Piątek 29 kwietnia 2016 roku w Naszym zespole Szkół nie całkiem był zwykłym dniem nauki. Tego dnia bowiem odbyła się doroczna akademia z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji trzeciego maja (1791). To już 225 rocznica wyjątkowego wydarzenia w dziejach Polski. Bardzo rzadko zdarzało się, by wolności broniono nie zbrojnym ramieniem i poświęceniem na polu walki lecz siłą ducha i postępową myślą.

         Tradycyjnie zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Na wstępie Pani Dyrektor wygłosiła kilka słów powitania i wprowadzenia. Następnie uroczyście wprowadzono sztandary Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

         A potem już za sprawą uczniów klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej przenieśliśmy się w odległe czasy końca osiemnastego wieku, kiedy to decydowały się losy Rzeczpospolitej Polskiej – tej tak zwanej pierwszej czy szlacheckiej. Na scenie pojawił się Marszałek sejmu Stanisław Małachowski, posłowie a przede wszystkim król Stanisław August Poniatowski.

         Sejmowi posłowie przybrani w peruki wzorowane na osiemnastowiecznych zastanawiali się nad przyjęciem konstytucji zwanej „Ustawą rządową”. Następnie król wobec wszystkich zgromadzonych zaprzysiągł nową ustawę rządową. To przedstawienie w wykonaniu trzecioklasistów zapoznało nas ze znaczeniem trzeciomajowej konstytucji dla Polski a przede wszystkim z sposobem jej uchwalania.

         Tej części przedstawienia dużo czasu i wysiłku poświęciły panie nauczycielki. To ona przygotowała inscenizację burzliwych obrad sprzed dwustu dwudziestu pięciu lat.

         Na zakończenie akademii drugoklasiści zaprezentowali najbardziej polski taniec - poważny, dumny, pełen szlachetnej godności – polonez, zwany też chodzonym.

         W ten sposób najmłodsi dostarczyli nam chwili zadumy nad przeszłością, ale też nad teraźniejszością.

Dnipro

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO