W dniach 24-27 maja odbyło się w Wilnie jubileuszowe XXV Międzynarodowe Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, w którym uczestniczyła pani dyrektor Mariola Kaźmierczak
i delegacja nauczycieli Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie.
Organizatorami tegorocznego zjazdu, którego hasło brzmiało: "Wypada nam budować przyszłość nadziei", były wileńskie Progimnazjum im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Wszyscy wesoło rozmawiając ze sobą przeszli ulicami Wilna w stronę kościoła pw. błogosławionego Jerzego Matulewicza, w którym odbyła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE księdza kardynała Audrysa Juozasa Bačkisa. Mszę przeprowadzono w języku polskim.
W ramach forum, w którym uczestniczyło ponad 300 osób, odbyła się uroczysta akademia, montaż muzyczny w wykonaniu szkół wileńskich z polskim, litewskim, rosyjskim
i białoruskim językiem nauczania. Na koncercie wystąpiła też młodzież tatarska i żydowska.
Zaprezentowano wystawę zdjęć polskiego papieża Jana Pawła II wykonane przez osobistego fotografa pana Grzegorza Gałązkę, który był jednym z zaproszonych gości forum.
Goście wysłuchali prelekcji doc. dr Haliny Turkiewicz z Katedry Filologii Polskiej i Dydaktyki Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego NT: "Sfera sacrum we współczesnej polskiej poezji na Litwie", odwiedzili cmentarz na wileńskiej Rossie,
zwiedzali stołeczną Starówkę i Troki, obejrzeli przedstawienie Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie "Wileńskie ulice" w reżyserii Lilii Kiejzik.
Odbyło się też "spotkanie przy wiejskim stole" z udziałem muzyka Tadeusza Narkiewicza
i Aleksandra Śnieżki.
A jednym z głównych punktów forum było poświęcenie miejsca pod pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu progimnazjum noszącego imię polskiego papieża.
Celem wizyty w Wilnie było nie tylko poczucie łączności ze społecznością szkół, które obrały sobie za patrona Jana Pawła II, ale także poznanie Polonii litewskiej.
Należy dbać o dziedzictwo Jana Pawła II- naszego wspólnego niezwykłego patrona, który zmienił srogi wizerunek papieży i dzięki swoim wartościom, tolerancyjności i odwadze stał się autorytetem nie tylko dla katolików, ale też dla wielu wyznawców innych religii i ludzi niewierzących.
Opracowała: Elżbieta Mieloch
{gallery}2011_2012/Forum_rodziny_szkol{/gallery}