baner-krotoszyn.jpg
baner-szablon-kg.png
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Obchody 100. lecia Odzyskania Niepodległości i 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

7 grudnia 2018 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera miało miejsce wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do obchodów 100. lecia Odzyskania Niepodległości i 100. lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem pana Adama Zdunka - nauczyciela historii w ZSP nr 2, który  przedstawił w niezwykle ciekawy sposób historię Powstania Wielkopolskiego pt. „Powstanie Wielkopolskie; przyczyny, przebieg i skutki”, zilustrowaną zdjęciami z tego okresu. Następnie odbył się koncert Kuby Michalskiego pt „Śpiewana historia Polski”, wpisujący się w obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Była to poetycko-muzyczna opowieść o historii Polski, potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę, aż do czasów prawie współczesnych. Zebrani goście wysłuchali piosenek genialnego barda Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej (m.in. SamosierraKrajobraz po uczcie, Rozbite oddziały, Ballada wrześniowa, Mury). Artysta zaprezentował też własne kompozycje do wierszy wielkich polskich poetów m.in. Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta oraz ku zaskoczeniu publiczności „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Każdą z piosenek artysta opatrzył krótkim komentarzem historycznym i zachęcał publiczność do wspólnego śpiewania min. Lokomotywy Juliana Tuwima czy bardziej znanych utworów, jak Alleluja Leonarda Cohena. Na zakończenie  niezwykłego koncertu można było nabyć Jego  płyty z autografem.

 

Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę „Wybrane Banknoty Polskie XX wieku”.     Zgromadzone na wystawie eksponaty to pieniądze wycofane z obiegu po zmianie środka płatniczego lub takie, które do obiegu nie weszły z powodu zawieruchy wojennej lub zmiany koncepcji państwa polskiego. Prezentowane są też jako ciekawostki inne papiery wartościowe, jakie funkcjonowały w państwie polskim: obligacje międzywojenne i powojenne oraz „dobrowolne” cegiełki, z których dochód posłużył do współfinansowania Domu Partii. Wystawę można oglądać do 26 grudnia w Czytelni dla Dorosłych, II p.

 

Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych poetów i do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz cztery albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany. M.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.

ikona daty12-12-2018, 14:36 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń189
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt