katalogi_baner_01062018.png
wolne_lektury.png
instytut książki.jpg
PAFW.jpg
FRSI.jpg
filantropia.png
legimi.jpg
15latcpcd.png
sbp.png
frd.png
btn_bibliografia_wielkopolski.png
region wielkopolska.png
wbc.jpg
polona.png
Katalog on-line
baner-krotoszyn.jpg
Portal
Wystawy



Krotoszyńska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na organizowane wystawy.

 


Od 15.11.2018 o 31.12.2018 - Wystawa prac Oli Sikorskiej

 

Historia każdego z nas zaczyna się tak samo: od narodzin. Urodziłam się ponad ponad 6 lat temu, ważyłam ponad 4 kilogramy, miałam ponad 60 centymetrów długości i byłam okazem zdrowia. W sumie nadal jestem, ale… mój świat jest nieco inni. Wielu ludzi nazywa go “zaburzonym”, ale ja wolę mówić o nim “intensywniejszy”. Mam  autyzm utrudniający mi funkcjonowanie: nie potrafię mówić, uczę się wyrażać swoje potrzeby, wchodzić w relacje z dziećmi i dorosłymi, często boli mnie ciało, inaczej odbieram różne bodźce. Mam wrażenie, że świat znajduje się gdzieś za grubą szybą, przez którą trudno mi do niego dotrzeć, ale czasami ta szyba ma kolce wdzierające się w każdy zakamarek mojego ciała. Na szczęście mam upartych i pracowitych rodziców, którzy każdego dnia uczą mnie otoczenia i pomagają w zbiciu szklanej ściany oddzielającej mnie od świata.


Więcej informacji

 


Od 25.10.2018r. do 30.11.2018r. Wystawa ekslibrisów Jana Pawła II z kolekcji dra Józefa Zdunka dla uczczenia 40. rocznicy wyboru Papieża Polaka

 

Tradycyjnie pojmowany ekslibris kojarzony jest z niewielką odbitką graficzną zawierającą w polu kompozycji dedykację, na którą składa się zwrot ex libris lub jego zamiennik, np. ex bibliotheca, ex numismaticis, z książek, i który jest połączony z imieniem i nazwiskiem właściciela, czyli osoby zamawiającej ekslibris. W miejscu nazwiska konkretnej osoby może pojawić się nazwa instytucji, np. biblioteki, muzeum lub urzędu. Taką odbitkę przyklejano na wewnętrzną stronę przedniej okładki książki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru.

 

Więcej informacji

 


 

Od 16.10.2018r. do 23.10.2018r. Wystawa fotografii Andrzeja Chmielarza „Dąbrowy Krotoszyńskie, Baszków-Rochy” zorganizowany w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

 

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przeglądem twórczości wielkopolskich fotografów. Przegląd  realizowany jest na kilku poziomach zaawansowania, a w jego ramach odbywają się działania edukacyjne, konkursy i wystawy fotograficzne podejmujące tematykę    naszego    regionu.

 

Więcej informacji

 


Od 02.07.2018r. do 01.09.2018r. Wystawa fotografii artystycznej "Dziecko"

 

Tematem konkursu jest dziecko i jego świat  ukazany przy pomocy fotograficznych środków wyrazu i pełnej dowolności interpretacyjnej. Z przeprowadzonej oceny zdjęć nadesłanych w formie cyfrowej, ośmiu niezależnych ekspertów oceniało 600 fotografii nadesłanych przez: 223 autorów wybierając najciekawsze. Reasumując typy poszczególnych ekspertów do II etapu konkursu zakwalifikowano 70 zdjęć 57 autorów.

 

Więcej informacji

 


 

Od 01.06.2018 r. do 22.06.2018 r. Wystawa fotografii z XIII Konkursu Fotograficznego "Przestrzeń wyobraźni"


Większość prac to dorobek Tomasza Juszkiewicza - rocznik 1968. Przypadek, a może przeznaczenie pozwoliło mu odkryć pasję fotografowania. Traktuje fotografię, jako narzędzie do wyrażania swoich myśli, uczuć i stara się to w najprostszy sposób przekazać widzowi. Zmusza nie tylko do patrzenia, ale również do myślenia, interpretowania, czy dopowiedzenia tego, co jest poza obrazem. Wyznaje zasadę, że najważniejszy jest widz, bo to w jego głowie rodzą się uczucia związane z odbiorem fotografii. Wciąż poszukuje możliwości wyrazu odnajdując się w zdjęciach krajobrazowych, architektury, fotografii ulicznej, czy fotografii kreatywnej. Nie stroni też od innych sposobów fotograficznego wyrazu. Swoją wrażliwością i autentycznością zaciekawia, intryguje, kształtując przy tym wyobraźnię widza.

 

Więcej informacji

 


 

Od 10.05.2018r. do 31.05.2018r. Wystawa fotografii uczniów ZSP nr 1 w Krotoszynie


Wystawa pokonkursowa fotografii uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalny pt. „Ja czytam, Ty czytasz, My czytamy”.

 

Więcej informacji

 


 

Od 09.04.2018r. do 30.04.2018r. Wystawa haftu Marii Politowicz "Kobiety i ..."


O autorce: Urodzona na Ziemi Lubuskiej, od lat mieszkanka Krotoszyna. Maria Politowicz jest szczęśliwą babcią pięciorga wnucząt. Haftuje od 25 lat. Zaczynała od haftu richelieu, obecnie haftuje najczęściej haftem krzyżykowym, ale również gobelinowym. Kocha kwiaty i to one są szczególnie ulubionym tematem jej haftowanych obrazów. Swojej pasji, którą „zaraziła” także najmłodszą wnuczkę, poświęca się szczególnie w okresie zimowym.

 

Jej pasją są także podróże, a turystyka jest dla niej zarówno przyjemnością jak i pracą, pracuje bowiem jako pilot i przewodnik wycieczek w kraju i za granicą. Maria Politowicz jest także doskonałą kopistką, o czym świadczyć może haftowana kopia obrazu Renoira – „Róże i jaśmin”. Swoje prace dwukrotnie wystawiała w Galerii Refektarz w Krotoszynie. Dwukrotnie zdobyła także Grand Prix w projekcie ”Senior z inicjatywą”.

 

Więcej informacji

 


 

Od 09.03.2018r. do 31.03.2018r. Wystawa malarstwa Danuty Stępień


Autorka o sobie: Moją przygodę z malowaniem przeżyłam po przejściu na emeryturę. Chcąc wypełnić podarowany mi wolny czas zapisałam się na zajęcia z ceramiki artystycznej prowadzone przez Krotoszyński Ośrodek Kultury w ramach Uniwersytetu III wieku. Następnym krokiem było uczestnictwo w zajęciach plastycznych. Zachęcona przez prowadzącą je Beatę Ulbrych wzięłam też udział w plenerze artystycznym. Potem były następne zajęcia i kolejne plenery. Obecnie jestem osobą uzależnioną od malowania, o czym można się przekonać na tej wystawie.

 

Więcej informacji

 


 

Od 03.01.2018r. do 31.01.2018r. Wystawa promująca czytelnictwo - prace uczniów ZSP nr 2 w Krotoszynie


Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza do oglądania wystawy prac uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. Wystawa promuje i zachęca do czytania książek. ZSP nr 2 otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Priorytet 3 - Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

 

Więcej informacji

 


 

Od 01.12.2017r. do 31.12.2017r. Wystawa pt. „Dlaczego warto czytać?”- prace uczniów ZSP nr 3 w Krotoszynie


Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zaprasza do oglądania wystawy. Na II piętrze wystawione zostały prace pokonkursowe uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie. Wystawa pt. „Dlaczego warto czytać?” promuje i zachęca do czytania książek. ZSP nr 3 otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Priorytet 3 - Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

 

Więcej informacji

 


 

Od 01.11.2017r. do 30.11.2017r. wystawa pocztówek Andrzeja Chmielarza


Autor zdjęć o sobie: "Lat 66, emeryt, kilka pasji między innymi turystyka, krajoznawstwo, filatelistyka, fotografia, dobre książki, poznawanie historii i docieranie do nieznanych zakątków mojej małej Ojczyzny „Ziemi Krotoszyńskiej”. (...) Wraz z moimi koleżankami i kolegami turystami prowadzę rajdy pisze oraz rowerowe i dlatego staram się poznawać wszystkie zakątki Ziemi Krotoszyńskiej oraz przyległych powiatów na rowerze. Przy tej okazji robię zdjęcia, często nie zsiadając z roweru."

 


 

Od 01.10.2017r. do 31.10.2017r. wystawa fotografii astronomicznej Zdzisława Pautera


Zorganizowane w 2010 roku letnie warsztaty astronomiczne wspólnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozdrażewie oraz Ireneusza Włodarczyka dra nauk fizycznych w zakresie astronomii - świeżo osiadłego w Rozdrażewie, wzbudziły ogromne zainteresowanie lokalnej społeczności. W sumie uczestniczyło w nich 40 osób. Zajęcia prowadzone przez dra Ireneusza Włodarczyka, zawodowego astronoma oraz wieloletniego pracownika naukowego Planetarium Śląskiego w Chorzowie i blisko 30-letniego kierownika tamtejszego obserwatorium astronomicznego, prezesa Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA) od jego założenia w 2011 r. zaowocowały obszernymi artykułami w prasie lokalnej.

 

Więcej informacji

 


 

Od 01.09.2017r. do 30.09.2017r. wystawa fotografii Pawła Andersa "Tfurczość"


TFURCZOŚĆ to kolekcja obiektów estetyzujących przestrzeń publiczną Wielkopolski, gromadzona głównie podczas rowerowych wycieczek krajoznawczych, niejako na marginesie i przy okazji służbowo-prywatnego wędrowania po regionie.

 

Paweł Anders (ur. W 1948 r.) jest krajoznawcą i regionalistą, związanym z PTTK. Zajmuje się opracowywaniem przewodników i informatorów turystycznych, przygotowuje treść krajoznawczą do map i planów miast. Napisał też szereg artykułów na temat Wielkopolski, recenzji, opinii i dokumentacji szlaków turystycznych.

 

Więcej informacji

 


 

Od 04.08.2017r. do 31.08.2017r. wystawa obrazów Agnieszki Lipskiej "Panoptikum"


Agnieszka Lipska - urodzona w 1975 roku, jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie na kierunku „Pedagogika”, UAM w Poznaniu oraz Wydziału Pedagogiki Artystycznej w Kaliszu na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”. Zajmuje się grafiką oraz pisze wiersze.

 

Więcej informacji

 


 

Od 01.05.2017r. do 31.05.2017r. wystawa fotografii Grażyny Banaszkiewicz: "Ludzie sztuki"


Grażyna Banaszkiewicz (1953) - Reżyser filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf, specjalistka Public Relations. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym Tydzień. Współtworzyła tygodnik Wprost. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A. Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (dla magazynu SZTUKA.pl. Wieloletni korespondent z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji).

 

Więcej informacji

 


 

Od 06.04.2017r. do 26.04.2017r. wystawa fotografii Aleksandry Warczyńskiej: "www.regionwielkopolska.pl"


Autorka jest Poznanianką (choć mieszkającą w Swarzędzu), z wykształcenia geograf, z zamiłowania turysta, pilot, przewodnik. Od zawsze lubiła baśnie i legendy, dlatego oprowadzając po Poznaniu tak często opowiada baśniowe historie. Obecnie pracuje w Pracowni Krajoznawczej WBPiCAK przy redakcji portalu krajoznawczego www.regionwielkopolska.pl. oraz organizuje wycieczki z cyklu „Wielkopolska bez tajemnic”. Realizuje zasadę „Cudze chwalicie, swego nie znacie...” odkrywając i pokazując piękno lokalnych dworków, kościółków i krajobrazów.

 

Więcej informacji

 


 

Od 07.03.2017r. do 28.03.2017r. Wystawa malarstwa Barbary Papis

 

Autorka o swojej twórczości:

"Malarstwem i rysunkiem interesowałam się od najmłodszych lat, ale dopiero od pięciu lat realizuję swoje marzenia o tworzeniu własnych obrazów. Swoje umiejętności doskonaliłam w Ognisku Kultury Plastycznej we Wrocławiu w pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem artysty plastyka Zbigniewa Mila. Praca pod opieką tak znakomitego artysty dała mi wiele satysfakcji i niewątpliwie wpłynęła na mój rozwój w tej dziedzinie sztuki. Uczestniczyłam również w zajęciach plenerowych, a moje prace były eksponowane na wystawach poplenerowych oraz corocznych wystawach zbiorowych w Ognisku Plastycznym.

Od roku mieszkam na stałe w Dolinie Baryczy i tu zamierzam przelewać na płótno piękno otaczającej mnie przyrody."

 

Więcej informacji



 

 

Od 13.02.2017r. do 28.02.2017r. Wystawa fotografii Andrzeja Chmielarza

 

Autor zdjęć o sobie: "Lat 66, emeryt, kilka pasji między innymi turystyka, krajoznawstwo, filatelistyka, fotografia, dobre książki, poznawanie historii i docieranie do nieznanych zakątków mojej małej Ojczyzny „Ziemi Krotoszyńskiej”. (...) Wraz z moimi koleżankami i kolegami turystami prowadzę rajdy pisze oraz rowerowe i dlatego staram się poznawać wszystkie zakątki Ziemi Krotoszyńskiej oraz przyległych powiatów na rowerze. Przy tej okazji robię zdjęcia, często nie zsiadając z roweru."

 

Więcej informacji



 

Od 28.12.2016r. do 31.01.2017r. Wystawa ekslibrisu z kolekcji dra Józefa Zdunka

 

Ekslibrisy te małe działa sztuki, będące jednym ze sposobów zaznaczenia na książce jej własności. Zwyczaj ten zrodził się z potrzeby zabezpieczenia książek przed zagubieniem oraz ich kradzieżą. Ozdobna kompozycja graficzna przedstawia charakterystyczne cechy właściciela książki, jego upodobania lub zainteresowania oraz osobowość artystyczną twórcy ekslibrisu. Symbolika i liternictwo zastosowane w rycinie muszą tworzyć zgodną całość.

 

Więcej informacji




Od 18.10.2016r. do 18.11.2016r. "Kule Światła w Przestrzeni Miejskiej"

 

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera oglądać można wystawę Leszka Zdracha pt."Kule Światła w Przestrzeni Miejskiej", przygotowaną jest w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii.

 

 

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przeglądem twórczości wielkopolskich fotografów. Przegląd realizowany jest na kilku poziomach zaawansowania, a w jego ramach odbywają się działania edukacyjne, konkursy i wystawy fotograficzne podejmujące tematykę naszego regionu.

 

Więcej informacji

 


 

Od 15.07.2016r. do 18.10.2016r. "Dziecko 2010"

 

Międzynarodowy konkurs pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP), Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP i Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF nawiązuje do tradycji organizowania w Wielkopolsce konkursów o tematyce dziecięcej, a szczególnie do tego organizowanego w Pile w latach 70. XX wieku.

 

Więcej informacji

 

 



http://www.biblioteka.krotoszyn.pl/aktualnosc-15972-500_lat_ekslibrisu_polskiego_w_kbp.html
ikona daty09-01-2019, 10:05 ikona autoraAnna Sobczak
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt