MGOPS w Krotoszynie

skontaktuj się z nami

dodano: 2014-01-03

Rozpoczął działanie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej

Rozpoczął działanie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej

Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej powstał w ramach projektu systemowego "Koordynacja na rzecz aktywnej integracji" realizowanego przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Pełni funkcję ogólnodostępnego rejestru jednostek pomocy społecznej przeznaczonego zarówno dla pracowników jednostek jak i obywateli.

RJPS zapewnia obywatelowi dostęp do bieżącej informacji o miejscu, gdzie może on uzyskać pomoc w związku z problemami społecznymi. Dla pracowników jednostek pomocy społecznej jest centralnym systemem MPiPS, gdzie mogą udostępnić aktualne dane o swojej jednostce. Na poziomie zarządczym służy kreowaniu polityki społecznej w oparciu o aktualną wiedzę o jednostkach. Ponadto poprzez swoje funkcjonalności zapewnia analitykom dostęp do aktualnych danych statystycznych pochodzących z samego rejestru, ale również ze Statystycznej Aplikacji Centralnej (SAC) i banku danych GUS. Korzystanie z RJPS jest bezpłatne, zarówno dla osób poszukujących tam informacji, jak i dla jednostek promujących w nim swoje usługi.

Na system RJPS składa się kilka komponentów, z których podstawowy to baza danych jednostek. Przez jednostki należy rozumieć zarówno ośrodki pomocy społecznej (w tym powiatowe centra pomocy rodzinie) jak i domy pomocy społecznej, środowiskowe domy samopomocy, schroniska, domy dla bezdomnych, noclegownie, kluby samopomocy, specjalistyczne ośrodki wsparcia, jadłodajnie, placówki całodobowej opieki, kluby i centra integracji społecznej, ośrodki i punkty interwencji kryzysowej, itp.
W rejestrze swoje dane umieścić mogą również organizacje pozarządowe czy organizacje pożytku publicznego działające na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem. Jednostka podaje nie tylko dane teleadresowe umożliwiające skontaktowanie się z nią czy dotarcie do niej, ale również szczegółowo przedstawia zakres swojej działalności i rozwiązywane problemy. Ułatwia to odnalezienie jednostki świadczącej pomoc o określonym profilu,
w pobliżu miejsca pobytu osoby potrzebującej. Wyszukane dane prezentowane są na mapie oraz w postaci szczegółowej informacji o jednostce.

Istotnym elementem RJPS jest moduł statystyczny. Umożliwia on zalogowanym użytkownikom elastyczne definiowanie wskaźników wykorzystujących dane o jednostkach znajdujące się w RJPS, dane pozyskane z SAC oraz z GUS. Obliczone wskaźniki mogą być prezentowane w postaci tabel, wykresów słupkowych i map. Moduł umożliwia również porównanie między sobą danych z poszczególnych jednostek, poprzez wykonanie analizy zróżnicowania oraz porównanie danych z różnych okresów za pomocą analizy trendów. Wskaźniki mogą być udostępniane dla użytkowników niezalogowanych poprzez serwis statystyczny.


 
W części informacyjnej RJPS publikowane są artykuły dotyczące powstawania nowych jednostek oraz o działalności placówek. Pracownicy jednostek mogą tu poszukiwać informacji o interesujących ich szkoleniach i seminariach. Jest to również miejsce, gdzie publikowane są wyniki badań i analiz. Dodatkowo portal umożliwia prowadzenie badań z użyciem ankiet i formularzy, kierowanych do pracowników jednostek pomocy społecznej. Każde z województw ma możliwość publikowania treści w ramach prowadzonej przez siebie części serwisu.