baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. P. Kosmalski
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja02-03-2016 11:46
ikona autorRedaktor Muzeum
ikona ilości zdjęć8
Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2016 r. już po raz trzeci w progach krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego odbyła się wieczornica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie związane było z przypadającym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Na wstępie dyrektor muzeum przywitał licznie przybyłych gości – między innymi wicestarostę Pawła Radojewskiego, burmistrza Franciszka Marszałka oraz księdza dziekana dr. Aleksandra Genderę, po czym wprowadził uczestników w temat spotkania.

 

Referat na temat bitwy pod Benicami przedstawił Daniel Szczepaniak – historyk krotoszyńskiego muzeum, zgłębiający tematykę lokalnego podziemia antykomunistycznego już od kilkudziesięciu lat, dodatkowo powiązany rodzinnie z miejscowymi Wyklętymi. Wystąpieniu towarzyszyła dynamiczna prezentacja multimedialna przygotowana przez dyrektora muzeum.

 

O część artystyczną wieczornicy zadbała jak co roku młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie pod kierunkiem Małgorzaty Witczak. Warto nadmienić, że półgodzinny występ młodych artystów stał na niesamowicie wysokim poziomie.

 

Kolejnym punktem wieczornicy była emisja krótkiego filmu dokumentalnego na temat jednego z lokalnych Wyklętych – kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”.

 

Na zakończenie wieczornicy, jak co roku, uczestnicy udali się pod gmach dawnego aresztu śledczego - miejsce kaźni mieszkańców naszego regionu, gdzie złożono znicze i wiązanki kwiatów dla uczczenia Polskich Patriotów męczonych i mordowanych w okresie stalinowskim.

ikona daty02-03-2016, 12:19 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń5653
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt