Na zaproszenie Dyrektor  Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie Pani Marioli Kaźmierczak ekipa członków Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA) w składzie dr Ireneusz Włodarczyk, Zdzisław Pauter i Jacek Włodarczyk 5 listopada o godz. 18-ej stawiła się w Szkole na spotkanie     z uczniami, ich rodzinami i wychowawcami oraz z zainteresowanymi astronomią mieszkańcami Krotoszyna.

Część pierwsza  spotkania odbyła się w szkolnej pracowni fizycznej.

Na początku dr Ireneusz Włodarczyk opowiedział o pracy astronoma i początkach RO PTMA. Następnie przedstawił prezentację o potencjalnie groźnych dla Ziemi planetoidach,    w tym o planetoidzie Apophis, która może zderzyć się z Ziemią w 2068 r.

Z kolei pan Jacek Włodarczyk omówił możliwości programu komputerowego Stellarium. Jest to darmowy program typu planetarium przedstawiający widok nieba w rożnych czasach, np. 500 lat wstecz, i dla rożnych miejsc na kuli ziemskiej.

P

an Zdzisław Pauter w ciekawej prezentacji pokazał fotografie ciekawych astronomicznych obiektów. Z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli piękne fotografie zorzy polarnej i obiektów niebieskich wykonane przez prelegenta.

W kolejnej części pan astronom wraz z kolegami z Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przedstawili i omówili  przyrządy astronomiczne: refraktor i teleskop Virtuoso.

Następnie Pani Dyrektor Mariola Kaźmierczak opowiedziała o przygotowaniach Szkoły do  programu ARISS (Amateur Radio on the International Space Stadion). Szkolny kontakt ARISS to przedsięwzięcie długofalowe, ale przede wszystkim wymagające przygotowania      i zrealizowania programu działań edukacyjnych. Jest warunek konieczny programu, którego celem nie jest w zasadzie łączenie ze stacją, tylko znacznie ważniejsze zadanie-przedsięwzięcie wielu zadań upowszechniających i popularyzujących wszystkie te dziedziny nauki, dzięki którym w ogóle możliwe jest badanie, eksploracja kosmosu. Za kluczowe uznaje się dyscypliny określenie- z angielskiego- mianem STEM, pod którym odkrywamy: science, technology, engineering and mathematics. Dzięki swoim uwarunkowaniom program umożliwia zatem rozwijanie szeroko rozumianych umiejętności technicznych, oferuje kontakt z najnowszymi technologiami, pozwala na obserwację życia w przestrzeni kosmicznej, a ponadto propaguje krótkofalarstwo, uczy wykorzystania technik radiokomunikacyjnych i daje  okazję do żywego języka angielskiego.

Część druga spotkania  odbyła się na terenie boiska szkolnego. Rozstawiono tam  przyrządy astronomiczne RO PTMA oraz przyniesione przez uczniów.

Niebo było zachmurzone i obserwacje astronomiczne były mocno utrudnione, ale uczniowie zapoznali się z budową i działaniem refraktora. Próbowali też dostrzec przez  nasz refraktor pobliskie światełka.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 70 osób, było początkiem współpracy Koła Naukowego Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie i Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Przybliżyło ono uczestnikom wiedzę astronomiczną oraz  a część z nich wyraziła chęć wstąpienia do RO PTMA.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 listopada 2015 r. o godz. 18-ej w siedzibie  RO PTMA      w „starej szkole” w Rozdrażewie. 

Fotografie ze spotkania autorstwa kol. Zdzisława Pautera znajdują się w galerii.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO