baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Rajd Gwiaździsty PTTK

14 grudnia na zlecenie i pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie Oddział PTTK w Krotoszynie zorganizował XI Rajd Gwiaździsty, którego celem był upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej.

 

Pozostałymi celami rajdu były:

-kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży

-upowszechnianie wiedzy o przeszłości i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach

-przypomnienie miejsc pamięci związanych z historią, zyli cmentarzy, pomników i tablic pamiątkowych.

 

Rajd był przeznaczony tylko dla młodzieży szkolnej, a wzięły w nim udział reprezentacje SP nr 1, SP nr 8, SP Lutogniew, ZS Specjalnych, SOSW Konarzew i na zakończenie ZSP Zduny. Łącznie w Rajdzie wraz z organizatorami uczestniczyły 74 osoby. Bardzo nas zdziwił fakt braku reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z Krotoszyna i Koźmina Wlkp oraz sporej ilości szkół podstawowych z terenu miasta i gminy. Po prostu wstyd, a co na to władze oświatowe powiatu i gminy?

 

Rajd rozpoczął się spotkaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul Klonowicza. Młodzież i opiekunów powitał przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta. Następnie krótki rys historyczny na temat przebiegu Powstania w Krotoszynie wygłosił historyk Antoni Korsak. Po nim głos zabrał Paweł Płócienniczak, wnuk powstańca Władysława Rybakowskiego, który opowiedział młodzieży historię związaną ze zdjęciem tablicy w holu dworca PKP oraz orła z pomnika marszałka J. Piłsudskiego i szczęśliwym ich przechowywaniem w okresie wojny w mieszkaniu Wł. Rybakowskiego. Następnie młodzież złożyła pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. Wiązankę kwiatów w imieniu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie złożyli Juliusz Poczta i kier biura PTTK Ola Piotrowska. Na koniec minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych i zmarłych powstańców.

Wszyscy uczestnicy przejechali autokarem do Borownicy, a następnie przeszli do Powstańczego Szańca nad Borownicą. Ponownie głos zabrał Antoni Korsak, objaśniając młodzieży historię tego miejsca i jego coroczne upamiętnianie przez turystów w czasie rajdów pieszych i rowerowych poprzez rzucanie przysłowiowych „ kamieni na szaniec”. Na zakończenie pobytu na szańcu w postawie na baczność odśpiewaliśmy hymn narodowy i ruszyliśmy do Zdun, do Centrum Animacji. Grupę prowadził A. Azgier. W Ośrodka Animacji meldunki od młodzieży odebrali Juliusz Poczta i Antoni Azgier. Następnie zaproszono przedstawicieli każdej szkoły do konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Ostatecznie w konkursie udział wzięło 9 uczniów, a zwycięzcami zostali:

1.Murawska Anna SP Lutogniew 16 pkt, 2.Stasiak Jakub SP 1 Krotoszyn 16 pkt, 3.Kurek Dominika SP 8 15pkt

 

W trakcie konkursu pozostali uczestnicy mogli się posilić smaczną grochówką. Na zakończenie Rajdu Ola Piotrowska wręczyła wszystkim uczestnikom broszurki o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Krotoszyńskiej /dar Muzeum Regionalnego/, a Juliusz Poczta wręczył wszystkim uczestnikom Konkursu piękne albumy o Powstaniu Wielkopolskim, drużynom pamiątkowe dyplomu uczestnictwa oraz podziękował młodzieży i opiekunom za udział w tej pięknej patriotycznej imprezie. Antoni Azgier

ikona daty15-12-2018, 12:18 ikona autoraib ikona wyświetleń183
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt