Na zaproszenie Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi (ZS nr 2 z OI) w Krotoszynie Pani Marioli Kaźmierczak ekipa członków Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA) w składzie dr Ireneusz Włodarczyk, Zdzisław Pauter oraz Szymon Sowiński z Kółka astronomicznego Kasjopea 16 grudnia 2015 r. o godz. 17-ej stawiła się w Szkole na spotkanie z uczniami, ich rodzinami i wychowawcami oraz z zainteresowanymi astronomią mieszkańcami Krotoszyna.
Część pierwsza spotkania odbyła się na terenie boiska szkolnego. Rozstawiono tam przyrządy astronomiczne RO PTMA oraz przyniesione przez uczniów.
Głównym celem spotkania była obserwacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Z wcześniejszych efemeryd wiedzieliśmy, że stacja pojawi się nad zachodnią stroną nieba na wysokości około 10 stopni nad horyzontem, najwyżej wzniesie się o 17:26 na wysokość około 88 stopni i zniknie – schowa się w cieniu Ziemi około 17:28 nad wschodnim horyzontem. Chmury nieco ustąpiły i zobaczyliśmy ją! Pierwsi zaobserwowali ją uczniowie Szkoły. Byliśmy zaskoczeni duża jasnością stacji i jej majestatycznym lotem nad nami. Niesamowite przeżycie. Robiliśmy również obserwacje fotograficzne.
W obserwacjach pomagali też nauczycie fizyki ze Szkoły: Tomasz Bartyzel i Monika Dopierała. Spotkanie nie było tak liczne, jak poprzednie, głownie z powodu dużego wcześniejszego zachmurzenia. Nie spodziewaliśmy się obserwacji. Jednak wytrwali miłośnicy astronomii w liczbie ponad 20 osób pojawili się. Po widowiskowym przelocie stacji kosmicznej obserwowaliśmy kratery na Księżycu przy pomocy refraktora RO PTMA. Niezapomniane widoki. W trakcie obserwacji Pan dr Ireneusz Włodarczyk wskazywał na widoczne nad nami gwiazdozbiory, m.in. Łabędzia, Lutni i Orła z tzw. Trójkąta Letniego oraz Andromedę i Kasjopeję.
Część druga spotkania odbyła się w szkolnej pracowni fizycznej.
Na początku dr Ireneusz Włodarczyk rozdał obrotowe mapy nieba, uczyliśmy się nimi posługiwać i przy ich pomocy szukaliśmy poznanych gwiazdozbiorów. Następnie Pan Zdzisław Pauter wraz z Tomaszem Bartyzel przedstawił prezentację o stacji kosmicznej, a także pokazał swoje piękne fotograficzne obserwacje nieba, w tym gwiazd, Księżyca, stacji kosmicznej, zorz polarnych oraz efektowne sztuczki fotograficzne – obrazy malowane światłem. Następnie Pani Dyrektor Mariola Kaźmierczak opowiedziała o pierwszych wykonanych pracach Szkoły do programu ARISS (Amateur Radio on the International Space Stadion). Szkolny kontakt ARISS to przedsięwzięcie długofalowe, ale przede wszystkim wymagające przygotowania i zrealizowania programu działań edukacyjnych. Jest warunek konieczny programu, którego celem nie jest w zasadzie łączenie ze stacją, tylko znacznie ważniejsze zadanie-przedsięwzięcie wielu zadań upowszechniających i popularyzujących wszystkie te dziedziny nauki, dzięki którym w ogóle możliwe jest badanie, eksploracja kosmosu.
Kolejne spotkanie odbędzie się po Nowym Roku
Fotografie ze spotkania autorstwa kol. Zdzisława Pautera znajdują się w galerii.
Koło Naukowe
ZS nr 2 z OI