baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Wystawa składa się z plansz edukacyjnych IPN w Krakowie, eksponatów Muzeum w Krotoszynie oraz prywatnych kolekcji pasjonatów historii.
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja18-10-2013 15:28
ikona autorRedaktor Muzeum
ikona ilości zdjęć20
Wernisaż wystawy "Wrzesień 1939"

W czwartek 17 października w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej „Wrzesień 1939”.

 

Obok ogólnych informacji na temat przebiegu wojny obronnej 1939 roku, można na wystawie obejrzeć także nasze regionalne pamiątki po tych wydarzeniach. Dwujęzyczne plansze edukacyjne pochodzą z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, część znalezisk (m. in. te z obszaru pozycji obronnych 56 Pułku Piechoty) to eksponaty użyczone na wystawę przez lokalnych pasjonatów – Jarosława Chmielarza i Arkadiusza Kowalczyka. Reszta militariów oraz dokumenty i pamiątki po krotoszyńskim Pułku pochodzą ze zbiorów naszego Muzeum. Podczas zwiedzania były (i będą przez cały czas trwania wystawy) odtwarzane archiwalne nagrania przemówień oraz audycji radiowych przede wszystkim z września 1939 roku.

 

Wernisaż rozpoczął dyrektor Muzeum witając licznie przybyłych gości. Był to pierwszy wernisaż, jaki Piotr Mikołajczyk otwierał w roli szefa placówki. Po powitaniu dyrektor wygłosił krótką prelekcję na temat ogólnych przyczyn wybuchu II wojny światowej oraz sytuacji międzynarodowej Polski w przededniu wojny. Następnie Antoni Korsak, przewodniczący Rady Muzealnej, wygłosił prelekcję na temat dziejów krotoszyńskiego – 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i jego udziału w kampanii wrześniowej oraz nalotu Luftwaffe na pociąg ewakuacyjny w Kole - 2 września 1939 roku.

 

Po symbolicznym poczęstunku, przy dźwiękach nagrań z września 1939 roku, licznie zgromadzeni goście przystąpili do zwiedzania wystawy.

 

Przybyłym serdecznie dziękujemy, zapraszając jednocześnie do zwiedzania wystawy, która będzie w krotoszyńskim Muzeum do 3 grudnia 2013 roku.

ikona daty18-10-2013, 16:12 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń5211
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt