astro 005Uczniowie Szkolnego Koła Naukowego 20 listopada 2015 r. od godz. 18.00 uczestniczyli w spotkaniu  Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA), w siedzibie, w Rozdrażewie:

  1. Rozdano egzemplarze Uranii 5/2015 dla prenumeratorów, jakie obserwacje astronomiczne warto wykonywać u nas w dzień i w nocy, czym i kto, wizualne/fotograficzne – uzgodniono obserwacje księżyców Jowisza i stacji kosmicznej ISS,
  2. Uzgodniono wyjazdowe obserwacje astronomiczne – wstępnie planujemy obserwacje astronomiczne w Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie na początku grudnia.
  3.  Planowane też są tam obserwacje fotograficzne.
  4.  Omówiono postępy recenzji książki kosmologicznej Wojciecha Grygiela: Stephena Hawkinga i Rogera Penrose'a spór o rzeczywistość – Prośbę o recenzję przekazano do grupy kółkowiczów z Krotoszyna na ręce Pani Dyrektor Szkoły.
  5. Kol. Ireneusz Włodarczyk opisał możliwość zakupu przyrządów astronomicznych, w tym ALL SKY CAMERA ze środków PTMA w Krakowie.
  6. Kol. I. Włodarczyk przedstawił możliwy udział RO PTMA w projektach MniSW, podobnie do tego sprzed dwóch lat oraz w nowym litewskim związanym z astrometrią.
  7.  Z kolei Pani Mariola Kaźmierczak, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie przedstawiła wstępnie zarysy poniższego projektu astronomicznego. Opowiedziała o przygotowaniach Szkoły do programu ARISS (Amateur Radio on the International Space Stadion).: http://ariss.pzk.org.pl Szkolny kontakt ARISS to przedsięwzięcie długofalowe, ale przede wszystkim wymagające przygotowania i zrealizowania programu działań edukacyjnych. Jest warunek konieczny programu, którego celem nie jest w zasadzie łączenie ze stacją, tylko znacznie ważniejsze zadanie-przedsięwzięcie wielu zadań upowszechniających i popularyzujących wszystkie te dziedziny nauki, dzięki którym w ogóle możliwe jest badanie, eksploracja kosmosu. Za kluczowe uznaje się dyscypliny określenie - z angielskiego - mianem STEM, pod którym odkrywamy: science, technology, engineering and mathematics. Dzięki swoim uwarunkowaniom program umożliwia zatem rozwijanie szeroko rozumianych umiejętności technicznych, oferuje kontakt z najnowszymi technologiami, pozwala na obserwację życia w przestrzeni kosmicznej, a ponadto propaguje krótkofalarstwo, uczy wykorzystania technik radiokomunikacyjnych i daje okazję do żywego języka angielskiego, jak przedstawiła Pani Dyrektor Kaźmierczak.
  8. Uzgodniono harmonogram wspólnych działań spotkań Szkoły i Rozdrażewskiego Oddziału PTMA w ramach programu ARISS.
  9. Ciekawostki astronomiczne: Kol. Ireneusz Włodarczyk przedstawił prezentację z licznymi ciekawostkami astronomicznymi, w tym m.in. o światach równoległych.
  10.  W dyskusji kol. I. Włodarczyk poinformował, że kol. Z. Pauter już od 50 lat wykonuje fotografie, ostatnio wiele związanych z astronomią.
  11.  Ze względu na zachmurzenie i opady deszczu obserwacji astronomicznych nie prowadzono. Fotografie ze spotkania są autorstwa kol. Zdzisława Pautera 

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO