. Działał w Lidze Ochrony Przyrody, Zarządzie Wojewódzkim Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zarządzie Wojewódzkim PCK. Za wzorową pracę został odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

 

dr Józef Zdunek - urodzony 6 września 1937 roku w Orpiszewie. Nauczyciel, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, wybitny regionalista. Autor wielu publikacji w tym setek artykułów o tematyce turystyczno - krajoznawczej oraz monografii Orpiszewa. Kolekcjoner exlibrisów i widokówek Krotoszyna. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia i Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Maria Tomaszewska - Liebchen - urodzona 29 lipca 1940 roku w Orpiszewie. Nauczycielka fizyki i matematyki, wizytatorka, dyrektor szkoły w Daniszynie, autorka artykułów oraz opracowań metodycznych. Za wzorową pracę została odznaczona między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Zbigniew Dolata - urodzony 1 grudnia 1965 w Koźminie Wielkopolskim, absolwent wydziału filologiczno - historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczyciel historii w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie. Od 2002 jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej V (2005), VI (2007) i VII (2011) kadencji. Poseł Zbigniew Dolata w latach 2006-2007 był Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa.