W roku szkolnym 2014/2015 przeżywamy kilka ważnych uroczystości państwowych oraz niezwykle ważnych dla naszego miasta. Warto w kilku zdaniach przybliżyć ich krótki zarys historyczny.
Tragedia mieszkańców Krotoszyna w Kole z 2 września 1939 roku
Już 2 września 2014 roku na cmentarzu parafialnym w Kole został odsłonięty Pomnik ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego w dniu 2 września 1939 r. na pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna i dworzec kolejowy w Kole. Pomnik ten został odsłonięty w 75 rocznicę tego tragicznego wydarzenia dla mieszkańców Krotoszyna. Bowiem w 1939 r. w związku z napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin kolejarzy, pocztowców, urzędników, wojskowych i policjantów na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września, a jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin i Konin. Dnia 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Zginęło wówczas co najmniej sto kilkadziesiąt osób, a dalszych kilkadziesiąt zmarło w wyniku ran w szpitalu w Kole i Koninie.
Wielki jubileusz 600 lecia Krotoszyna
W 2015 roku Krotoszyn będzie świętował wielki jubileusz 600 lecia swojego istnienia. Warto w tym miejscu przypomnieć krótki zarys historyczny naszego miasta. Krotoszyn założył w 1415 r. uczestnik bitwy pod Grunwaldem Wierzbięta Krotoski herbu Łodzia na mocy przywileju króla Władysława Jagiełły. Nazwa miasta ma charakter dzierżawczy od imienia Krotosz czyli łagodny. W okresie I Rzeczypospolitej miejscowość ta była własnością polskich rodów szlacheckich i magnackich. W XV i XVI wieku Krotoszyn był małym, ubogim i niewiele znaczącym miasteczkiem. Dopiero od końca XVI wieku stawał się znaczącym w tej części Wielkopolski ośrodkiem handlu i rzemiosła, zwłaszcza piwowarstwa i tkactwa. Na początku XVIII wieku miasto podupadło w wyniku wojen i towarzyszących im epidemii, a podniosło się w ostatnich latach Polski przedrozbiorowej. Po drugim rozbiorze Polski Krotoszyn przeszedł w ręce pruskie. W 1819 r. miasto nabył książę bawarski Thurn und Taxis, a w 1827 r. urodził się tu gen. Marian Langiewicz, późniejszy dyktator powstania styczniowego. W połowie XIX wieku Krotoszyn był czwartym co do wielkości miastem Wielkopolski. Zasadnicze zmiany w wyglądzie miasta nastąpiły jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W tym okresie powstała większość zakładów przemysłowych, szkół i gmachów urzędowych. Po I wojnie światowej Krotoszyn został wyzwolony 1 stycznia 1919 r. przez powstańców wielkopolskich. Znalazł się wówczas w granicach odrodzonego państwa polskiego. Po wybuchu II wojny światowej już 2 września 1939 r. Krotoszyn znalazł się pod okupacją hitlerowską, a taki stan rzeczy utrzymywał się aż do zakończenia działań wojennych w 1945 r. Po zakończeniu II wojnie światowej Krotoszyn pozostał siedzibą powiatu oraz władz miejsko-gminnych. Od 2013 roku Patronem Miasta i Gminy Krotoszyn jest bł. ks. bp Michał Kozal. Święto patrona miasta obchodzimy w dniu 14 czerwca. Jest to wspomnienie liturgiczne bł. Michała Kozala w Kościele rzymskokatolickim.
Jubileusz 25 lecia demokracji i samorządu terytorialnego w Polsce
Przez cały 2014 rok świętujemy również jubileusz 25 lat polskiej demokracji. Bowiem wybory z 4 czerwca 1989 r. były częściowo wolne i zakończyły się zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją tych wyborów był upadek rządów komunistycznych w Polsce. Umożliwiły one przeprowadzenie reform ustrojowych, gospodarczych i społecznych. Dzień ten otworzył drogę Polsce do demokracji, a wraz z nią do pierwszych w pełni wolnych wyborów – wyborów samorządowych. Tak więc w 1990 r. po raz pierwszy w powojennej Polsce obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentował na poziomie lokalnym. Polacy potwierdzili, że opowiadają się za zmianami i wolnością, a dziś na co dzień korzystają ze zdobyczy okresu przełomu. W związku z tymi wydarzeniami decyzją prezydenta RP Bronisława Komorowskiego rok 2015 będzie rokiem samorządu terytorialnego.