O ekologii podobno wszyscy wiedzą wszystko. Tak często nam się to wbija do głowy. „Może to i ważne, ale takie nudne…” - słychać od czasu do czasu mruczenie. Ważne – na pewno, jednak, żeby nudne – co to to nie!! Niemniej chroniąc przyrodę ratujemy siebie, nasze warunki bytu na tej najlepszej z planet. Troska o Ziemię czyni nasz żywot przyjemniejszym, zdrowszym, a co za tym idzie również dłuższym.
Udowodnił to w piątek 29 listopada 2013 roku kolejny, bo już osiemnasty „Festiwal Dziecięcy o Tematyce Ekologicznej”. W festiwalu wzięło udział wiele zespołów z Krotoszyna i całego powiatu krotoszyńskiego. Były to dzieci i młodzież z przedszkoli oraz szkół. Miały one w około trzydziestominutowych przedstawieniach ukazać swe „przemyślenia” na temat ochrony natury. Spotkanie odbyło się w krotoszyńskim Kinie „Przedwiośnie”, zaś organizatorem był Krotoszyński Ośrodek Kultury.
Przed pierwszym konkursowym pokazem wystąpił burmistrz Krotoszyna pan Julian Jokś. Życzył występującym sukcesu i ogłosił festiwal otwartym. Dalsze prowadzenie programu przejęli aktorzy z Grupy Teatralnej z Torunia „Pomarańczowy Cylinder”. Trzeba przyznać, że robili to świetnie, zabawnie i niewątpliwie profesjonalnie. I potem zaczęło się… Tańce, śpiewy, recytacje i tak dalej.
Należy stwierdzić, iż właściwie wszystkie występy były na wysokim poziomie artystycznym. I jury miało niewątpliwie problem z wyborem tych najlepszych.
Nas jednak powinno zainteresować, jak i z czym wystąpili reprezentanci Naszej Szkoły. Były to dwie grupy: siedmiolatki z klasy I a, które nazwały się „Ananasy z pierwszej klasy” oraz dzieci z klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej skupione w „Kole Muzycznym”. Obie grupy są młode, bez większego doświadczenia scenicznego. Działają zaledwie od września bieżącego roku. Na naszych miejsko-gminnych deskach teatralnych zaprezentowały się po raz pierwszy przed szerszą publicznością.
Jako pierwszy w kategorii wiekowej dzieci ze szkół podstawowych wystąpiło nasze „Koło Muzyczne” z przedstawieniem słowno-muzycznym „Chrońmy las”. Mało w tej inscenizacji było słów, za to dużo muzyki, śpiewu i tańca.
Zobaczyć można było rozbawione, roztańczone zwierzątka leśne. Niestety ich zabawę psują łobuziaki, które śmiecą w lesie i zostawiają przypadkiem plecak. Zwierzątka - jak to zwierzątka – ciekawskie są. Zaglądają do plecaka, próbują i nagle wszystkie chorują. Na szczęście zjawia się dobry Duszek Leśny. On to leczy zwierzęta, one z kolei sprzątają swój las. Do nich przyłącza się grupa skruszonych łobuziaków. Następnie – teraz już jako grzeczne dzieci – złożyły przysięgę, że będą dbać o przyrodę. Przedstawienie zakończył wspólny taniec zwierzątek i byłych łobuzów.
W takim streszczeniu trudno umieścić urokliwe śpiewy, pełne energii i radości życia tańce i po prostu żywiołowość młodych artystów.
„Ananasy z pierwszej klasy” zaprezentowały „Dla Ziemi, dla siebie – zostań przyjacielem przyrody”. Znów las, ale inny – pełen krasnali i czarownic. Krasnal z powodu śmieci postanawia wyprowadzić się z lasu. On i jego koledzy opowiadają jakie straszne szkody poczyniły w lesie dzieci – wycinają coś na drzewach, niszczą rośliny, hałasują, straszą zwierzęta. Zwierzęta pocieszają krasnala i innych, ale właśnie do lasu ciągnie grupa niesfornych dzieci, śmiecą, hałasują i dziwą się, jaki ten las brzydki. Następnie zasypiają. Wtedy zjawiają się leśne duszki i wzywają na pomoc Leśną Wróżkę. Ta zaczarowuje serca dzieci, a one po przebudzeniu zabierają się do sprzątania. Zjawiają się też w lesie: Ziemia, Słońce, Woda i Powietrze. Razem informują dzieci (i widzów), jak są niezbędne dla życia ludzi i to niezbędne w stanie czystym, bez śmieci, odpadów, trujących spalin. Na koniec nastąpił wspólny apel-piosenka „Pomóżmy odrodzić się Ziemi”.
Liczne brawa nagrodziły występy naszych artystów (jak i inne zespoły występujące).
Po zakończeniu części konkursowej jury udało się na obrady. Natomiast wszystkie dzieci obdarowane były soczkami i wafelkami. Na scenie wystąpili w tym czasie aktorzy z „Pomarańczowego Cylindra” w scence „Profesorek Wodorek w kosmosie”.
Jury dostrzegło naszych artystów i nagrodziło ich.
W swej kategorii wiekowej klasa I a zajęła drugie miejsce. Oprócz zaszczytnego dyplomu otrzymała gry a przede wszystkim radiomagnetofon.
Z kolei „Koło Muzyczne” nagrodzone zostało wyróżnieniem, a w nagrodę otrzymało instrumenty muzyczne i znana grę „Scrable”.
Jak to ładnie mówiono dawniej: „Wrócili z Tarczą”. Mimo iż dopiero początkujące, nasze oba zespoły potrafiły stanąć na wysokości zadania. I pouczyły, i zabawiły. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczy się bawiąc.
Dnipro