Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Przegląd Twórczości Marka Grechuty

Wielkopolski Przegląd Twórczości Marka Grechuty

Zespół Szkół w Orpiszewie jest organizatorem corocznego „Wielkopolskiego Przeglądu Twórczości Marka Grechuty”. Przegląd w formie konkursu dla młodych wokalistów jest organizowany od 2007 roku. W grudniu 2013 roku odbyła się jego VII edycja.
Naszymi gośćmi było wielu znakomitych wykonawców z kręgu piosenki poetyckiej. Naszą szkołę (jako gwiazdy Przeglądu) odwiedzili między innymi Elżbieta Adamiak, Aleksandra Kiełb Szawuła, Jerzy Filar, Maciej Balcar, Andrzej „Mały” Pawlukiewicz i Stanisław Szczyciński. Gościliśmy również lokalne formacje – „BuJamBi” , „The Flash” i „Sull Jazz Band”.

W siedmiu edycjach Przeglądu, na kameralnej scenie Naszej Szkoły wystąpiło ponad dwustu wokalistów śpiewających piosenki Marka Grechuty, a od dwóch lat również piosenki wykonawców, którzy odwiedzili Szkołę.

Organizacja Przeglądu jest możliwa dzięki życzliwości i wsparciu wielu instytucji oraz sponsorów prywatnych.

I Przegląd - 08.12.2007

Pierwszy Przegląd odbył się w grudniu 2007 roku. Jego organizacją zajęli się Pani dyrektor Beata Molenda, zaprzyjaźniony ze Szkołą lekarz – Maciej R. Hoffmann oraz nauczyciel muzyki – Stanisław Szelągowski. Z pomocą pośpieszyli wszyscy nauczyciele i pracownicy Szkoły.

Gościem Przeglądu była Ola Kiełb- Szawuła, wokalistka znana ze współpracy z zespołami „Stare Dobre Małżeństwo” , „Do góry dnem” i „U Studni” oraz Barbara Romaniszyn – założycielka „Fundacji Barbary Romaniszyn MAREK = NADZIEJA”.

Laureatami I edycji Przeglądu zostali :
- Monika Polaczyk (Krobia) – I miejsce
- Maria Kałążna (Kotoszyn) - II miejsce
- Dominika Kaźmierczak (Orpiszew) – III miejsce

Wyróżnieni zostali:
Wyróżnienia główne – Marta Kurzawa ( Chwaliszew) i Jan Kazimierz Jakubek (Orpiszew)
Pozostałe wyróżnienia – Mateusz Keller (Chwaliszew), Wojciech Graf (Krotoszyn),
Weronika Jarmużek (Krotoszyn), Kaja Konieczna (Kobylin)

II Przegląd - 13.12.2008

 

W grudniu 2008 r. odbyła się druga edycja Przeglądu. Tym razem Przegląd był częścią „Korowodu muzyczno – poetyckiego Orpiszew 2008”.

Korowód odwiedziła ponownie Ola Kiełb - Szawuła ( śpiewająca w zespołach „Stare Dobre Małżeństwo”, „Do góry dnem” , „U Studni”) oraz Jerzy Filar i Andrzej „Mały” Pawlukiewicz (obaj panowie występowali niegdyś w grupie „Nasza Basia Kochana”). Również w tym roku przyjechała do Orpiszewa Barbara Romaniszyn.

 

Laureatami „II Przeglądu” zostali :

I miejsce - Dominika Kaźmierczak

II miejsce – Agnieszka Godorowska

III miejsce – Monika Polaczyk

 

Dwa główne wyróżnienia otrzymali :

Anna Skrzypczak

Jan Kazimierz Jakubek

Pozostałe wyróżnienia otrzymali:

Miłosz Ertel

Nicoletta Zaradna

Mateusz Keller

Wojciech Graf

Marta Kurzawa

Klaudia Twardowska

Zofia Banaszak

Krótko po II Przeglądzie - z inicjatywy Stanisława Szelągowskiego - powstał przy Zespole Szkół w Orpiszewie międzyszkolny zespół muzyczny złożony z laureatów Przeglądu zamieszkujących w Gminie Krotoszyn. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony Pani Dyrektor Beaty Molendy.

Zespół przyjął nazwę „Ekipa z Czerwonego Dżipa”.

Pierwszy skład zespołu tworzyli :

Anna Skrzypczak – G4 Krotoszyn

Dominika Kaźmierczak – I LO w Krotoszynie

Nicoletta Zaradna – ZS w Chwaliszewie

Mateusz Keller – ZS w Chwaliszewie

Miłosz Ertel – ZS w Orpiszewie

Jan Kazimierz Jakubek – ZS w Orpiszewie

Piotr Hoffmann – G4 w Krotoszynie

Kilka utworów ekipy...


III Przegląd - 12.12.2009

Trzecia edycja Przeglądu odbyła się w grudniu 2009 r.

Gościem Przeglądu była w tym roku legendarna wokalistka z kręgu „muzyki pisanej gitarą i piórem” – Elżbieta Adamiak. Zaśpiewała ona z towarzyszeniem Andrzeja „Małego” Pawlukiewicza.

Ponownie odwiedziła też Naszą Szkołę Barbara Romaniszyn.

Dla gości, publiczności i uczestników wystąpiła też z koncertem „Ekipa z Czerwonego Dżipa”.

 

Laureatami tej edycji Przeglądu zostali :

I miejsce - Maria Kałążna

II miejsce - Weronika Jarmużek

III miejsce - Marzena Patalas

 

Wyróżnienia otrzymali :

Pola Dziedzic

Jan Kazimierz Jakubek

Maria Graf

Karol Zieliński

Kinga Keller

Nagrodę publiczności otrzymał Jan Kazimierz Jakubek.

IV Przegląd - 11.12.2010

 

IV edycja Przeglądu zgromadziła 23 uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Milicza, Ostrowa Wlkp., okolic Kępna, Gniezna , Chwaliszewa , Krotoszyna oraz Orpiszewa.

Gościem Przeglądu był ponownie Jerzy Filar. Tym razem zaśpiewał on z towarzyszeniem Stanisława Szczycińskiego. W szkole gościliśmy również zespół  „Oni i One” z Kleczewa koło Konina.

Laureatami IV Przeglądu zostali :

I miejsce - Zofia Banaszak  (Ostrów Wlkp.)

II miejsce - Zofia Grzeżółka (Perzów)

III miejsce - Jarosław Kula (Perzów)

Wyróżnienia otrzymały :

Anna Wróbel     ( Ostrów Wlkp. )

Pola Dziedzic    ( Milicz )

Nagrodę Rady Sołeckiej Orpiszewa otrzymał :

Miłosz Ertel     ( Orpiszew )

Nagrodę publiczności otrzymał :

Maciej Szufla ( Orpiszew, Roszki )

V Przegląd - 10.11.2011

V edycja Przeglądu odbyła się wyjątkowo w listopadzie 2011 ( w przede dniu Święta Niepodległości – 10 listopada ). Wyjątkowo, ponieważ tradycyjnie Przeglądy odbywają się w grudniu. Gościem V Przeglądu był Maciej Balcar, wokalista śpiewający w legendarnym zespole bluesowym „Dżem”.

Na scenie pojawili się również laureaci poprzednich edycji Przeglądu.

Dla gości i uczestników zaśpiewał i zagrał również „Duet Proste Słowa” który tworzą Anna Skrzypczak i Stanisław Szelągowski. Oboje współtworzyli przedtem „Ekipę z Czerwonego Dżipa”. Aktualnie Anna Skrzypczak jest studentką klasy fletu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Laureatami V Przeglądu zostali :

I miejsce - Zofia Banaszak (Ostrów Wlkp.)

II miejsce - Jarosław Kula (Perzów)

III miejsce - Laura Andrzejewska (Żerków)

Wyróżnienia otrzymali :

Anna Wróbel ( Ostrów Wlkp. )

Zuzanna Grzeżółka ( Perzów )

Dagmara Juskowiak ( Nowa Wieś )

Nagroda Gospodarza Przeglądu :

Dagmara Juskowiak

Nagroda Rady Sołeckiej Orpiszewa :

Laura Andrzejewska

VI Przegląd - 01.12.2012

VI edycja Przeglądu przyniosła zmiany regulaminowe i organizacyjne. Uczestnicy prezentowali dwa utwory. Pierwszy z twórczości Marka Grechuty, drugi z repertuaru artystów, którzy gościli w Naszej Szkole w poprzednich edycjach przeglądu. Dlatego usłyszeliśmy piosenki Marka Grechuty, ale również utwory  Elżbiety Adamiak, Aleksandry Kiełb, Macieja Balcara, czy Jerzego Filara.

Zmiana druga dotyczyła zaproszonych gości Przeglądu. Organizatorzy postanowili zapraszać od tego roku – jako gości Przeglądu - dobrych wykonawców z lokalnej sceny muzycznej. Dla zgromadzonej publiczności i uczestników zagrał krotoszyński zespół  „BuJaMBi”. Ciekawostką zespołu jest fakt, że na gitarze basowej gra w nim współorganizator i konferansjer wielu edycji Przeglądu – Maciej R. Hoffmann.

Laureatami VI Przeglądu zostały :

I miejsce  -  Dagmara Juskowiak   (  Nowa Wieś )

II miejsce -  Dorota Marszałek       (  Krotoszyn )

III miejsce – Kamila Kaźmierczak  (  Krotoszyn )

Wyróżnienia otrzymały - Sabina Robakowska, Aleksandra Kuźnicka i Maja Zimna.

Nagrodę organizatora Przeglądu otrzymała Dagmara Juskowiak.

VII Przegląd -07.12.2013

7 grudnia 2013r. odbył się w naszej szkole VII Wielkopolski Przegląd Twórczości Marka Grechuty pod patronatem Burmistrza Krotoszyna oraz Starosty Krotoszyńskiego. Tak jak w ubiegłym roku uczestnicy konkursu przygotowywali dwie piosenki. Jedną z repertuaru Marka Grechuty, drugą z repertuaru artystów których gościliśmy w Naszej Szkole.

Klamrą spinającą festiwal były recitale zespołów rockowego , młodzieżowego "The Flash" z Kalisza oraz formacji sulmierzycko - krotoszyńskiej grającej tradycyjny jazz: "Sul Jazz Band".

Laureatami VII edycji Przeglądu zostali :

I miejsce - Ola Maria Szczepaniak  Publiczne Gimnazjum Siostr Salezjanek w Ostrowie Wlkp, opiekun p. Justyna Wojtkowiak;

II miejsce -  Weronika Ertel Zespół Szkół w Orpiszewie im rtm Witolda Pileckiego, opiekun p. Stanisław Szelągowski;

III miejsce -  Antonina Baraniak Ostrowskie Centrum Kultury, II LO w Ostrowie Wlkp, opiekun p. Justyna Wojtkowiak.

Wyróżnienia otrzymały – Katarzyna Talaga, Aleksandra Roszak i Aleksandra Januszkiewicz.

Impreza jak zwykle zgromadziła wielu znamienitych gości, świetnie śpiewającą i grającą młodzież . Zobaczymy się za rok w grudniu, na VIII Przeglądzie Twórczości Marka Grechuty.