W ramach obserwacji astronomicznych w naszej szkole 10 sierpnia odbyło się spotkanie połaczone z obserwacją Perseidów i zostało zorganizowane przez  Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi (ZS nr 2 z OI) w Krotoszynie przy pomocy Rady Osiedla nr 6 w Krotoszynie.

 

Obserwacje prowadzili członkowie RO PTMA: Ireneusz Włodarczyk i Zdzisław Pauter – refraktory RO PTMA,  Tomasz Bartyzel, nauczyciel fizyki – teleskop ZS nr 2 z OI w Krotoszynie. Pomagała Ola Naskrętska ze szkolnego koła naukowego wraz z pozostałymi członkami koła: Dawidem Sekulą i Mikołajem Cieślakiem. Wszyscy już absolwenci Gimnazjum.

Spotkanie otworzyła Pani dyrektor Mariola Kaźmierczak witając wszystkich uczestników spotkania. Dr Ireneusz Włodarczyk przedstawił krótkie wprowadzenie do naukowego spotkania astronomicznego, po którym Ola Naskrętska omówiła pokrótce zjawisko Perseidów. Temat ten kontynuował dr Ireneusz Włodarczyk. Omówił m.in. swoje prace nt. identyfikacji tzw. parent body, czyli ciał macierzystych rojów meteorów Perseidów i Geminidów.

Kolejnym punktem programu była druga już prezentacja Oli Naskrętskiej opisująca szczegółowo prace w ośrodku CERN w Szwajcarii, w tym pole Higgsa i bozony Higssa!

Po ciekawych prezentacjach przeszliśmy do obserwacji, ciekawą konstrukcję Zaprezentował Pan Zdzisław Pauter – zestaw refraktora szukacza z refraktorem z zamontowanym aparatem fotograficznym.

W trakcie spotkania powołany został zespół ds. rejestracji obserwacji meteorów. Przewodniczącą została Ola Naskrętska, a sekretarzem Mateusz Kaźmierczak. Z powodu dość pochmurnej pogody zespół nie miał za dużo pracy. Poprzedniej nocy mieliśmy niespotykanie silną burzę z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi. Teraz jednak się rozpogodziło. Obecni na spotkaniu mieszkańcy Osiedla nr 6 zaobserwowali co najmniej jednego meteoru z Perseidów. Zaobserwowano również Saturna oraz odnaleziono gwiazdozbiory Wielkiej Niedźwiedzicy i wchodzące w skład tzw. Trójkąta Letniego, a także odszukano wiele ciekawych gwiazd.

W trakcie członkowie koła naukowego zaprezentowali skecze i dowcipy astronomicznewraz z kosmiczną muzyką.

Nad całością imprezy czuwała  Mariola Kaźmierczak Dyrektor Szkoły wraz z nauczycielami wspomnianym już kol. Tomaszem Bartyzelem oraz kol. Moniką Dopierała i Mariką Namyślak, która przeprowadziła wśród zgromadzonych ciekawy quiz astronomiczny z nagrodami. Na zakończenie spotkania Zdzisław Pauter pokazał swoje astronomiczne zdjęcia oraz omówił metody ich wykonania.

Było to wspaniałe spotkanie astronomiczne zakończone sukcesem zarówno na polu obserwacyjnym, jak i teoretycznym!

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO