MGOPS w Krotoszynie

skontaktuj się z nami

Informacja

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krotoszynie od września do końca grudnia 2008 r. realizował projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. "Szansa na lepsze życie".
Zjawisko bezrobocia dotyka wszystkie grupy wiekowe i zawodowe, niezależnie od wykształcenia i płci. Duża liczba tych osób korzysta z pomocy MGOPS w Krotoszynie. Długotrwałe bezrobocie grozi jednak wykluczeniem społecznym ze wszystkimi jego konsekwencjami. Dla części osób w naszej gminie bezrobocie staje się też w coraz większym stopniu sposobem na życie, w związku z czym aktywizacja społeczno-zawodowa takich osób jest bardzo trudna. Wymaga ona zastosowania zupełnie innych metod pracy socjalnej niż dzieje się to w przypadku osób pozostających bez zatrudnienia do 12 mies.

 

 

Dlatego też MGOPS obok form pomocy o charakterze finansowym, rzeczowym lub usługowym powoli rozwija nowe formy pozamaterialne typu: poradnictwa, wsparcia psychologicznego lub prawnego, aktywizację społeczną i zawodową.

Warsztaty psychologiczne, prawne oraz autoprezentację przeprowadziła firma Neo Consulting z Poznania.

Aby wdrażać nowe formy pomocowe MGOPS w Krotoszynie przystąpił do realizacji projektu współfinansowanego z środków EFS. W projekcie uczestniczyły osoby długotrwale bezrobotne, o niskich i zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych, korzystające z pomocy społecznej. Celem ogólnym projektu było zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym wśród klientów MGOPS w Krotoszynie. W projekcie udział wzięło 26 osób uwzględniając równość szans i płci, w tym 19 kobiet i 7 mężczyzn.

W projekt zostało zaangażowanych 6 pracowników socjalnych. Pracownicy Socjalni podpisali 26 kontraktów socjalnych z osobami uczestniczącymi w projekcie. Osoby uczestniczące w projekcie ukończyły szkolenia zawodowe, uzyskały wsparcie psychologiczne, doradztwo prawne i zawodowe, oraz ukończyły kurs podstawy obsługi komputera i internetu.

Każdy z uczestników przeszedł badania lekarskie konieczne przy wykonywaniu danego zawodu.

 

W ramach projektu systemowego „Szansa na lepsze życie”  odbyły się 4 szkolenia zawodowe:

 - Jedenaście pań i jeden mężczyzna uczestniczący w projekcie podniosło swoje kwalifikacje zawodowe poprzez ukończenie kursu "Pomocnik ogrodnika". W ramach kursu osoby przeszły serię wykładów oraz zajęć praktycznych. Kurs został przeprowadzony poprzez Zakład Doskonalenia Zawodowego  w Kaliszu

- Kolejny kurs zawodowy „Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej i obsługą komputera” został przygotowany dla grupy 8 kobiet . Kurs został przeprowadzony przez ZDZ w Kaliszu.

- Trzecim kursem  był „Technolog robót wykończeniowych w budownictwie” szkolenie również zostało przeprowadzone  przez ZDZ w Kaliszu dla czwórki mężczyzn.

- Ostatnim kursem czwartym z kolei był „Spawacz – metodą TIG”. Kurs ten został przeprowadzony przez  Ośrodek Szkolenia Kursowego  w  Ostrowie Wlkp. Dla dwóch mężczyzn.

Wszystkie kursy zostały zakończone egzaminem. Wszystkie osoby uczestniczące w projekcie miały sfinansowane badania lekarskie, przejazdy na zajęcia oraz catering w czasie zajęć.

W ramach realizacji projektu wszystkie osoby w nim uczestniczące podniosły swoje kwalifikacje zawodowe, pozyskały większe poczucie własnej wartości, posiadają skompletowane i przygotowane wszystkie dokumenty konieczne do podjęcia pracy.

Ponieważ projekt miał charakter wsparcia kompleksowego, zarówno zawodowego jak i socjalnego, jego realizacja bez wsparcia środków z Europejskiego Funduszu Społecznego nie byłaby możliwa w tak szerokim zakresie.

 

Specjalne podziękowania dla:

Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, Powiatowego Urzędu Pracy, Firm Neo Consulting , Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kaliszu, Ośrodek Szkolenia Kursowego w Ostrowie Wlkp., MZK w Krotoszynie, Restauracji pod Dzwonem