baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
„Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej” 20 IX 0 12 XI 2018 r.
Powiązane galerie:
„Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej” – wystawa czasowa

 

 

W czwartek 20 września o godzinie 17.00, w gmachu krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego, odbył się wernisaż wystawy czasowej pod tytułem „Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej”.

 

Wystawa prezentuje najważniejsze postacie, miejsca oraz wydarzenia związane z ziemiaństwem w naszym regionie. Na blisko 20 planszach ukazane zostały między innymi okoliczne dwory i pałace, wizerunki przedstawicieli miejscowego ziemiaństwa, wykazy wielkości majątków oraz ziemian – uczestników walk niepodległościowych i miejsca pochówków rodzin ziemiańskich w naszym powiecie.

 

Całość ekspozycji została uzupełniona o dyplomy zdobyte w okresie II RP przez Janusza Chosłowskiego z Czarnego Sadu oraz gabloty z nielicznymi pamiątkami, dokumentami, drukami i mapami związanymi z okolicznym ziemiaństwem. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Jutrosińskiej pochodzą eksponowane popiersia książąt Matyldy i Zdzisława Czartoryskich z Baszkowa. Prezentowane na wystawie eksponaty zostały nam udostępnione także przez osoby prywatne oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

 

Pomysłodawcą, autorem i kuratorem tej pionierskiej dla naszego regionu wystawy jest historyk naszego Muzeum – Daniel  Szczepaniak. Opracował on także towarzyszący ekspozycji folder, który można otrzymać zwiedzając wystawę, lub pobrać jego wersję elektroniczną, załączoną obok w formacie PDF.

 

Ekspozycję będzie można obejrzeć od 20 września do 12 listopada bieżącego roku. Bilet wstępu – 3 zł (2 zł ulgowy).

 

Serdecznie zapraszamy!

ikona daty21-09-2018, 10:45 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń1366
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt