baner-krotoszyn.jpg
baner-leftpanel-muzeum.jpg
Wiadomości
grafika
Niewątpliwą atrakcją towarzyszącą wernisażowi i wystawie jest zrekonstruowany warsztat czerpania papieru, gdzie będzie możliwość własnoręcznego czerpania wg starych, tradycyjnych metod.
Wystawa "Dzieje papieru i papiernictwa"

Wystawa „Dzieje papieru i papiernictwa” przywędrowała do krotoszyńskiego Muzeum z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Ekspozycja powstała w 2000 r. jako wspólne przedsięwzięcie kilku muzeów, w tym Muzeum Papiernictwa oraz firmy International Paper Kwidzyn S.A. i prezentowana była w Kwidzynie. Wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2000", jak też duże zainteresowanie wielu instytucji kultury prezentowaniem dziejów papiernictwa sprawiło, że w 2005 r. Muzeum Papiernictwa we współpracy z International Paper Kwidzyn S.A. zrekonstruowało wystawę.

Prezentowane na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny przybliżają tematy związane z dziejami papiernictwa począwszy od wynalezienia papieru w Chinach w 105 r. n.e., po schyłek XX wieku. Wystawę wzbogacają między innymi precyzyjne maszyny służące do pomiaru gramatury, grubości i odporności wytwarzanego papieru, arkusze z cieniowanymi filigranami (znakami wodnymi) oraz makieta XVI wiecznego budynku dusznickiej papierni.

Niewątpliwą atrakcją towarzyszącą wernisażowi, jest zrekonstruowany warsztat czerpania papieru, gdzie będzie możliwość własnoręcznego czerpania wg starych, tradycyjnych metod, pod przewodnictwem specjalistów z dusznickiego Muzeum, którzy również otworzą ekspozycję.

 

Jednocześnie, przez cały czas trwania wystawy, zwiedzający będą mogli samodzielnie czerpać papier, dlatego też jest możliwość przeprowadzenia lekcji muzealnych na ten temat. Zachęcamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do przynoszenia ze sobą suszonych roślin, liści, płatków kwiatów, sznureczków itp. do tworzenia własnych wzorów papieru. Stworzona własnoręcznie kompozycja na papierze czerpanym może stanowić doskonałą pamiątkę i ozdobę.

Wystawa będzie czynna od 7 marca do 18 kwietnia 2014 r.

ikona daty28-02-2014, 12:35 ikona autoraRedaktor Muzeum ikona wyświetleń4306
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt