baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Spotkanie z prof. Stróżewskim.
Spotkanie z prof. Władysławem Stróżewskim

6 grudnia o godzinie 18.oo (w piątek), w sali kameralnej naszego Muzeum, odbędzie się spotkanie z profesorem Władysławem Stróżewskim – wybitnym filozofem i Honorowym Obywatelem Krotoszyna.

Spotkanie zorganizowane jest przez redakcję gazety „Rzecz Krotoszyńska”, przy wsparciu Muzeum Regionalnego.

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

 

Władysław Stróżewski skończył w tym roku 80 lat – urodził się 8 czerwca 1933 w Krotoszynie. Jest filozofem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, kontynuatorem tradycji fenomenologii Ingardena. Do najważniejszych kwestii rozwijanych przez profesora należą zagadnienia negacji i niebytu, problematyka twórczości, aksjologiczna struktura człowieczeństwa, hermeneutyka boskości, piękna i podstawowych kategorii ontologicznych.

Władysław Stróżewski ukończył Liceum Ogólnokształcące w Koźminie Wielkopolskim, a następnie studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1957 roku rozpoczął pracę w Katedrze Historii Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, był redaktorem naczelnym „Kwartalnika Filozoficznego” i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Profesor Stróżewski wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Studium Literacko – Artystycznym, na Akademii Muzycznej oraz w Wyższej Szkole Filozoficzno – Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Władysław Stróżewski jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W listopadzie 2002 roku profesor otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za publikację „O wielkości. Szkice z filozofii człowieka”, a rok później Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. 22 października 2009 roku miało miejsce uroczyste odnowienie doktoratu profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

ikona daty29-11-2013, 10:03 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń2655
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt