Od zeszłego roku szkolnego uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość uczestniczenia w zajęciach koła szachowego prowadzonego przez panią Monikę Dopierałę.

Nauka gry w szachy w młodszym wieku szkolnym sprzyja wszechstronnemu rozwojowi małego ucznia. Ten rodzaj zajęć znajduje się, bowiem, w kręgu jego zainteresowań, stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji, kształci wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, a przede wszystkim inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego, logicznego myślenia. Z pedagogicznego punku widzenia szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa nie tylko we wszelkich zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność i odwagę, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Uczą prostej prawdy, że własne zdanie i ocena nie zawsze są słuszne i prawdziwe. Uczą, więc, myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Szachy wdrażają do stosowania w życiu zasady „fair play”. Nauka gry w szachy oraz konieczne ćwiczenia praktyczne i teoretyczne, wpływają dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej, giętkość pamięci, przyczyniając się do rozwoju inteligencji, rozbudzenia twórczych zdolności.

Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły na Błoniu w konkursie ofert realizacji zadania publicznego Miasta i Gminy Krotoszyn zakupiono pomoce potrzebne do prowadzenia koła szachowego. Zakupione 10 zestawów szachów i 5 zegarów szachowych pozwoliło uczniom na samodzielną grę w szachy na każdych zajęciach, co wpłynęło w bardzo dużym stopniu na szybkość nauczenia się gry oraz na rozwój wyobraźni wzrokowej i koncentracji. Ponadto dzieci same mogą kreować wydarzenia na szachownicy i ponosi za nie odpowiedzialność. 

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO