W dniu 22 października Pani Mariola Kaźmierczak, Pani Monika Dopierała i Pan Tomasz Bartyzel nauczyciele fizyki Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Krotoszynie wzięli udział w Ogólnopolskej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. ARISS ( Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego, zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mentorem na Polskę programu ARISS jest Pan Armand Budzianowski, koordynatorem szkolnych połączeń ARISS jest Pan Sławomir Szymanowski. Konferencja była oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. World Space Week). Ten okolicznościowy tydzień został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 54/68 z 6 grudnia 1999 roku.
Celem World Space Week jest uczczenie wkładu badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości. Daty wytyczające obchody upamiętniają wystrzelenie w kosmos pierwszego sztucznego satelity – Sputnik I (4 października 1957 r.) oraz wejście w życie Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.).
Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem:
Remote Sensing – Enabling Our Future
Konferencja adresowana była do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station – ISS) dla potrzeb edukacji i społeczeństwa.
Nasza szkoła od roku przygotowuje się do łączności radiowej z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji kosmicznej ISS. Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi, poznają życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z istnieniem Stacji ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.
Mamy nadzieję, że wszystkie podjęte działania są wspaniałym początkiem na rzecz rozbudzania ciekawości świata oraz pasji astronomicznej wśród dzieci i młodzieży Naszej Szkoły.
Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu – NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna – Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna – ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu – CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej – JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna – CSA,
we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej – IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców – PZK.