baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Spotkanie z Dorotą Combrzyńską - Nogalą w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

 

29 listopada  2018 roku spotkała się z klubowiczkami Dyskusyjnego Klubu Książki, a także z młodzieżą szkół gimnazjalnych oraz uczniami szkoły średniej w  Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Krotoszynie  Dorota Combrzyńska – Nogala.

 

Dorota Combrzyńska – Nogala  absolwentka  filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszkającą w Łodzi, pracującą z dziećmi niesłyszącymi. surdopedagog, autorka  książek obyczajowych: "Naszyjnika z Madrytu", nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta "Piątej z kwartetu" oraz "Wytwórni Wód Gazowanych". Do gimnazjalistów adresowane są książki „Możesz wybrać kogo chcesz pożreć” oraz „Bezsenność Julki”.

 

Pisarka w pasjonujący sposób opowiadała uczniom gimnazjum oraz młodzieży szkoły ponadgimnazjalnej o historii zawartej w swoich książkach. W „Bezsenności Julki” opisała historię łódzkiego getta i życie uwięzionych tam Żydów. Pisząc tę powieść korzystała z wielu publikacji historycznych i literackich m.in. „Wyliczanki polskie” Krystyny Pisarkowej, prosiła o opinię historyków z Uniwersytetu Łódzkiego.

 

W książce „Syberyjskie przygody Chmurki” autorka przedstawiła niezwykłą historię o dzieciństwie polskiej dziewczynki w syberyjskiej krainie. W trakcie opowieści prezentowała piękne ilustracje, przedstawiające zabawy dzieci, które pomimo głodu i chłodu musiały sobie radzić w tym surowym klimacie.

 

„Skutki uboczne eliksiru miłości” to opowieść o tym, że przyjaźń zdarza się także w środku stanu wojennego. Autorka opisała w tej książce życie Polaków w jednym z najtrudniejszych okresów naszej historii. Pani Dorota pokazała uczniom oryginalne kartki na żywność, które obowiązywały w tamtym czasie.

 

„Pralnia pierza” bohaterowie tych opowiadań muszą podejmować poważne decyzje. Każda z nich zbliża ich do dorosłości i bycia porządnym człowiekiem. W książce  przedstawione są opowiadania o tolerancji, otwartości, potrzebie tworzenia więzi społecznych, umiejętności pokonywania uprzedzeń, zaufaniu, odwadze cywilnej i poczuciu, że mamy wpływ na nasze otoczenie przez działanie.

 

Pani Dorota przybliżyła młodzieży tematykę swoich powieści i zaprezentowała interesujące ilustracje.

 

Spotkanie było bardzo pouczające, nauczyło młodzież  pokory do wydarzeń z różnych okresów historii Polski i zachęciło do przeczytania książek Pani Combrzyńskiej - Nogali. Autorka dziękowała dzieciom za skupioną uwagę i zainteresowanie opisywanymi przez nią wydarzeniami.

 

Spotkanie autorskie dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Tekst Marlena Nabzdyk

Zdjęcia: Mateusz Jędrzejak, Marlena Nabzdyk

 

ikona daty11-12-2018, 11:16 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń371
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt